Erbilgin’den eleştiri bombardımanı

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, düzenlediği toplantıyla Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve MHP İl Başkanı Emin Çınar’ı sert bir şekilde eleştirdi. Arsa satışı üzerinden Belediye’ye yüklenen Erbilgin, geçmişte yapılan açıklamaları da göstererek, “Ne inceleme başlattılar, ne de Kastamonu’nun hakkını savundular” diyerek Başkan Galip Vidinoğlu ve dönemin MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’ın  açıklamalarının yer aldığı videoları MHP İl Başkanı Emin Çınar’a göndereceğini söyledi.

“Basın yoluyla kamuoyuna duyurulan her şey aynı zamanda bir suç duyurusudur” diyerek “Eğer bu ülkede, bu şehirde hâlâ görevini yapabilen savcı varsa bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Savcısı olarak bizim açıklamalarımız üzerinden bütün incelemeleri başlatabilir” diyen Hikmet Erbilgin, Belediye’nin temsil giderlerine işaret etti ve iki yılda 10 milyon 527 bin lira olan temsil ve tanıtma giderlerinin içeriğinin  açıklanmasını istedi, doğrudan teminler noktasında da “Doğrudan teminleri Sayın Vidinlioğlu kamuoyuyla paylaşabilecek cesarete sahip mi?” dedi.

 

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, dün düzenlediği basın toplantısında Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve MHP İl Başkanı Emin Çınar’ı sert bir şekilde eleştirdi. Başkan Vidinlioğlu ve dönemin il başkanı Yüksel Aydın’ın belediye seçimleri öncesindeki ifadelerini içeren video kayıtlarını paylaşan Hikmet Erbilgin, bunları MHP İl Başkanı Emin Çınar’a göndereceğini de söyledi.

Açıklamalarında ilk olarak Kuzeykent’te satışı için Encümen’e gönderilen arsa konusuna değinen Hikmet Erbilgin, Meclis toplantısının oldu-bittiye getirildiğini söyledi.

Hikmet Erbilgin, bu konuda şunları ifade etti:

“Anadolu’nun bu kadim şehrini savunmak, oranın ileriye gitmesine daha da gelişmesine katkı sunmak siyasi partilerin temel görevlerindendir. O nedenle siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, bir şehirde olan bitene karşı duyarsız kalması beklenemez. Bir şehir, bir ülke hep birlikte ne kadar konuşabiliyorsa gelişmesi ve demokrasisinin yerleşmesi o kadar kıymetlidir. 1 Ekim 2021 günü hepi topu 7 dakika 42 saniye süren bir Belediye Meclis toplantısı yaşadık. Bu Meclis toplantısından benim oldu bittiye getirdiler diye tarif ettiğim belediye meclis gündeminde yer almayan Kastamonu’nun en kıymetli parsellerinden birisi, gündeme alınması 3 saniye oylanmasıyla birlikte toplamda 11 saniye süren Kastamonu Kuzeykent Mahallesi 937 ada 371 no’lu parselin satışı gündeme getirilip Meclis’ten geçirildi. Şehrimizde Adalet ve Kalkınma Partisi ile şu anda belediyemizi yöneten Milliyetçi Hareket Partisi, ‘Nasıl olsa biz ne karar alırsak alalım Kastamonulular ses çıkarmıyor, yanımızda, biz ne yaparsak yapalım bize oy vermeye devam ediyorlar’ diye düşündükleri için Kastamonu’nun ihtiyaçlarını öncelemek yerine, kendi ihtiyaçlarını, yandaşlarının ihtiyaçlarını öncelemeye devam ediyorlar. Bizler bu 937 ada 371 parselin satışına yönelik itirazımızı ortaya koyup orası ile ilgili önerimizi dile getirdik. Bu öneriyi yineliyorum: Öncelikle Kent Konseyi başta olmak üzere bu şehrin bütün paydaşları bir araya gelmeli ve bu parsel ile ilgili fikirlerini kamuoyuna sunmalıdır. Diğer yandan Kuzeykent Mahallesi başta olmak üzere böylesine önemli bir parselin bütün Kastamonuluların referandumuna sunulmasının kıymetli olacağını düşünüyoruz. Orada da bir tiyatro, kültürel tesis alanı, kız yurdu olmak üzere kullanılması üzere kimi önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmıştık. Unutulmaması gerekir ki; Kastamonu halkı Sayın Vidinlioğlu’na‘yapın’ diye oy verdi, ‘elinizde ne varsa satın’ diye oy vermedi.”

