Belediye’ye düşük faiz soluğu

Belediye Meclisi, faiz oranlarındaki düşüşten yararlanarak, daha önce kullanılan kredinin borçlanma maliyetini düşürülmesi ve taksit miktarı değişmeden ek bir kaynak yaratacak 30 milyon liralık yeni bir kredi kullanılması için BaşkanVidinlioğlu’na yetki verdi.

Vidinlioğlu, “Şimdi ödediğimiz taksitin aynısını ödeyeceğiz, ama elimizde 16-17 milyon lira civarında bir rakam olacak. Yani taksitlerimizde bir artış olmayacak. Tekrar borçlandırma olmayacak, ama rakam biraz daha kullanılabilir bir rakam düzeyine gelecek” dedi.

 

 

Belediye Meclisi,aralık ayı ilk toplantısını yaptı.

Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun başkanlığındaki toplantıda, bütçe sorununun çözülebilmesi için, faiz oranlarındaki düşüşten yararlanılarak yeni bir kredi kullanımı konusu görüşüldü.

Meclis’te daha önceden 14 milyon 250 bin lira kredi kullanıldığı hatırlatılarak, devam eden hizmetlerin finansmanı ve daha önceden kullanılan kredilerin faiz oranlarının düşmesi ile birlikte borçlanma maliyetlerinin düşürülebilmesi için 30 Milyon TL kredi kullanılması ve bu kredi karşılığında İller Bankası’ndan teminat mektubu alınması için Başkan Galip Vidinlioğlu’na oybirliğiyle yetki verildi.

“TEKRAR BORÇLANDIRMA OLMAYACAK”
Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Galip Vidinlioğlu, şunları söyledi:

“14 milyon 250 bin lira kredi kullandığımızda faiz oranı yüzde 1,53’tü. Şimdi 0,75-0,80 arasındaki bir rakama yeni bir kredi şartı doğdu. Taksitlerimiz, aynı olması kaydıyla iki katı kadar para kullanabilme şansımız doğdu. Şimdi ödediğimiz taksitin aynısını ödeyeceğiz, ama elimizde 16-17 milyon lira civarında bir rakam olacak. Yani taksitlerimizde bir artış olmayacak. Borçlandırma tekrar olmayacak aynı oranda taksit ödemeye devam edilecek, ama rakam biraz daha kullanılabilir bir rakam düzeyine gelecek.”

TEKNİK TUR

Toplantı gündeminin ilk maddesinde ise yurt dışına düzenlenecek olan teknik tur yer aldı.

Atıksu Arıtma Tesisi projesi Müşavirlik Sözleşmesi kapsamında Proje uygulama biriminde yer alan kişilere müşavirlik firması tarafından yurtdışına düzenlenecek olan teknik tura katılacak olanlar oy birliğiyle kabul edildi.

EĞİTİM ALAYI İLE PROTOKOL
5’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ve Kastamonu İl Jandarma Komutanlığında iaşe hizmetlerinden kalan ekmek, yemek ve kemik artığının alınarak Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Geçici Hayvan Bakımevi’nde bulunan sokak hayvanlarının beslenmesini içeren protokol de oybirliğiyle kabul edildi.

Protokol kapsamında Belediye, kışla içerisindeki çöpleri toplama alanından alacak belediye çöplüğüne taşıyacak. Bunların yanı sıra istenildiği takdirde belediye kanalizasyon tıkanmalarında kuka aracı görevlendirecek, yemin töreninden önce ise başıboş köpekleri toplama hizmeti verecek.