Başkan’dan SU MÜJDESİ

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Ilgaz Dağı’nda Gürleyik’in üç katı kapasiteye sahip yeni bir kaynak suyu rezervi bulduklarını açıkladı.

Stratejik Plan’ın kabul edildiği Belediye Meclisi toplantısında, CHP grubunun, kanserojen olduğu için kullanım dışı tutulan asbestli boruların şebekede yer alıp almadığıyla ilgili soruyu cevaplarken yeni kaynak konusuna da değinen Vidinlioğlu,  “Baraj yapılana kadar, onu da şehir hattına ilave olarak monte edeceğiz. Orada aslında iki tane çok büyük hat var. Bir tanesi yaklaşık 6-7 köyü de ilgilendiren bir su. Diğeri ise bir köyü ilgilendiriyor, o köyün de su ihtiyacını karşıladıktan sonra geri kalan miktarı şehre kazandıracağız” dedi.

 

Belediye Meclisi’nin Ekim ayının ikinci olağan toplantısı önceki akşam Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda imar konuları ve stratejik plan taslağı görüşülürken, dilek ve temenniler kısmında ise asbestli borular, AraçKahintepe ve yeni bulunan içmesuyu rezervi konuları gündeme geldi.

Meclis’te öncelikle imar konuları görüşülerek karara bağlandı. Ardından Tosya Belediye Başkanlığı’nın dilekçesiyle Kastamonu Belediyesi’ne ait olan çift kabin açık kasa kamyonetin, Tosya belediye hizmetlerinde kullanmak üzere geçici süreyle tahsis talebi görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Kastamonu Belediyesi ile Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (KESOB) arasında Meslek ve Beceri Eğitimi için protokol yapılması da oy birliğiyle kabul edildi. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Geçen hafta içerisinde bir görüşme olmuştu. Eski Fen Edebiyat Fakültesi olarak kullanılan yeri istedik. Bina biraz yıpranmış ama orayı kat kat düzenleyerek şehrimizin hizmetine sunacağız” dedi.

Kastamonu Belediyesi’nin 2020-2024 Dönemi Stratejik Plan Taslağı da görüşüldü. Stratejik Plan 2 çekimser oya karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

İYİ Parti Meclis Üyesi Gökhan Tekin, “Biz İYİ Parti meclis üyeleri olarak inceledik. Takdir ettiğimiz güzel bir plan. Sizin seçim vaatlerinizdeki söylemlerinize dayanarak iki konuda eksiklik olduğunu gördük. Birisi şehir içi park alanıyla ilgili net bir çözüm ya da proje bulamamak. Diğer konu ise yeşillendirme çalışmalarıyla ilgili ve hava kirliliğiyle ilgili eksik olduğunu gördük. Bu yüzden bugünkü oylamada çekimser kalmayı tercih edeceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da “Eksikler gün gün tamamlanır. Bu bir Stratejik Plan. Değiştirilemez hükmü yok. Zaten her konuda Meclis’in gündemine geliyor. Bu konudaki eksiklerle ilgili de hem meclisimizce hem belediyemizce mutlaka çalışmalar yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

CHP’DEN ASBESTLİ BORU SORUSU

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş, Stratejik Plan ile ilgili olarak, “Biz de Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak Stratejik Planı inceledik. Bir itirazımız yok, onaylıyoruz. Fakat bununla ilgili önergemiz olacak. Bizim önergemizde yer alan birçok husus sizin stratejik plan olarak hazırladığınız kitapçıkta yer aldı. Aynı zamanda seçim vaatlerinizin arasında da yer almakta. Bunların içerisinde olmayan hususlarda da önergelerimiz var” dedi.

Asbestli borulara değinen Sibel Karakaş, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre asbestli boruların kanseri tetiklediği ve akciğer kanserine yol açtığı belirlenmiş, kullanımı 2010 yılında ülkemizde yasaklanmıştır. Kastamonu’da 2010 yılı öncesinde yapılan içme suyu hatlarının bir bölümünde asbestli boru kullanıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır. Bu hususun belediye başkanlığınca araştırılmasını asbestli boruların hâlâ kullanıldığının belirlenmesi durumunda sağlık açısından tehlike içermeyen su borularıyla ivedilikle değiştirilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“REZERV SU KAYNAĞI BULDUK”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da hem asbestli boru hem de yeni içmesuyu rezervi konusunda şunları söyledi:

“Asbestli borularla ilgili belediye bünyesinde bir çalışma yapılabilir. Hemen KASKİ ile görüşme yapacağım. Öğrenelim, sizi de bilgilendirelim. Çok fazla dillenmesini istemediğim için gündeme getirmemiştim, neticelenmemişti. İnşallah Ilgaz’da Gürleyik suyunun yaklaşık 3 katı daha büyüklükte bir rezerv su kaynağı bulduk. Baraj yapılana kadar da onu şehir hattına ilave olarak monte edeceğiz. Orada aslında iki tane çok büyük hat var. Bir tanesinin beslediği alan yaklaşık 6-7 tane köyün de ilgilendiği bir su. Diğeri ise bir tane köyü ilgilendiriyor, o köyün de su ihtiyacını karşıladıktan sonra geri kalan miktarı şehre kazandıracağız. Özel İdare ve Valilik ile görüşmemiz oldu. İnşallah olumlu netice alacağız ve baraj yapılana kadar o suyun kullanımı tamamen belediyemize ait olacak.”

KAHİNTEPE KAZILARI

AK Parti Meclis Üyesi Sinan Savaş da Araç Kahintepe’deki arkeolojik kazıylailgili olarak, Araç Belediyesi’yle birlikte çalışma yapılabileceğini ifade etti ve “Araç Belediye Başkanımızın çalışmalarının olduğunu biliyorum. Bu konunun Kastamonu turizmine yansımasını düşünürsek, Safranbolu’ya gelen Uzakdoğulu turistlerin Kastamonu’yu da bir cazibe merkezi olarak göreceğini düşünmeliyiz. Kastamonu’daki sosyo ekonomik yapının ve istihdamın canlanabileceğini düşünürsek Kastamonu Belediyesi’nin de ilişkilerinde bu konuyu gündeme getirmesini önemli gördüm” ifadelerini kullandı.