Biraz da gayret

Ilgaz, Batı Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağı… Kış turizminde bulunmaz bir nimet. Ankara’nın dibinde, hem kış sporları için hem de kış turizmi için enfes bir lokasyonda.

Ilgaz Tüneli’nin açılmasının ardından ulaşım konusunda da çok büyük avantaj sağlanan Ilgaz Dağı’nda nedense bir türlü istediğimiz oranda başarı yakalayamıyoruz. Çünkü, işin yalnızca ‘İstemek’le olmayacağını bir türlü kavrayamadık. Biz, şehir olarak her şeyi istiyoruz; ancak bir türlü bu isteklerimizi yerine getirmek için çalışmalar üretemiyoruz.

Yurduntepe örneği… Vali Erdoğan Bektaş zamanında başlatılan ve hakkında “Bu yıl açılıyor, gelecek yıl açılıyor” şeklindeki açıklamalar epeyce bir gerilerde kalan, üstlenici şirketle mahkeme çengeline asılıp kalmış olan büyük proje…  Öyle ki, o zamandan bu zamana tam 4 Vali değişti, Yurduntepe’ye kurulan telesiyej neredeyse küflendi; kısmetse seneye açacağız Yurduntepe’yi.

***

Burnumuzun dibinde Safranbolu örneği var. Safranbolu, yalnızca bir ilçe olmasına rağmen, bizim il olarak bir senede yan yana dahi göremediğimiz sayıda turist ağırlıyor üç ayda.

Üstelik Safranbolu’nun bir havaalanı yok. Ulaşımda, dümdüz yolda bir saatte gidebileceğiniz bir konumu yok. Gelen turistlere ikram edebileceği binbir çeşit yöresel yemeği yok. Ama bütün fırsatları elinde olan Kastamonu’dan katbekat fazla turist ağırlıyor.

İl olarak bizim yaptığımız ise sadece istemek. Bir milyon turist istemek, UNESCO Dünya Listesi’ne girmeyi istemek, otomobil fabrikası istemek… Yalnızca istemekle bir yere varılmayacağını gazetemizin 50 yıllık arşivini tararken çok net gördüm. İstemek yetmiyor. Yalnızca konuşup hiçbir icraat yapmamakla olmuyor. İl ekonomimiz bunlarla kalkınamıyor. İsteklerimizi, düşüncelerimizi hayata geçirmemiz gerek.

Bununla birlikte adından söz ettiren bir vilayet oluruz. Göğsümüzü gere gere söylediğimiz Şerife Bacı’nın torunlarına yakışır bir memlekette yaşar oluruz. Aldığımız ödüllerin üzerine ödüller koyarak, vatandaşlarımızın kalkınmasını sağlayarak, ekonomimizi her daim canlı tutarak bu emellerimize ulaşabiliriz.

***

Kış sezonu açıldı. Kastamonu olarak dileğimiz odur ki, umarız kış sporlarında müthiş başarılar elde edecek sporcular yetiştirir, Ankara’nın dibinde, muhteşem bir doğaya sahip Ilgaz’da binlerce turisti ağırlar, büyük emekler verdiğimiz Yurduntepe’yi faaliyete geçirir ve istediğimiz seviyeye büyük bir sıçrayışla ulaşırız.

Kastamonu olarak dileğimiz odur ki, yüzlerce insana ekmek kapısı olacak  yerli otomobil fabrikasının ilimize kurulmasını sağlar, senelerdir hayalini kurduğumuz sanayi kentine adım atmış oluruz.

Kastamonulular olarak isteyip de yapamayacağımız bir şey olmadığını iyi biliriz. Yalnızca istemek yetmiyor, biraz da gayret!

GÖZDE MINIK