Baltacı’dan “9 Haziran” hassasiyeti

Daha önce İnebolu 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günü’nde yapılması planlanan Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’nün 8 Haziran’da başlatılmasını eleştiren CHP Parti Meclisi üyesi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “Her kentin bir tarihi vardır. Örneğin Kastamonu’nun 23 Ağustos’u vardır. Örneğin Kastamonu’nun 10 Aralık 1919 tarihi vardır. İnebolu’nun da 9 Haziran tarihi vardır. Buradan çağrımdır, önümüzdeki yıllarda programlarınızı lütfen 9 Haziran’a göre yapın. Bu kentin tarihi bizim için çok kıymetlidir” dedi.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, dün İnebolu’da gerçekleşen programda yaptığı konuşmada programın tarihinin 9 Haziran’dan 8 Haziran’a alınmasını eleştirdi.

Milletvekili Hasan Baltacı konuşmasında şunları söyledi:

“Milli Mücadele’nin iki tane yolu vardır. Birincisi işgal altındaki İstanbul’da her şeye rağmen Bandırma vapuruna binip milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığını kurtaracağına inanan siyasi iradenin İnebolu kıyılarından geçerek Samsun, oradan Havza, oradan Amasya, daha sonra Sivas, Erzurum ve oradan Ankara’ya uzanan birinci yol, siyasi yoldur. Milli Mücadele’nin bir de ikinci yolu vardır. O da Rahime kaptanların kayıklarıyla İnebolu’ya gelip 300 bin ton cephaneyi Hamamcı Kadı Salih’lerin omuzlarında, Şerife Bacı’nın ellerinde buradan Ankara’ya, oradan Dumlupınar’a ulaştıran ikinci yoldur. Bağımsızlığımızı, bu iki iradenin birleştiği yerde Ankara’da ve oradan Dumlupınar’a işgalcilerin üzerine yürüyen o iki iradenin buluştuğu yere borçluyuz. İstiklal Yolu ne demektir, İstiklal yolu bağımsızlık uğruna çekilen çilenin, ödenen bedelin adıdır. İstiklal yolu umut demektir, cesaret demektir, kararlılık demektir. Bu yolu yürüyen dedelerimiz ninelerimiz bu ülkenin yolları, limanları, demiryolları yine bizim olsun diye yürüdüler. İstiklal Yolu’nu yürüyenler saltanatın çektiği kredileri faiz lobilerine ödemeyelim diye yürüdüler. Bu yolda çekilen çile büyüktür, ağırdır. İşte onun için Atatürk 9 Haziran’da İnebolu’yu beyaz şeritli İstiklal Madalyası ile onurlandırmıştır. Şöyle demiştir; İstiklal Yolu teslim olmamaktır. İstiklal Yolu hangi şartta olursanız olun mücadele etmek milletimize güvenmek demektir. Her kentin bir tarihi vardır. Örneğin Kastamonu’nun 23 Ağustos’u vardır. Örneğin Kastamonu’nun 10 Aralık 1919 tarihi vardır. İnebolu’nun da 9 Haziran tarihi vardır. Buradan çağrımdır, önümüzdeki yıllarda programlarınızı lütfen 9 Haziran’a göre yapın. Bu kentin tarihi bizim için çok kıymetlidir.”