BM’den esnafa destek çıktı

  • Belediye Meclisi, pandemi sürecinde zorlanan esnafa destek amacıylaBelediye’nin 3 ay süreyle tasarrufunda bulunan mülkleri kullanan ve esnaf olan kiracılarından kira, pazarcı esnafından ise işgaliye ücreti almamasına oybirliğiyle karar verdi.
  • Meclis ayrıca tahsis süresinin 25 yıl uzatılmasını kararlaştırdığı Toklu Tepe’ye Özel İdare izin verdiği taktirde Botanik Parkı’nın da eklenmesi, buranın mesire alanı ve sosyal aktivitelerin düzenleneceği bir alan olarak şehrimize kazandırılması teklifi de oybirliğiyle kabul etti.
  • Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, toplantıda değerlendirmelerde bulunurken teleferik konusunda AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel’in, pastırma konusunda da Kayseri Ticaret Odası Başkanı’nın sözlerini cevapladı.
  • Teleferik için ilgili firmaya alacağı olan 2 milyon liradan 5 kuruş daha fazla vermeyeceklerini söylediğini belirten Vidinlioğlu, “Lakin Akif Güzel’in ‘MHP tamamlayamazsa, AK Parti tamamlar’ ifadesi beni üzdü. Biz zaten AK Parti’nin tamamlaması gereken bir projeyi devraldık” dedi.

 

Belediye Meclisi, şubat ayı toplantısını Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu başkanlığında önceki akşam gerçekleştirdi.

KARTLI SİSTEME GEÇİŞ

Toplantının gündeminde ilk olarak Özel Halk Otobüsleri ele alındı. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, konunun Meclis gündeminden çıkarılmasını talep ederek, “Ocak ayı içerisinde, kartlı sistemle ilgili hemen hemen sona yaklaştık. Ben 3 firma ile bizzat görüşeceğim ve kartlı sisteme son şeklini vereceğiz. Dolayısıyla buna son şeklini verdikten sonra, zam talebinin ne şekilde olacağı netleşmiş olacak” dedi.

Başkan Vidinlioğlu’nun bu talebi üzerine konu oybirliğiyle gündemden çıkarıldı.

BİSİKLET YOLU

Toplantının diğer gündem maddesinde ise Bisiklet Yolu yer aldı. Bisiklet Yolu’nda yer alan çayevinin ve çardakların daha aktif hale gelmesi, Yürüyüş ve Sağlıklı Yaşam Alanı olarak Belediye tarafından kullanılması için adı geçen yerlerin Belediye tarafından tahsisin alınması yönündeki teklif oybirliğiyle kabul edildi.

ESNAFIN DURUMU

Toplantının devamında esnafın durumu ele alındı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında zorlanan esnafa destek olmak adına, Belediye’nin tasarrufunda bulunan yerlerde3 ay süreyle kiracılardan kira ücreti, pazarcı esnafından ise işgaliye ücreti alınmayacak. Bu konu da oybirliğiyle kabul edildi.

İŞKUR’LA TAKAS

Belediye Meclisi’nin diğer gündem maddesinde ise Saraçlar Mahallesi’nde mülkiyeti İŞKUR’da bulunan eski İŞKUR binası ile Kuzeykent Mahallesi’ndeki mülkiyeti Belediye’de bulunan mevcut İŞKUR binasının takası ile ilgili talep verdı.  İŞKUR tarafından aradaki maliyet farkının ödenmesi üzerine bu talep oybirliğiyle kabul edildi.

BELEDİYE BOTANİK PARKI DEĞERLENDİRECEK

Meclis, gündemdeki bir diğer konuolan Toklu Tepe ve Botanik Parkı’nı da görüştü. Belediye Başkanlığı’na ait olan Toklu Tepe’deki mevcut alanın tahsisinin 25 yıllığına uzatılması ve bu tahsisli alana İl Özel İdaresi de onay verdiği takdirde Botanik Parkı’nın da eklenmesi yönündeki teklif Meclis tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

Talep edilen tahsis ile ilgili bilgilendirmede bulunan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Toklu Tepe’deki verici istasyonlarını bir araya getirmek istedik. Ayrıca; şu anda Botanik Park olarak bilinen ve atıl vaziyette duran yer için İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, ‘Belediye isterse bu alanı değerlendirebilir’ demişti. Biz de buna istinaden Botanik Parkı’nı talep ediyoruz. Yaklaşık 66 bin metrekare olan bu parselin çevre düzenlemesi ve ihtiyaçları Belediye Başkanlığımız tarafından karşılanarak, mesire alanı ve sosyal aktivitelerin düzenleneceği bir alan olarak şehrimize kazandırılması, ayrıca yine bu parselin batı kısmına şehir merkezi manzaralı teras projesi hazırlanıp, şehrimize kazandırılması için tamamının belediyemizce tahsisinin alınması istiyoruz” dedi.