“EMİN ÇINAR’A ÇAĞRIMI YİNELİYORUM”

MHP İl Başkanı Emin Çınar’ın son yaptığı basın açıklamasına da değinen Hikmet Erbilgin, şöyle devam etti:

“Bu açıklamalar üzerine mevkidaşım Sayın Emin Çınar geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kendisine iki kez çağrı yaptım, buradan üçüncü kez bu çağrıyı yineliyorum. Gelmeyeceğini biliyoruz ama Kastamonu basının önünde Kastamonu Belediyesi ile ilgili bütün kararları hep birlikte tartışalım. Savunabilecekse Kastamonu Belediyesi’ni çıksın savunsun.Sayın Emin Çınar’ın yaptığı basın açıklamasında baştan aşağıya Kastamonu’ya hiçbir şekilde hakim olmadığını bir kez daha gördük. Çünkü kendileri bu süreçleri milletvekili adaylığını ilan etmek üzere kullanıyor.-Kastamonu’da bir de bu başladı. AKP’den veya MHP’den kendi milletvekili adaylıklarını ilan etmeye başladılar. Süreci böyle değerlendirdiklerini düşünüyorum.-Sayın Emin Çınar’ın geçmişte hem milletvekilliği hem de il başkanlığı yapması sebebiyle tecrübeli bir siyaset adamı diye düşünmüştüm. Yanılmışım çünkü emin Çınar yaptığı bütün basın açıklamasında eğer hakikati eğip bükmek için, yalan ağzında yuva yapmadıysa tecrübesiz bir siyasetçi olduğunu bir kez daha gördüm. Ya olan bitenden Sayın Emin Çınar’ın haberi yok ya da yalanı bir siyaset yapma biçimi olarak tercih ettiği anlaşılıyor.  937 ada 371 parsel ilk 18 uygulaması döneminden sonra Alparslan Türkeş Botanik Parkı olarak planlanmıştı. Böylesi bir hatıraya sırt çevirmekten zerre tereddüt etmeyen bir anlayış ile karşı karşıyayız. Daha sonra bu Alparslan Türkeş Botanik Parkı, içinde Milliyetçi Hareket Partisi 11 meclis üyesinin olduğu mecliste oy birliği ile önce emsali 2,40 olarak kültürel tesis alanı sonra da yine Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyelerinin hepsinin el kaldırmasıyla konut ve ticaret alanına çevrildi. Bu meclis toplantısını bir ‘oldu bitti’ye getirilme olarak ifade etmeye çalışmıştım. 11 saniyede biten bir toplantıydı. Biz bütün kararları oy birliği ile alıyoruz Milliyetçi Hareket Partisi’ni geçmiş dönemde defalarca hatırlattım. Sayın Emin Çınar meclis üyelerinin hakimiyeti yok mu diye bana sormuştu. Sayın Emin Çınar, bir belediye başkan yardımcısının FETÖ’cü ithamları ile görevden alındığını, bir belediye başkanı yardımcısının da basın açıklamasından kısa süre önce istifa ettiğini unutmuş olmalı ki henüz belediye meclis üyesinin değil bizlerle, kendi aralarında bile istişaresine imkan vermeden baskın bir gündemle bunu kamuoyunun gündemine getirmişti.”

“BABAŞ DÖNEMİ MHP VE AK PARTİ’NİN VÜCUT BULMUŞ HALİDİR”

Tahsin Babaş döneminin MHP ile AK Parti’nin vücut bulmuş hali olduğunu da söyleyen Hikmet Erbilgin, sözlerine şöyle devam etti:

“Yine aynı basın açıklamasında Milliyetçi Hareket Partisinin Kastamonu’nun aleyhine olan hiçbir olayda imzası olamayacağını ifade etti. Bir önceki dönemde bütün meseleyi Tahsin Babaş üzerinden tartışmanın yanlış olacağını söylemiştim. Çünkü Sayın Babaş dönemi, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin vücut bulmuş halidir. O anlayışın vücut bulmuş halidir. Çünkü o dönemdeki Milliyetçi Hareket Partisi’nin 11 meclis üyesi bütün kararları oy birliğiyle aldık diye övünerek ifade etmiştir. Kastamonu eğer bir teleferik meselesini tartışıyorsa bunun sorumlularından birisi 11 belediye meclis üyesine sahip Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Eğer Kastamonu Kastamall’daki haksız, yağmacı anlayışı tartışıyorsa bunun sorumlularından birisi kararları oy birliği ile aldık diye övünen 11 belediye meclis üyesine sahip Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Geçmişte Kastamonu’da çokça arsa satıldı. Bunlarla ilgili 2018 yılında Sayın Baltacı’nın milletvekili seçilmesinden 3 ay sonra göreve gelmiş olan bir il başkanı olarak, Sayın Babaş ile ilgili önemli basın açıklamaları yaptık. Burada Kastamonu’daki bütün arsa ve konak takaslarını gündeme getirdik. O dönem Kastamonu için yağmalanan parsellerin ortaklığını gündeme getirdik. Sayın Emin Çınar’ın eğer tecrübeli bir siyasetçi ise bunlardan haberinin olmaması mümkün değil. Yalanı, çarpıtmayı, hakikati eğip bükmeyi bir siyaset yapma biçimi olarak gören bir anlayışla karşı karşıyız. Olukbaşı’ndaki bir bina diye adını koyamadığı Kastamall ile ilgili defalarca kamuoyuna biz açıklamalar yaptık. Bizden önce açıklama yapan insanlar vardı. Sayın Galip Vidinlioğlu, o dönem belediye başkan adayıydı. Yüksel Aydın da il başkanıydı.”

