Bektaş hedef adam

• Manisa’daki “paralel yapı” operasyonu sırasında gözaltına alınan kadınların kelepçelenmesi olayının yankıları sürerken, Vali Erdoğan Bektaş’ın konuyla ilgili açıklaması büyük tepki çekti ve Türkiye gündemine oturdu.
• Açıklamada kullanılan, “Hukuki süreçte suçluluğu sabit olmayan hiç kimsenin, hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların, şartları oluşmadan böyle bir işleme tabi tutulmaları her kademede üzüntüyle karşılanmıştır” ifadesi, kadınlar arasında ayrımcılığa yol açtığı gerekçesiyle eleştiri oklarının Erdoğan Bektaş’a çevrilmesi sonucunu doğurdu. Başbakan Davutoğlu, “Bu maksadını aşan bir ifadedir” dedi, TBB ise suç duyurusunda bulundu.
Kastamonu’dan Manisa’ya atanan Vali Erdoğan Bektaş’ın, “paralel yapı” operasyonları kapsamında gözaltına alınan kadınlara kelepçe takılmasıyla ilgili açıklaması, kendisini Türkiye’nin gündeminde baş sıraya oturturken, yoğun tepkilerin de hedefi yaptı.
Operasyonu gerçekleştiren polislerin açığa, Manisa İl Emniyet Müdürü’nün de görevden alınmasıyla sonuçlanan olayla ilgili Manisa Valiliği’nden yapılan açıklamada kullanılan, “Hukuki süreçte suçluluğu sabit olmayan hiç kimsenin, hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların, şartları oluşmadan böyle bir işleme tabi tutulmaları her kademede üzüntüyle karşılanmıştır” ifadesi, kadınlar arasında ayrımcılığa yol açtığı gerekçesiyle eleştiri oklarının Erdoğan Bektaş’a çevrilmesi sonucunu doğurdu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuyla ilgili açıklamasında, “Bu maksadını aşan bir ifadedir. Maksadın ne olduğunu tartışmak da istemem. Kesinlikle 78 milyonun her biri bizim için ‘olumlu imaja’ sahiptir ve her hukuki soruşturmada hakları, hukukları, en önemlisi de izzetleri ve onurları da devletimizin teminatı altındadır” dedi ve ilgili müfettişlerin görevlendirildiğini söyledi.
Aynı şekilde Hürriyet yazarları Ahmet Hakan ve Akif Beki de dünkü yazılarında Bektaş’ı eleştirdi ve kadınlardan özür dilemesi gerektiğini yazdı.
Türkiye Barolar Birliği de, Bektaş hakkında disiplin ve ceza soruşturması açılması için yetkili makamlara başvuruda bulundu.
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise dün kendisine ulaşan gazetecilere konuyla ilgili konuşmak istemediğini iletti.