Bardakoğlu’ndan çıkış

Diyanet İşleri eski Başkanı, hemşerimiz Prof. Ali Bardakoğlu TV’deki Ramazan programları ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaparak “TV’de Ramazan programı yapanlara itibar etmeyin” mesajı verdi.
Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu, Ramazan ayı dolayısıyla ekranlara gelen iftar ve sahur programlarına ilişkin olarak, “O programlarda melankoli ve abartılı hüzün havasının yaygın olduğunu görüyorum.
Programları yapanların, o yayınlara çıkanların bazıları sahabelerin hayat hikayelerini abartılı şekilde anlatıp, gözyaşı döküyorlar. Onlara itibar etmeyin” dedi.
Torunlar Grubu’nun iftar programına katılan gazeteciler arasında yer alan Hürriyet yazarı Vahap Munyar, Torunlar’ın patronları Aziz Torun ve Mehmet Torun’un ricası ile 29 Mayıs Üniversitesi bünyesindeki Kur’an Araştırmaları Merkezi’ni (KURAMER) yöneten Prof. Ali Bardakoğlu’nun yaptığı kısa sohbeti köşesinde şöyle aktardı: “Prof. Bardakoğlu, ramazan ayının, orucun anlamına, önemine değinip şu uyarıyı yaptı:
– Ramazan ayı nedeniyle televizyonlarda iftar ve sahur programları var. O programlarda melankoli ve abartılı hüzün havasının yaygın olduğunu görüyorum.
Programları yapanların, o yayınlara çıkanların bazıları sahabelerin hayat hikayelerini abartılı şekilde anlatıp, gözyaşı döküyorlar. Onlara itibar etmeyin. Dinin hayatın içinde olduğunu vurgulayan Bardakoğlu, abartılı hikayelerin “ulaşılmaz dindarlık tarzı” ortaya koyduğunu söyledi.