GEÇMİŞTEKİ AÇIKLAMALAR ÜZERİNDEN YÜKLENDİ

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve Yüksel Aydın’ın KastaMall ile ilgili videolarını DA toplantıda izleten Hikmet Erbilgin, akabinde şöyle devam etti: “Bu iki videoyu Sayın Emin Çınar’a mesaj olarak göndereceğim. İzlesin. Belki haberi yoktur. Kamuoyuna biz yeniden hatırlatalım” dedi. Videolarda Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, KastaMall ile Kastamonu’nun en az 40 milyon lirasının yok edildiğini 1 Nisan’da bunun hesabının sorulacağına dikkat çekerken, Yüksel Aydın ise “KastaMall’da 5 bin metrekare mescidi açıldığı zaman bizzat göreceğiz” ifadelerinde bulunuyor.

“NE İNCELEME BAŞLATTI NE KASTAMONU’NUN HAKKINI SAVUNDU”

Hikmet Erbilgin, videoların ardından açıklamalarına şöyle devam etti:

“Galip Vidinlioğlu 1 Nisan’da belediye başkanı oldu. Ancak tükürdüğünü yalamak zorunda kaldı. Ne inceleme başlatabildi ne de Kastamonu’nun hakkını savunabildi. Ancak bize Adliye’nin yolunu göstermekle kaldı. Yine KastaMall’da minberiyle, mescidiyle 5 bin metre kapalı alanı var diyenler, dut yemiş bülbüle döndü yetmedi rantçılarla anlaştılar, kolkola girdiler. Rantçıların işini oldurmak için, ‘Kastamonu 40 milyon lira zarara uğradı’ diyenler rantçıların aşına, ekmeğine büyüsün diye karar aldılar. Kılları bile kıpırdamadı. Bunun için Kastamonu’daki arsalar satılmasın diyoruz, bunun için Milliyetçi Hareket Partisi ve AKP anlayışı Kastamonu’yu bir gün bile düşünmemiştir diyoruz. Kendi yandaşlarının cebini doldurmak dışında, bir gün bile düşünmemiştir diye Kuzeykent’teki bu arsanın satılmasını istemiyoruz. Daha önce kamuoyuna duyurduğum, İnebolu yolunda 20 milyon liraya satışa çıkan parselin bir süre sonra yarı fiyatına 10 milyon liraya satılmasın diye bu parselin satılmasını istemiyoruz. Bu parselin kültür alanı olarak değerlendirilsin, Kastamonu’nun değerine dönsün diye satılmasını istemiyoruz. Sayın Çınar bunları bilmiyorsa kendisine bu açıklamaları göndereceğim. Eğer Sayın Vidinlioğlu biraz hukuktan yana, biraz Kastamonululardan yana, biraz bu memleketin çocuklarından yanaysa; Kastamonu’ya gitsin ortak alanların projede imar harici diye tanımladıkları alanların nasıl iş yerine dönüştüğünü görsün. İskana aykırı nasıl uygulama yapıldığını, eğer KastaMall’a giremiyorsa ben eşlik edeyim, ortak alanların nasıl işyerinin bir parçasına dönüştürüldüğünü görsün.”

SAVCILARA ÇAĞRI

Hikmet Erbilgin, “Basın yoluyla kamuoyuna duyurulan her şey aynı zamanda bir suç duyurusudur. Eğer bu ülkede, bu şehirde hala görevini yapabilen savcı varsa bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Savcısı olarak bizim açıklamalarımız üzerinden bütün incelemeleri başlatabilir. KastaMall orada, biz burayız, Belediye Başkanı ve belediye binası da orada” dedi.

“BELEDİYE İLK KEZ ARSA SATMIYOR”

Kent konseyinin devreye girmesini ve bir referandum yapılmasını da istediklerini söyleyen Hikmet Erbilgin, Belediye’nin ilk kez değil daha önce de çok sayıda arsayı satışa çıkardığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emin Çınar basın açıklamasında, mevcut belediyeyi yöneten partinin il başkanı olmasına rağmen daha teknik meselelere bile hakim değil. Öncelikle imarda 937 ada 337/371 diye bir parsel yok. Sayın Emin Çınar ne dediğini bile bilmiyor. Satışa konu parsel 937 ada 371 parsel ve yaklaşık da 17 dönüm civarında. Bu parselin satılmasının ya da iddia edildiği gibi başka işler yapılmasının Kastamonu’ya bir hayrı yok. Tekrar çağrımızı yineleyelim: Biz oranın Kastamonu’nun hayrına bir iş yapılmasını istiyoruz. Kent Konseyi’nin devreye girmesini istiyoruz. Ve bir referandum öneriyoruz.

