Vali Günaydın’ın İlköğretim Haftası mesajı

Vali Şehmus Günaydın, İlköğretim haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, milli ve manevi değerlere önem verilmesinin gerekliliğine işaret etti.

Günaydın mesajında şöyle dedi:
“Aileden sonra en önemli basamak olan okullarımız, çocuklarımızı ve gençlerimizi hayata hazırlayan, gelişme ve refaha ulaşma çabalarını başarıya ulaştıran, öğretim imkânlarını sistemli bir şekilde sunan ve geleceğe ilişkin hedeflerine ulaşma adına çok önemli görevler üstlenen kurumlardır. Hayatımızın önemli aşamalarından biri olan eğitim-öğretim hayatında göstereceğimiz başarı, daha müreffeh bir hayatın temeli ve teminatı olacaktır.
Değerli Öğretmenlerimiz; gelişmiş ülkeler arasında yerimizi alabilmemiz için sizlere çok önemli görev düşmektedir. Öğrenci-öğretmen-okul yönetimi ve veli arasında kurulacak sağlıklı bir iletişim için çalışmalıyız. Çocuklarımıza vereceğimiz eğitim öğretimin yanı sıra, milli ve manevi değerlerini öğretme yönünde yapacağınız her çalışma; gelecekte, dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında yer alacak Türkiye’mizin, sağlam bir toplum yapısına sahip olmasına vesile olacaktır.
İnsanlar, eğitim yolu ile sadece bilgi ve birikimlerini değil aynı zamanda milli, manevi değerlerini de gelecek nesillere aktarır. İyi bir insan, iyi bir vatandaş olmak, çevresine ve insanlığa faydalı bireyler olarak hizmet etmek, ancak eğitim yolu ile mümkündür. Milli değerlerine sahip çıkan, insan haklarını bilen, kendine güvenen, bilgiyi üretebilen, değerlerimizi geleceğe taşıyan nesiller yetiştirmek ülkemizi güçlü kılacaktır.
Değerli Anne-Babalar; ‘Eğitim ailede başlar’ sözünün ruhuna uygun olarak çocuklarımıza iyi bir model olmalı, öğretmenlerimizle işbirliği içinde çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmelerine katkı sağlamalı, onların takipçisi olmalıyız.
Sevgili Öğrenciler; Sizler bizim geleceğimizin teminatısınız. Bizim bütün gayretimiz sizlerin yetişmesi ve iyi birer vatandaş olabilmesi içindir. Önümüzdeki yüzyılın bilim adamları, yöneticileri, öğretmenleri, doktorları sizler olacaksınız. Bu yüzden çağın teknolojik gelişmelerinden mutlaka yararlanmalı, kendinizi iyi yetiştirerek başarıyı yakalamalısınız. Bizler de Valilik olarak devletin bütün imkanları ile eğitim konusunda daima yanınızdayız.
Bu vesile ile 2015–2016 Eğitim-Öğretim yılının ülkemize ve ilimize hayırlı olması temennisiyle, İlköğretim Haftası’nı kutluyor; öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve aileleri başta olmak üzere tüm eğitim camiasına başarılar diliyorum.”