İGM’den Orman’a yol eleştirisi

İGM’nin dünkü oturumunda orman emvalinin nakliyesi esnasında bozulan yollar gündeme geldi. Bakanlığın Özel İdare’ye yolların bakım ve onarımı için pay aktarması gerektiğini içeren komisyon raporuna ek olarak, Meclis Başkanı Mehmet Kayıkcı da “Orman emvaliyle bozulan yollarımızın her sene yenilenmesi gibi bir bütçemiz yok. Burada yapılacak tek şey bu bakanlığın bu yolları yapmamız için bize kaynak sağlanması” dedi.

 

İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumu Mehmet Kayıkcı’nın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Azdavay’ın AK Partili İGM üyesi Fahrettin Cebeci tarafından verilen, “Orman içi yol kenarlarındaki orman emvalinin kesim yapılarak temizlenmemesi, şarampollerde orman emvali kaldığından dolayı buralara araç ve makine girememesi, ayrıca bazı köylerimizdeki mahalle içi yollarda aşırı taşmalar nedeniyle yolların çok daralması, bu ve buna benzer sorunları çözmek için neler yapılabilir?” içerikli sözlü önergesi hakkında hazırlanan Ormanı Koruma ve Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu raporu görüşüldü.

Söz konusu raporda, ormanlarımızdan gelir elde eden Orman Bakanlığı’nın bu yolların bakım ve onarımı için Özel İdare’ye pay aktarması gerektiğine dikkat çekildi.

İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı da “Yetkililere sesleniyoruz, artık duyun sesimizi. Her gelen yetkiliye söylüyoruz. Kastamonu zaten kaynakları sınırlı olan bir il. Ama coğrafya olarak da büyüklük noktasında Türkiye’deki ilk 3 ilden biri. Zaten zar zor iş yapıyoruz. Bir de orman emvaliyle bozulan yollarımızın her sene yenilenmesi gibi bir bütçemiz yok. Burada yapılacak tek şey bu bakanlığın bu yolları yapmamız için bize kaynak sağlanması” dedi.