“Bıkmayacağız, yorulmayacağız”

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, mahalle bazında başlattığı çay sohbetlerini Salı Pazarı’nda sürdürdü.
Orhan Şaik Gökyay İlköğretim Okulu Bahçesinde mahalleliyle bir araya gelen Babaş, şunları söyledi:
“Tek derdimiz var, memleketimize ve hemşehrilerimize en iyi hizmeti sunmaktır. Bu yolda hangi zorluk aşılması gerekiyorsa aşacak, ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Ülkemizin ve Kastamonumuzun geleceği değerli çocuklarımıza, tarihimizi, kültürümüzü en iyi şekilde aktararak daha yaşanabilir bir şehir bırakmak hedefiyle mesai mefhumu gözetmeksizin çalışacağız. Bıkmayacağız, yorulmayacağız ve usanmayacağız. Boş laf değil hizmet üreterek Kastamonu’yu her alanda zirveye yazdıracağız. Bu yolda bizlerin en büyük destekçisi olan aziz hemşehrilerimizle her zaman iç içe olarak hedefe büyük bir birliktelikle ulaşacağız. Bu yolda mahallelerimizin eksikliklerini ve hemşehrilerimizin taleplerini hızla yerine getirebilmek ve hizmet kalitemizi en üst seviyeye çekebilmek adına düzenlediğimiz Başkan İle Çay Sohbeti toplantılarımız sürüyor.”
İMAR
Başkan Babaş konuşmasını imar konusunu öne çıkartarak şöyle sürdürdü:
“Özeleştiri yapmam gerekirse çarpık bir imar gözlüyorum. Özellikle imarlarda maalesef betonlaşma çok fazla oluyor. Binalar 15 katlı olduğunda herkesin nefes alacağını yerler olurdu. Emsal dediğimiz olay var. Emsal haddinden fazla yüksek. Kuzeykentte yeni bir proje yaptık, 15 kata kadar izin verdik. Estetik kurulunun görüşü alınarak binaların estetiğini bozmadan, statiğine  bakarak vatandaşlarımızın yararına imar yaptık. Otoparkı şart koştuk. Daire başı otopark yapılmazsa daire verilmeyeceğini söyledik. Sokaklar araç dolu. Otopark işine çok önem vermeliyiz
Türkiye’de temiz bir kent olarak ünlendik. Her gelen temiz bir kent olduğumuzu söylüyor. Elimizde olsa da yeniden imarları yapsak. Çınar Sitesinin arkasından başka oyun alanı yok. Salı Pazar’ından, Darende Cami’ye kadar yerde alan yok. Bu bölgede altyapı sorunu yok. Ufak tefek sorunları yapmak istiyoruz. Önerilere açığız. Vatandaşların söylediği her şeyi ortaya koyacağım. Yoğun bir bölgedeyiz. Evinde maaşı olmayan varsa, yardım ediyoruz. Evde yaşlı bakım hizmeti de veriyoruz. Mükemmel bir sistemimiz var. Kuaför hizmetinden, sağlık hizmetine kadar yapıyoruz. Yaptıklarımızı konuşmuyorlar. Şöyle bir furya varü dedikodu çok önemli diyorlar. Dedikoduyu çok seviyorlar. Mahalledeki sorunları, yolları konuşmak gerek. Sosyal Marketimiz var. Kurban Bayramında pay vermek isteyen hayırseverler ile dolaplarımız doldu. Tüm üyelerimize et dağıtıyoruz. Verdiğimiz kart ile Sosyal Market ile ihtiyacını karşılıyor. Bu bölgede böyle bir market yok. Kişi başı gelir seviyesi 400 TL’nin altında olan herkese yardım ediyoruz. Defin işlerinde Türkiye’deki tüm belediyeler iyi. Mezarlık konusunda da çalışmamız var.
TOKİ bin 200 konut yapacak. Düzenlenmesini bitirdik, top TOKİ’de. 250 civarında emekli kardeşimiz TOKİ’den yararlanacak. Fakat cami yapmayı unutmuşlar. Biz cami yapılmasını istedik.  İlk okul, orta okul ve mezarlığıyla hizmet edilecek. Kimseyi mezarlıksız çevirmiyoruz. Mezarlıklarımız bakımlı, temiz tutuyoruz. Mezarlıkta ziyarete gelenlere Kurban Bayramında 3 bin 500 adet gül dağıttık. Belediyecilik hizmetlerinde çok iddialıyız. 30 yıldır belediyecilik yapıyorum. İçme suyu projesini yaparken elemanımız vefat etti. Her şey başımıza geldi. Eziyet çektik. Yenilemeler yaptık.”
Babaş’ın konuşmasının ardından da mahallede yaşayan vatandaşlar talep ve isteklerini açıkladılar.