Güven-Tur’dan haklı sitem

Güven-Tur Başkanı Faruk İslamoğlu, servis denetimleri ile ilgili bir açıklama yaptı. İslamoğlu, yaklaşık 100 aracın denetimlerinin yapıldığını ve hepsinin de geçer not aldığını belirtti.
Okullara verilen yıkım kararı sonucunda 70 aracın servis güzergahının değiştiğini belirten Güven-Tur Başkanı, “Aniden bir ilde 8 tane okulun yıkılıp, başka okullara taşınması çok kolay bir iş değil. Yaklaşık 70 aracın çalışma güzergahı sistemi değişti. Bir tek yetkilimiz bizi arayıp ‘Sizin için ne yapabiliriz’ diye sormadı” açıklamasında bulundu.

Güven-Tur Başkanı Faruk İslamoğlu, araçların denetimleri hakkında bir açıklamayaptı. İslamoğlu, yaklaşık 100 aracın denetimlerinin yapıldığını ve hepsinin de geçer not aldığını belirttiği açıklamasında, servisçilerin denetimlerinin yapılırken kendilerinin istek ve önerilerinin de dikkate alınması gerektiğini belirtti.
İslamoğlu, “Aniden bir ilde 8 tane okulun yıkılıp, başka okullara taşınması çok kolay bir iş değil. Yaklaşık 70 aracın çalışma güzergahı sistemi değişti. Bir tek yetkilimiz bizi arayıp ‘Sizin için ne yapabiliriz’ diye arayıp sormadı. Bizi eğiteme paydaş bir kurum olarak görüp, bir ricamızın olup olmadığının sorulmaması, aksine bizlere ülke genelindeki sorunlar sebebiyle suçlu bir kitle gözüyle bakılması bizleri son derece üzmektedir” dedi.
Güven-Tur Başkanı, “Nasıl ki bir asker yanlış yapınca bir orduyu, bir polis hata yapınca bir teşkilatı karalamak doğru değilse; birkaç servisçinin hatasının bizlere yüklenmesi, işini düzgün yapma hevesinde olan şoför arkadaşlarımızı son derece müteessir etmektedir. Ama farkımızı inşallah önümüzdeki günlerde tüm Kastamonu halkımıza hissettireceğiz. Bunu hep birlikte başaracağız” ifadelerini kullandı.
Güven-Tur Başkanı Faruk İslamoğlu, açıklamasında şunları söyledi:
“Daha önceki yapılan belediye denetimlerinde noksanlıkları bulunan araçlarımızın gerektiği şekilde mevzuata uygun hale getirerek tekrar kontrolleri yapıldı. Mazeretleri dolayısıyla önceki denetime gelemeyen araçlarımızın da kontrolleri yapıldı. Bugün yaklaşık 100 araç denetime girdi ve tüm araçlarımız denetimden tam not aldı. Zaten araçlarımızın büyük kısmı yeni araçlar olduğu için çok fazla sorunla karşılaşmadık. Ağırlıklı olarak kamera ve araç takip sistemleri üzerinde kontroller  yapıldı.  Bugünkü denetimlere katılamayan çok az aracımız kaldı. Onlar da bir iki gün içerisinde tekrar bir denetime tabi tutulacak. Özetle denetimlerde en küçük bir kusuru olan araca çalışma izni, hem kooperatifimiz hem de belediyemiz tarafından verilmeyecek. Bu yıl her yıldan çok daha fazla hassasiyetle bizlerin denetimleri üzerinde durulmakta. Bu daha öncelerde söylediğim gibi bizleri memnun etmekte. Çünkü kurallara uygun iş yapılması demek daha az sorun, daha kaliteli hizmet anlamına gelmekte.
Lakin biz servisçilerin denetimleri yapılırken, bizlerin istek ve önerilerinin de dikkate alınmasını rica ediyorum. Aniden bir ilde 8 tane okulun yıkılıp, başka okullara taşınması çok kolay bir iş değil. Yaklaşık 70 aracın çalışma güzergahı sistemi değişti. Bir tek yetkilimiz bizi arayıp ‘Sizin için ne yapabiliriz’ diye sormadı. Bizi eğiteme paydaş bir kurum olarak görüp, bir ricamızın olup olmadığının sorulmaması aksine bizlere ülke genelindeki sorunlar sebebiyle suçlu bir kitle gözüyle bakılması bizleri son derece üzmektedir. Bizler de bu okullardan mezun olduk, eğitim gördük. Bu memleketin ekmeğini yiyip suyunu içen kişileriz. Nasıl ki bir asker yanlış yapınca bir orduyu, bir polis hata yapınca bir teşkilatı karalamak doğru değilse; birkaç servisçinin hatasının bizlere yüklenmesi, işini düzgün yapma hevesinde olan şoför arkadaşlarımızı son derece müteessir etmektedir. Ama farkımızı inşallah önümüzdeki günlerde tüm Kastamonu halkımıza hissettireceğiz. Bunu hep birlikte başaracağız.
Sapla samanın karıştırılmamasını rica ediyorum. İdda ediyorum ki, birçok kişinin çocuk sevgisi samimiyetten uzak gösterişten ibaret. Okullarımızın içinde ya da dışında, çarşıda, pazarda biz taşıdığımız her çocuğa kendi çocuğumuz muamelesi yapıyorken, herkesin kapıdan çıkan çocuğun ‘ne hali varsa görsün’ zihniyetini değiştirmesi lazım.
‘Biz mükemmeliz, hata yapmayız’ demiyorum. Ama ‘Hata yapanı affetmiyoruz, telafi ediyoruz, maddi manevi kendimizi işe veriyoruz. Tüm yetkilerimizden, velilerimizden açıkça anlayış istiyoruz, destek istiyoruz’ diyorum.
Eğitimde bir denetim ve disiplin yapılacaksa sadece servisçiler üzerine odaklanmak asla bir sonuç vermeyecektir. Topyekün ev, aile, okul, servis, işyerleri, esnafımız birlikte hareket etmek mecburiyetindeyiz diye düşünüyorum. Bu sözlerimizin amacı, kimseye işini öğretmek değildir. Haddimizi biliyoruz ama 17 yıldır öğrenci, okul, eğitim ile iç içe olan, masada oturan değil sahada çalışan bir kişi olarak, bir veli olarak bunları söylediğimi ifade etmek istiyorum. Teşekkür ediyorum.”