Besicinin cebine 120 milyon TL girdi

Kastamonulu besicilerin il içi ve il dışında satışını gerçekleştirdiği kurbanlık sayısının 35 bin civarında olduğu ve bunların satışından elde edilen gelirin 120 milyon lirayı bulduğu bildirildi.

Bu Kurban Bayramı döneminrde ilimizde ve il dışına sevkle birlikte 35 bin civarında kurbanlık satışı gerçekleşti.
İstanbul’a sevkedilen kurbanlıkların büyük bölümü de her yıl olduğu gibi bu yılda Devrekani ilçemizden gitti. Devrakani’den İstanbul’un Avrupa yakasınde satış için müracaat eden besicilerin şaptan ari olduğu belirlenen ve sevki gerçekleşen 4 binin üzerinde kurbanlığının tamamına yakını satıldı.
İlimizden 15 bin civarında büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık il dışına sevk edildi.
Bu yılda ülkemize kurbanlık ithalatının yasak olması ile ülkemizde bulunan kurbanlık sayısının çok satılmasına neden oldu. İl dışına giden ve il içinde satılanlarla birlikte 35 bin civarında kurbanlık satışı gerçekleştirildi.
Geçen yıl olduğu gibi bu yılda büyükbaş kurbanlığa büyük rağbet oldu, küçükbaş kurbanlıklarda ise beklenen satış bu yıl da gerçekleşmedi.
Kurban fiyatları geçen seneye göre yüzde 30-40 fazla olmasına rağmen satışlarda düşüş yaşanmadı. Geçen sene 21-22 TL olan karkas et bu yıl 25 ile 27 TL arasında işlem gördü.
Kurbanlık satışları Bayramın 3. gününe kadar devam etti. Pazarlarda bayram boyunca kurbanlık temin edilebildi. İl dışına giden kurbanlıklardan pek fazla geri dönen olmadı. ve tamamına yakını satıldı. 35 bine yakın kurbanlık satışı gerçekleştiren Kastamonulu besiciler 120 Milyon TL civarında gelir elde etti.
Cengiz MUHZİROĞLU