Beklenen açıklama Avrupa’dan geldi; Taşköprü’de tam 1396 hektar alan yandı

Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi (EFFIS), Taşköprü ilçemize bağlı Derekaraağaç Köyü’nde 2 Eylül günü başlayan ve 44 saatte kontrol altına alınabilen orman yangınında ne kadar alanın zarar gördüğünü belirledi.

Şu ana kadar Türkiye’deki ilgili makamlardan bir açıklamada bulunulmazken, Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nin (EFFIS) kayıtlarında yangının zarar verdiği alan 1396 hektar olarak gösterildi.

Yani, bu yangın felaketinde1955 futbol sahası büyüklüğünde 1 milyon 396 bin metrekarelik devasa bir orman alanımızı kaybettik.

2 uçak, 10 helikopter ve 100’ün üzerinde arazözün müdahale ettiği yangında Derekaraağaç köyünün Tekeoğlu mahallesinde ise 4 ev ve 4 samanlık küle dönmüştü. Söz konusu yangının boyutu konusunda, ilgili makamların haricinde olmak üzere, Milletvekili Hasan Baltacı ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, bin hektarlık bir alanın zarar gördüğü yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı.

Belirlenen rakam ilimizin son yıllardaki en büyük orman yangınını yaşadığını ortaya koydu.

Kastamonu’da bundan önce 2018 yılının Ağustos ayında Araç Boyalı Tavşanlı Köyü mevkiinde de büyük bir orman yangını meydana gelmiş, ancak bu yangında da zarar gören alanla ilgili açıklama yapılmamıştı.

Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi (EFFIS) kayıtlarında Araç’taki bu yangında 231 hektarlık alanın zarar gördüğü bilgisi yer alıyor.