Yine sayın Emin Çınar, belediyemiz iki buçuk yıldır ilk defa böyle bir uygulamaya gidiyor diye ifade kullandı. Bence basın açıklamasının en kıymetli yanlarından bir tanesi. 2019’dan bu yana 17 adet parselin satışıyla ilgili Belediye Meclisi’nde işlem yapılmıştır. Sayın Emin Çınar’ın eğer bundan haberi yoksa derhal aklını başına toplaması gerekir. Eğer haberi varsa gerçekleri eğip büküyor. 21.11.2019 ile 14.09.2021 tarihleri arasında ihale kanununca açık arttırma usulüyle satışa çıkarılan belediye taşınmazlarının muhammen bedelleri toplam 22 milyon 107 bin liradır. Belediye, göreve geldiğinden bu yana yapmak yerine satmayı tercih etmektedir. Belediye taş taş üstüne koymak yerine Kastamonu’nun birikimlerini satmayı maharet olarak kabul etmektedir. Dün nasıl Tahsin Babaş AKP ve MHP’nin vücut bulmuş haliyse bugün sayınVidinlioğlu MHP ve AKP anlayışının vücut bulmuş halidir. Bunu Kastamonulular lütfen can kulağıyla dinlemelidir, varsa yanlış söylediğimiz bir şey bizleri de bu konuda uyarmalıdır. Emin Çınar yalan söylemektedir. Emin Çınar gerçekleri çarpıtmaktadır.”

BELEDİYE’NİN TEMSİL GİDERLERİ

Belediyenin temsil ve tanıtma giderleri üzerinden de Başkan Vidinlioğlu’na yüklenen Hikmet Erbilgin, bunların detaylarının kamuoyuna açıklanması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Kastamonu Belediyesi’nin 2019-2020 yılında temsil ve tanıtma giderleri var. Bunun ilk 3 ayı Tahsin Babaş dönemi. Kalanının tamamı Galip Vidinlioğlu dönemi. Bu iki yıl içerisinde temsil ve tanıtma giderleri için 10 milyon 527 bin 976 lira harcanmış. Üşenmedim bunu aylara böldüğümde bu Anadolu’nun kadim şehrinde, bu küçük Anadolu şehrinde aylık 438 bin 666 lira temsil ve tanıtma giderleri ortaya çıkmış. Bu paraları nerelere harcadınız? Bizim belediyede işçimize verecek maaş konusunda sıkıntı çekiyoruz diyenler, aylık yaklaşık 439 bin lirayı nereye harcadınız? Günde 14 bin 422 lira demek. Her gün temsil ve ağırlama giderleri adı altında 14 bin 422 lira harcanmış bu şehirde. 14 bin 422 lira bir şehir için çok büyük bir rakam. Bunları nereye harcadınız? Bunların kamuoyuna açıklanması gerekiyor. Belediyede mesaiyi 8 saat kabul edersek, belediye her saat başı bin 803 lira temsil gideri harcamış. Bu şehirde kar kürümeyi beceremeyenler, ağaç budamayı beceremeyenler ve şehrin en kıymetli parselini satışa çıkaranlar, saat başı bin 803 lira temsil ve tanıtma giderleri diye bir başlıkta para harcamış. Bu konuda bütün verilerimiz şeffaftır diyor.”

“DOĞRUDAN TEMİNLER KAMUOYUYLA PAYLAŞILSIN”

Belediye’nin doğrudan teminleri kamuoyuyla paylaşılsın diyen Erbilgin, “Doğrudan teminleri Sayın Vidinlioğlu kamuoyuyla paylaşabilecek cesarete sahip mi? Doğrudan teminleri bir açalım bakalım. Hangi şirkete kaç paralık doğrudan temin işleri verilmiş? Doğrudan temin, belediyeciliğin kurnazlık işidir. Doğrudan temin yandaşa kaynak bütçe ayrıma işidir. Göreve geldiğinden bu yana doğrudan teminlerin kamuoyuna açıklanması gerekiyor. Açıklayamaz. Sadece ihalelerle ilgili süreçleri Sayın Vidinlioğlu paylaşıyor. Bu nedenle belediye meclis üyelerimiz aracılığıyla doğrudan teminlerin kamuoyuna paylaşılması üzerine bir önerge vereceğiz. Bakalım kabul mü edilecek, ret mi edilecek. Bunun da buradan paylaşılmasını kıymetli buluyorum” dedi