Bıçakçı Sefer köyüne hasret gitti

Kastamonu’da 40 yıldır seyyar bıçak satıcılığı yapan yangın kurbanı Sefer Karataş, dün son yolculuğuna uğurlandı.

75 yaşındaki Bıçakçı Sefer’in, yaşadığı bir olaya öfkelenip yıllar önce Vezirköprü’deki köyünden ayrılarak Kastamonu’ya geldiği ve bir daha da dönmediği ortaya çıktı.

CENGİZ MUHZİROĞLU

Kastamonu’da 40 yıldır seyyar bıçak satıcılığı yapan yangın kurbanı Sefer Karataş, dün son yolculuğuna uğurlandı.

Aslen Vezirköprülü olan ve yıllar önce geldiği kentimizde yaşamını çakı-bıçak satarak sürdürmeye başlayan Karataş (75), tek başına yaşadığı Aktekke Mahallesi’ndeki evinde pazar gecesi çıkan yangın sonucu hayatını kaybetmişti.

Karataş’ın, kesin ölüm renedinin sapkanması için gönderildiği Adli Tıp’tan getirilen cenazesi, dün yıldırım Beyazıt camii’nde kılınan namazın ardından Okmeydanı’ndaki kimsesizler kabristanında toprağa verildi.

P1790282

Kastamonu Samsunlular Derneği Başkanı Alaattin Doruk ve yönetim kurulu üyeleri, ailesinden ayrı olarak yıllardır gurbeti yaşayan hemşerileri Karataş’ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Cenaze törenine İlkay Ticaret Sahibi, Samsunlu işadamı Cevdet Çelik, Samsunlular ve Karataş’ın tanıdıkları ile merhumun kardeşleri Ümmühan İlhan ve Mustafa Karataş da katıldı.

Samsunlular Derneği Başkanı Alaattin Doruk “Cenazemize gösterdiği yakın ilgiden dolayı Belediye Başkanımız Sayın Tahsin Babaş’a ve Belediye ekiplerine, kimsesizlerin Kimsesi olma yolunda gösterdikleri çaba, gayret ve hizmetlerden ötürü teşekkür ediyoruz” dedi.

Ailesi

Cenaze törenine katılan Sefer Karataş’ın kızkardeşi Ümmühan İlhan ise şunları söyledi: “Biz üçü üvey olmak üzere toplam dokuz kardeşiz. Kardeşim Mustafa Karataş ve diğer akrabalarımızla kardeşimizin vefat ettiğini duyunca birlikte geldik. Kardeşimiz Samsun Vezirköprü Çorakderesi Belenen Köyü’nde yaşıyordu. Köyde o zamanlarda bir şeye kızdığı için evini terk etti ve gurbete çıktı. 40 yıldır da Kastamonu’da yaşıyordu. Biz yerini bilmediğimiz için gelememiştik. Köyde ikamet eden İsmet Karataş kardeşimiz Sefer Karataş’ın köye gelip kalmasını istiyordu. Biz de yerini bilmediğimiz için Sefer’le buluşamamıştık. Şu anda çok üzgünüz. Kendi halinde yaşadığını öğrendik, uzun yıllardırda bıçak satıcılığı yapıyordu. Mekanı cennet olsun” dedi.