Taşköprü Hasanlı’yı bekliyor

Kastamonu'nun sarımsağı ile ünlü Taşköprü ilçesinde, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Hasanlı Barajı sayesinde 10 bin 630 dekar tarım arazisi sulanacak, sarımsak ekim alanı genişleyecek. ( Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü - Anadolu Ajansı )

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Taşköprü ilçesindeki Hasanlı Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini belirterek barajın tamamlanması ile 10 bin 630 dekar tarım arazisinin sulanacağını bildirdi.

Belediye Başkanı Çatal da, çalışmaların aralıksız devam ettiği ve ilçenin en büyük eksiklerinden biri olan yeterli içmesuyuna kısa sürede kavuşacağını söyledi.

Taşköprü’nün doğal kaynaklı olarak içmesuyu ihtiyacının yanı sıra 12 köyün sulama ihtiyacını da karşılayacak olan Hasanlı Barajı Sulama ve İçmesuyu Projesi’nde çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Hasanlı Barajı sayesinde 10 bin 630 dekar tarım arazisi sulanacak, sarımsak ekim alanı genişleyecek.

Baraj sayesinde sarımsak üretimi yapılan alan 25 bin dekardan 30 bin dekara çıkacak.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde de kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme, kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” Projesi’nden Kastamonu da faydalanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Taşköprü ilçesindeki Hasanlı Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini belirterek barajın tamamlanması ile 10 bin 630 dekar tarım arazisinin sulanacağını bildirdi.

Hasanlı Barajı’nın temelden 42,50 metre yüksekliği ile 987,62 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizen Aydın şunları kaydetti:

“Hasanlı Barajı’nın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 17 milyon 656 bin 430 lira gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.”

Kastamonu’nun sarımsağı ile ünlü Taşköprü ilçesinde, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Hasanlı Barajı sayesinde 10 bin 630 dekar tarım arazisi sulanacak, sarımsak ekim alanı genişleyecek. Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal (fotoğrafta), açıklama yaptı. ( Taşköprü Belediyesi – Anadolu Ajansı )

ÇATAL: YETERLİ İÇMESUYUNA KAVUŞACAĞIZ

Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal da Hasanlı Barajı’nda sevkiyatın yapıldığı yerde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Belediye Başkanı Çatal, çalışmaların aralıksız devam ettiği ve ilçenin en büyük eksiklerinden biri olan yeterliiçmesuyuna kısa sürede kavuşacağını dile getirdi.
Çatal, boru hattı isale sevkiyatının bu hafta biteceğini dile getirerek, isale borularının montesine ise 2020 Şubat ayında başlanılacağını belirtti.

Çatal, baraj tamamlandığında suyla buluşacak 10 bin 630 dekar tarım arazisinin yaklaşık 5 bin dekarında daha sarımsak üretileceğini ifade etti.

AA ve Hamza Sefa YILMAZ