Belören’de kızak rüzgarı

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından Küre Belediyesi sponsorluğunda düzenlenen Küre 1. Geleneksel Hızlı Kızak Yarışları Cumartesi günü Belören pistinde yapıldı.
“600 yıllık geleneksel kızaklar kayıyor, Küreliler izliyor” sloganıyla düzenlenen yarışlara 7 ilden 41 kulüp ve 66 sporcu katıldı.
Bir süre ara verilen kızak yarışmaları kar festivali olarak yeniden gerçekleştirilirken, kızak yarışlarının yanı sıra kardan adam, odun kesme, voleybol gibi pek çok etkinliğin yapıldığı programda eğlenceli anlar yaşandı.
Küre ve Kastamonu başta olmak üzere il dışından da çok kişinin katıldığı yarışlar saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Ardından da günün anlam ve önemini belirten konuşmaları Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Asbaşkanı Günal Genç ve Küre Belediye Başkanı Kamil Aydınlı yaptı.
Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Asbaşkanı Günal Genç, Küre Belediye Başkanı Kamil Aydınlı, Devrekani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, Belediye Başkanı Şahin Çolak ile diğer protokol üyeleri ve sporcular, yarışma meşalesini birlikte ateşlediler.
2017 programına alınan kızak yarışlarının 600 yıllık geçmişi olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Asbaşkanı Günal Genç, “Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu öncülüğünde Küre’de, daha önceden yapılanlar hariç Federasyon kapsamında ilk geleneksel kızak yarışları düzenliyor. 600 yıllık hızlı kızak yarışlarını yaşatmaya, yeni nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Bu sporla ilgilenen herkes bizim sporcumuz oluyor, onların da bu dalda ilerlemesi için çalışmalara devam edeceğiz. Yarışlar akşam saatlerine kadar devam edecek. Tüm katılımcılara a başarılar diliyorum” dedi.
Küre Belediye Başkanı Kamil Aydınlı da, katılımcıları Küre’de ağırlamaktan memnun olduklarını belirterek, buranın kış turizmine uygun bir ilçe olduğunu ve kızak yarışlarının atasının Küre ilçesi olduğunu söyledi.


Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Kastamonu İl Temsilcisi Bünyamin Berberoğlu’da, Küre’de önceki yıllarda yapılan geleneksel kızakyarışmalarınıfederasyon bünyesinde yapmaya devam ettiklerini, bu etkinliklerin bundan sonraki senelerde daha da kapsamlı yapılacağını, bie haftagibi kısa sürede de bu başarıyı ve programı yapmayı da başardıklarını söylşediş ve emği ve katkısı geçenlere de teşekkür etti.
Seydiler ilçesinden kızak yarışına katılan Hüseyin Ünal, kendi icat ettiği ürünün patentini alacağını belirterek, “Kastamonu’nun geleneksel kızağının yönlenebilir halidir. Aynı izden döndüğü için kızak yavaşlamıyor. Diğer kızaklar dönerken hızı yavaşlatıyor. Ama Kastamonu kızağı, genişliği kadar açtığı alanda döndüğü için hızı yavaşlatmıyor. Profesyonel veya diğer kızaklarda dönüş yapanken vücut ağırlığı bir yöne bindiği için insanı düşürebiliyor. Fakat bu kızakta böyle bir sorun yok” dedi.
İstanbul’dan Kastamonu’ya Şehit Şerife Bacı Platformu olarak bir program düzenlemek için geldiklerini söyleyen Rahime Çankırı, kızak yarışlarını çok beğendiğini söyleyerek, “Eğlenceli ve çok keyifli yarışlar oluyor. Şuanda katılımı az buluyorum, bunun tanıtılması gerekiyor. Buraya herkesin gelmesi gerekiyor, bu yarışları herkesin duyması gerekiyor. Burada 600 yıllık bir değer bulunuyor. Bu değerinde yaşatılması gerekiyor” diye konuştu..
Çok sayıda davetlinin katıldığı yarışlarda Kastamonu Belediyesi tarafından etli pilav, çorba ile ayran ikram edildi. Etkinliğin ilerleyen saatlerinde Küre Belediyesi çay, ayrıca Federasyon ve Küre Belediyesi katılımcılaraekmek arasısucuk ikramında bulundu.

Büyük çekişmeye sahne olan yarışma, Belören köyünde su dökülerek dondurulan ve “kayak yolu” denilen özel pistte yapıldı. Yarışta katılımcılar, erik ağacından yapılan ve altı özel olarak hazırlanan sakızla sertleştirilen kızaklara binerek, belirlenen hedefe en çabuk şekilde ulaşmaya çalıştı.

Kıyasıya mücadelenin yaşandığı yarışlarda yarışmacılar, yoldan çıkarak kızaklarından düştü. Zaman zaman büyük heyecan yaşanan yarışlarda ayrıca vatandaşlar, yanlarında getirdikleri kayık ve plastik leğenlerle kayarak gönüllerince de eğlenme ve stres atma imkanı buldular.
Yarışmada ve etkinliklerde dereceye girenlere kupa, madalya ve hediyeleri katılımcı protokol tarafından verildi.

5 kategoride yapılan yarışmalarda dereceye giren sporcular şunlar:

Veteranlar: 1- Olcay Boz – 2- Soner Çolak- 3- Mikail Güler
Büyükler:1- Serkan Türkoğlu -2- Serkan Yiğit – 3- Taner Ertürk
Gençler: 1- Tufan Ersöz- 2- Serhat Aydınlı- 3- Metahan Pak
Yıldızlar: 1- Salih Boran Uzuncan- 2- Kerem Gökgöz- 3- Sudenaz Çetin
Minikler: 1- Furkan Uzuncan- 2- Ata Yağız Genç -3- Ahmet Tunahan Can Master:1- Hüseyin Ünal -2- Kadir Ataman -3- Halil Çırman

• CENGİZ MUHZİROĞLU