BEÜ’nün Hizmet Ödülü Kastamonulu profesörün

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nin Kastamonulu Dekanı Prof. Dr. M. Selçuk Oruç, Üniversite tarafından bu yıl ilk kez verilen Hizmet Ödülüne layık görüldü.

Üniversite Senatosu tarafından oy birliği ile ödüle layık görülen Prof. Dr. Oruç, 41 yılı aşkın süredir diş hekimliği mesleğine hizmet veriyor. Oruç’un ödülü, Üniversitenin düzenlediği Akademik Yükselme, Yayın, Bilim ve Hizmet Ödülleri Töreninde takdim edildi.

Bülent Ecevit Üniversitesi bir ilki daha gerçekleştirdi. Üniversitenin Bilim, Sanat ve Hizmet Ödülleri Yönergesi doğrultusunda ilk Hizmet Ödülüne, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı ve Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı, hemşerimiz Prof. Dr. Selçuk Oruç layık görüldü.

Sezai Karakoç Kültür Merkezinde, 9 Aralık Çarşamba günü düzenlenen Akademik Yükselme, Yayın, Bilim ve Hizmet Ödülleri Töreninde takdim edilen ödülü alan Prof. Dr. Oruç, “41,5 yıllık meslek yaşamımda layık görüldüğüm bu ödülle, bana büyük bir gururu yaşattınız. Başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer’e ve Senato Üyelerimize teşekkür ediyorum. Bizim mesleğimiz içinde pek çok alanı barındırıyor. Bilim insanı olarak bu mesleğe hizmet etmekten yaşamım boyunca hep gurur duydum. Layık görüldüğüm bu ödül benim için meslek yaşamımda aldığım en büyük ödüldür. Bu ödülün bana verdiği motivasyonla daha büyük bir azimle çalışmalarımı sürdüreceğim.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer, “Hizmet Ödülümüze layık görülen Prof. Dr. Selçuk Oruç Hocamızı gönülden kutluyorum. Mesleğine, Üniversitemize, ülkemizin ulusal ve uluslararası bilimsel ilerleyişine bir akademisyen olarak yaptığı katkıları 41 yılı aşan süredir başarıyla devam ettiriyor. Diş Hekimliği Fakültemizin son yıllardaki gelişiminde de Hocamızın büyük payı var. Araştırma ve tedavi hizmetlerinde kullanılmak üzere son teknoloji ürünü cihazların Fakültemize kazandırılması ile diş hekimliği alanında Türkiye çapında örnek bir fakülte oluşturdu. Senatomuzun kendisini layık gördüğü bu ödül, bir akademisyene hizmetle geçen yılları dolayısıyla sunulan bir teşekkür nişanesidir.” dedi.

Selçuk Oruç Kimdir?

Prof. Dr. Selçuk Oruç, 1951 yılında Kastamonu’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kastamonu’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde öğrenimini tamamladı. Teğmen unvanı ile başladığı meslek yaşamını 2009 yılından sonra Prof. Dr. Albay unvanı ile devam ettirdi. 2010 yılından itibaren Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde meslek yaşamına devam etmektedir. Halen bu Fakültede Dekan olarak görev yapan Oruç’un bir meslek patenti (fixed partial prosthesis remover), 100’ün üzerinde bilimsel yayını bulunmaktadır. Prof. Dr. Selçuk Oruç evli ve iki çocuk babasıdır.