Ö.İdare 2016 bütçesi 75 Milyon TL

“GERÇEKÇİ” – “YETMEZ” KARŞITLIĞI
İl Genel Meclisi’nin (İGM) dünkü oturumunda Özel İdare’nin 2016 yılı bütçesi görüşüldü. Özel İdare’nin 2016 yılı tahmini bütçesi 75 milyon lira, finansman bütçesi ise 6 milyon 500 bin lira olarak kabul edildi.
Komisyon Başkanı Hamdi Boz, 2016 bütçe rakamının bu yılki rakamın 10 milyon TL altında oluşunu “gerçekçi hazırlanması”na bağlarken, MHP Grup Başkanı Mehmet Çıvgın bu bütçeyle 2015’in gerisinde kalınacağı düşüncesinde olduğunu söyleyip, eleştirilerini sıraladı.
“HESAPLARIMIZ SAYIŞTAY ONAYLI”
İhsangazi Üyesi Necmi Aladağ, tahmini bütçeyi “gerçekçi” olarak tanımlayıp Kastamonu’ya çok yarar sağlayacağını savundu. İGM Başkanı Kayıkcı, birlik personeli ücretlerinin artık merkez bütçeden karşılanacak olmasının bütçeyle ilgili en önemli husus olduğuna dikkat çekti,
Çıvgın’ın eleştirilerini cevaplayan Özel İdare Strateji Geliştirme Müdürü Mehmet Bekar ise, Özel İdare hesaplarının, birikmiş amortismanlar ve amortisman hesapları haricinde tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir olduğunun Sayıştay raporunda vurgulandığını hatırlattı.
İl Genel Meclisi’nin (İGM) dünkü oturumunda Özel İdare’nin 2016 yılı bütçesi görüşüldü. Özel İdare’nin 2016 yılı tahmini bütçesi 75 milyon lira, finansman bütçesi ise 6 milyon 500 bin lira olarak kabul edildi.
Plan ve Bütçe Komisyonu adına bütçeyi okuyan ve 2016 yılı tahmini bütçesini oluştururken 2015 yılı rakamlarının dikkate alındığını söyleyen Araç İGM üyesi Hamdi Boz, “2015 yılına göre daha gerçekçi bir bütçe hazırlanmıştır. 2015 yılı için 85 milyon 700 bin TL olarak belirlenen bütçenin Ekim ayı sonu itibariyle 53 milyon 207 bin TL harcama ile ancak yüzde 62 oranında gerçekleştiği görülmüştür. Yıl sonuna kadar gerçekleşmenin yüzde 74 olacağı saptanmıştır. Bu çerçevede de İl Özel İdaresi’nin 2016 yılı tahmini bütçesi gider 75 milyon, gelir 75 milyon, finansman bütçesi ise 6 milyon 500 bin TL olarak belirlenmiştir” dedi.
ÇIVGIN: 2015’İN GERİSİNDE KALINACAK
2016 yılı bütçesiyle 2015 yılının gerisinde kalacaklarını düşündüğünü belirten MHP Grup Başkanı Mehmet Çıvgın ise “Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından daha önce Meclis’e sunulan performans planındaki rakamlarda artırım yapılmış. Ama yine de bu bütçeyle 2015 yılının gerisinde kalacağımız düşüncesindeyim. Performans planını hazırlayan bürokratlarımıza şunu sormak istiyorum: Ödeneklerimiz vardı da kullanmadık mı? Yoksa Aralık ayının sonuna kadar kullanılmayan ödeneklerin bilgisini vermeyen bürokratlarımız bunu gizlediler mi? Harcanmayan kalemlerdeki ödeneklerin Ekim ayının ortasında Meclis’e getirilmesi halinde fasıllar arasında kaydırma yapılabileceğini ve daha çok hizmet üretileceğini söyledik. Araç yolundaki köprü için 550 bin TL ödenek koymamıza rağmen bu ödenek kullanılmadı. Site İş Hanı için bütçemize 3 milyon 600 bin TL ödenek koyduk. Bu ödenekte harcanmadı. Şimdi 2016 performans planında konulan ödenek 2 milyon 600 bin TL. 3 milyon 600 bin TL’ye yapılamayan Site İş Hanı, 2 milyon 600 bin TL’ye nasıl yapılacak? Bazı konularda tezat olduğunu görüyorum. Geçen yıl 85 milyon 700 bin TL bütçe ile kıt kanaat hizmet etmeye çalıştık. Bu sene 75 milyon ile ne yapabiliriz? Nüfusumuz artmış ve hizmet alanımız çok genişken ödeneklerin küçültülmesiyle bence bürokratların meclisi yanılttığı kanaatindeyim. Bu bütçeyle Kastamonu’ya hizmette sıkıntı yaşayacağız. Siyasilerimizle diyalog kurularak bu ödeneklerin yukarıya çekilmesinin sağlanması, Kastamonu’nun ihtiyaçlarının giderilmesine fayda sağlayacaktır. Ayrıca bürokratlarımızın gerçekten yapabilecekleri kapasitede performans hazırlaması lazım. Müdürlerimiz biraz imkanları zorlayacak, çalışmaları zorlayacak, personelini çoğaltacak. Teknik elemanlar çalışmazsa o birimde iş yapılmazsa burada meclisin almış olduğu kararların hiç bir anlamı kalmıyor ” ifadelerini kullandı.
