Berat Satıoğlu: İdam cezası geri gelsin

Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, Türkiye’nin yüreğini yakan terörü lanetledi, dernek olarak terör eyleminde bulunanlar için idam cezasının uygulanmasını ve destek olanların da mallarına el konulmasını istedi.

8 Mart Çanakkale Zaferi 101’inci yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla dün Dernek Binası Salonu’nda bir basın toplantısı düzenleyen Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı  Berat Satıoğlu, şehitlerimize rahmet, yaralı vatandaşlara da acil şifalar diledikten sonra, terörün her türlüsünü nefret ve şiddetle kınadığını söyledi. Temennilerinin bir an önce terörün bitmesi olduğunu ifade eden “Satıoğlu idam cezasının mutlaka geri gelmesini talep ettiklerini belirtti.

Bu dönemde her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğunu belirten Satıoğlu, şöyle konuştu:

“Devletimizin güvenlik güçlerine her zamankinden daha çok destek olmamız gereken zamanlar yaşıyoruz. Çanakkale Şehitlerimizi 101’inci yılında anma yıl dönümünde yine aynı şekilde Çanakkale ruhunu milletimizin yeşertmesini, yeniden aynı bilinçle hareket etmesini biz dernek olarak ve şehit ailelerimiz ve gazilerimiz temenni etmekte. Tabi ki terör hadiseleri ile ilgili şehit ailelerimizin ve gazilerimizin de çekinceleri ve beklentileri var. Öncelikle terör konusunda mutlaka idam cezasının geri gelmesini Türk Ceza Kanuna mutlaka girmesini talep ediyoruz. Hükümetimizin son dönemde yaptığı terör mücadelesini destekliyoruz ama taleplerimizi ve beklentilerimizi paylaşmak istiyoruz. Ankara’da ki patlamada ve ülkemizin güney doğusunda acı olaylar yaşıyoruz. Çocuklar babasız, analar evlatsız kalıyor ve eşler kocasını kaybediyor. Vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna şehitler veriyoruz. Bundan dolayı mutlaka idamın geri gelmesini istiyoruz.”

Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılan değişiklik hakkında da görüşlerini açıklayan Satıoğlu, şöyle dedi:

“Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılan değişiklikle örgüt propagandası suç olmaktan çıkarıldı. Özellikle bölücü başının fotoğraf ve afişlerinin taşınması basın yayın organlarında haber yapılması gibi eylemlerin toplumda meydana gelen örgütlerinde önlenmesini istiyoruz. Eylem yapan herkesin idam cezasına çarptırılması konusu üzerinde duruyoruz. Örgüt mensubu ve sempatizanların kamudan kesilmesini ve buna göre değerlendirilmesini talep ediyoruz. Üniversitelerdeki öğretim görevlilerinin, özellikle üniversite öğrencilerinin terör olaylarına bulaşanların üniversite içlerinde barındırılmamasını talep ediyoruz. 1’inci derecede yakını terör örgütüne katılanların ise verilen tüm sosyal haklarını da devletimiz tarafından iptal edilmesini istiyoruz. Teröre destek veren herkesin de tüm mal varlıklarına el konulmasını talep ediyoruz. Dernek olarak tüm illerde bulunan şubelerimizin ortak görüşüdür. Şehit ve gazilerimizin toplumda hakkettiği saygıyı görmesini arzu ediyoruz. Kastamonu’da bunu fazla yaşamıyoruz ama kısmen de olsa bazı zamanlarda şehit ailelerimizden ve gazilerimizden bu sitemi duyuyoruz” dedi. Cengiz MUHZİROĞLU