“Kastamonuluların vicdanına havale ediyorum”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstiklal Yolu Yürüyüşü’nün9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günü’nden bir gün önceye alınarak başlatılması konusunu partisinin dünkü grup toplantısına taşıdı.

9 Haziran’ın Bakan’ın programı uygun olmadığı için 8 Haziran’a landığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ben bunu Kastamonuluların vicdanına havale ediyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı, grup konuşmasının İnebolu’yla ilgili bölümünde şunları söyledi:

“Her toplumun bir tarihi vardır. Siyasetçiler o tarihin gereğini yaparlar. Tarihi çarpıtmazlar, yozlaştırmazlar. O tarih milletin ortak çabaları sonucu ortaya çıkan bir tarihtir.

İnebolu’yu biliyoruz. Kastamonu’nun şirin bir ilçesidir. İstiklal Yolu’nu da biliyoruz. İnebolu’dan başlayıp Ankara’ya kadar gelen yol İstiklâl Yolu olarak tanımlanır. Ve İnebolu’nun tarihimiz içindeki değerini de biliyoruz.

Milli Kurtuluş Savaşı’na silahların oradan geldiğini biliyoruz. Kadınların, yaşlıların, gençlerin o silahları nasıl taşıdığını, cepheye silahları nasıl götürdüklerini hepimiz biliyoruz. İnebolu’nun tarihimizde önemli bir yeri var. TBMM kararıyla 9 Nisan 1924’te İnebolu’ya İstiklal madalyası verilmiştir. Üç kente verilmiştir bu madalya. Ancak bu madalyayı alan tek ilçe İnebolu’dur.

İnebolulular 9 Haziran’ı kurtuluş günü olarak kutlarlar. Devletin yönetim kademeleri de orada olur. Fakat bu yıl farklı bir şey oldu. 9 Haziran’ı 8 Haziran’a aldılar. Niçin? Bakan’ın programı müsait değilmiş. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun programı müsait olmadığı için 9 Haziran’ı 8 Haziran’a aldılar. Ve ben bunu Kastamonulular’ın vicdanına havale ediyorum. Kastamonu’nun önemli bir tarihinde Bakan size uymayıp da Kastamonu’yu Bakan’a uyduruyorlarsa her halde Kastamonulular’ın sandıkta söyleyeceği laflar olacaktır. Biz Hamamcı Kadı Salih Reis’i hiç unutmadık, Kastamonulular için ne anlama geldiğini de çok iyi biliyoruz. Ama bunlar tarihe bile saygı duymuyorlar.”