CHP’li Abana üyesi Hasan Tığlı ise “Gençlerimiz kahve köşelerinden kurtarmak için onları spora yönlendirmemiz gerekiyor. Ancak gençlik ve spor kaleminde ne yazık ki her hangi bir ödenek göremedim. Gençlik ve spor kalemine kaynak aktarılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
ALADAĞ: GERÇEKÇİ BÜTÇE
Özel İdaresi’nin 2016 yılı tahmini bütçesinin Meclis’ten geçmesi halinde Kastamonu’ya çok fayda sağlayacağını belirten AK Partili İhsangazi Üyesi Necmi Aladağ ise “Plan ve Bütçe Komisyonu’na gösterdiği cesaretten ötürü teşekkür ediyorum. İlk defa gerçekçi, fonksiyonel ve Özel İdaresi’ni özüne döndüren bir bütçe görüyorum. Bu bütçenin geçmesi halinde Kastamonu için çok hayırlı olacağını düşünüyorum. Paydaş kuruluşların ödeneklerinin azaltılmasıyla ilgili eleştirilere de katılmıyorum. Çünkü bu kurumlara Genel Müdürlük kanalıyla ödenek aktarılıyor. Bizim aktardıklarımız bu kaynakların yanında çok küçük kalıyor. Çok sayıda paydaş kuruluşu olması nedeniyle her kuruluşa aktardığımız kaynak ise toplamda ciddi bir rakam tutuyor. Bu rakamın artık kırsala aktarılacak olması çok önemli. Bu anlamda komisyona çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
BİRLİK PERSONELİNİN ÜCRETLERİ MERKEZDEN
2016 bütçesindeki en önemli çalışmanın, birlik personeli ücretlerinin artık merkez bütçeden karşılanacak olması olduğunu söyleyen İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı ise “Plan ve Bütçe Komisyonu’nun insan odaklı bu çalışması kırsalda yaşayan vatandaşımızın, şehirde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam standartlarına ulaşması adına büyük önem taşıyor. Kastamonu’ya hayırlı olmasını diliyoruz. 2016 yılı tahmini bütçesinde yapılan en önemli çalışma bence ilçelerde çalışan birlik personellerinin ücretlerinin artık merkez bütçeden karşılanacak olmasıdır. Çok sayıda ilçemizde birlik personeline ödenen ücret gönderilen kaynağın yüzde 70’inin tükenmesine yol açıyordu. Artık personel ücretleri merkez bütçeden karşılanacağı için ilçelere gönderilen kaynağın tamamı hizmet için harcanacak. Bu noktada yılmadan dimdik bir irade gösteren Plan Bütçe Komisyonu’ndaki arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bu çalışmalarda bizden desteğini esirgemeyen Valimiz Şehmus Günaydın’a teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
Gençlik ve Spor kalemine ödenek konulmamasıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Kayıkcı, “Biz de sporu ve sporcuyu destekliyoruz. Biz bu kalemden parayı alırken amatör spor yapan gençlerimizi malzemesiz ve desteksiz bırakmayacağımıza dair söz vererek aldık. Birlik elemanlarının ücretleri için 2 milyon liralık bir kaynağı oluşturmamız gerekiyordu. Çeşitli kalemlerden alarak bu kaynağı oluşturduk. Amatör malzeme dağıtımı konusunda Özel İdare olarak katkımızı yapacağız” dedi.
MEHMET BEKAR: HESAPLARIMIZ SAYIŞTAY ONAYLI
Toplantıda MHP Grup Başkanı Mehmet Çıvgın’ın açıklamalarına yanıt ise Özel İdare Strateji Geliştirme Müdürü Mehmet Bekar’dan geldi.
Özel İdare hesaplarının, birikmiş amortismanlar ve amortisman hesapları haricinde tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir olduğunun Sayıştay raporunda da vurgulandığını hatırlatan Mehmet Bekar, “Sanki her şey yanlışmış gibi bir algı oluştu. Bu durum da bizi gerçekten üzdü. Raporda Özel İdare hesaplarının, birikmiş amortismanlar ve amortisman hesapları haricinde tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir olduğu tespit edilmiştir denilmektedir. Söz konusu olan ufak hesap yanlışlarıdır. Bütçemizde Ekim ayı sonu itibariyle gerçekleşme 57 milyon ile yüzde 62’dir. Gerçekleşme 85 milyonla yüzde 100 olursa biz artan ödenekleri aktarabiliriz. Resmi rakamsal olarak baktığımızda artan ödeneğimiz olmadığı için aktarma yapmamız ya da devretme şansımız yok” dedi.