“ÇİĞ ET YEMEK İSTEYENLER KAYSERİ PASTIRMASINI YER”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, toplantının sonunda ise bazı konularda değerlendirmede bulundu. Kayseri Ticaret Borsası Başkanı’nın geçtiğimiz günlerde Kastamonu pastırması hakkındaki sözlerine değinen Başkan Vidinlioğlu, şunları söyledi:

“Kayseri Ticaret Borsası Başkanı geçtiğimiz günlerde pastırma ile akla zarar açıklamalarda bulundu. Dediğine göre, Kastamonu kuru et üretiyormuş, Kayseri pastırma üretiyormuş. Hiç tattı mı bilmiyorum, ama ben talebe iken, Kayseri pastırması yemiştim. Beğeni ile ilgili bir durum bu. İsteyen onu beğenir, isteyen bunu beğenir. Çiğ et yemek isteyenler Kayseri pastırmasını yerler, kuru et yemek isteyenler ise Kastamonu pastırmasını yerler! Herkesin tercihine saygı duyarız. Fakat bir il üzerinden spekülasyon yapmak, Ticaret Borsası Başkanı’na yakışmaz. Önce bir defa haddini bilmeye davet ediyorum. Burası Kastamonu, burası Sancak Beyliği, Kastamonu ile alakalı konuşurken de, herkes abdestini alsın öyle konuşsun. Terbiye özürlü olmaya gerek yok. Biz hiç kimsenin malına kötü demiyoruz. Biz,‘kendi malımız iyi’ diyoruz. Senin malın iyi ise kardeşim, çıkarsın ‘Benim malım seninkinden iyi’ diyemezsin, ‘Benim malımda iyi’ dersin. Hiç kimse Kayseri pastırmasını kötülemedi. Bu tercih meselesidir. ‘Bizim ürettiğimiz pastırmanın, siz yüzde 1’ini üretiyorsunuz’ diyor. Bizi de değerli kılan durum bu. Biz sizin gibi fabrikasyon üretmiyoruz. Biz doğal kurutuyoruz. Evet sizin kadar üretmiyoruz, çünkü doğal üretiyoruz. El emeği, göz nuru. Keşke sizde az üretseniz de daha güzel olsa, kıymetli olsa. ‘Çok üretilen şey iyidir’ diye bir anlayış yok. Biz üretebildiğimiz kadar üretiyoruz. Allah’a çok şükürdünya kadar da alıcımız var. Herkes de konuşuyor. Onun için bu konu tartışma konusu değildir. Onun için Kayseri’deki muhataplarımıza bir kez daha sesleniyorum. Malınızın reklamını yapabilirsiniz, iyi diyebilirsiniz. Fakat bizim üzerimizden spekülasyonlara girmeyin. Çünkü biz sizin üzerinizden spekülasyonlara girmiyoruz. Yapılan ankette siz yüzde 55 çıktınız, biz yüzde 45 çıktık. Demek ki, yüzde 55 beğeniniz var. Bizimde yüzde 45’imizi hazmedin. Biz bir şey diyor muyuz?”

TELEFERİK KONUSU

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel’in Teleferik Projesi ile ilgili sözlerine de değinen Başkan Vidinlioğlu, bu konuda da şunları söyledi:

“Teleferik ile ilgili olarak, toplantıdan önce firma yetkilileri ile görüştüm. Lastik gibi uzamasından bende çok rahatsızım. Teleferik ile ilgili firmanın belediyemizden alacağı rakam 2 milyon TL civarındadır. Son yaptıkları hesaplara göre, teleferiğin bitmesi için gereken rakam ise 6 milyon lira civarındadır. Ben de ‘Kusura bakmayın, ortada sözleşmeniz var, bunu bitirmekle siz yükümlüsünüz’ dedim. Ortada olan, Kastamonulu her kardeşimin hakkı olan paradır. Kusura bakmasınlar 5 kuruş fazla vermem. Bu kadar net. Lakin Akif Güzel’in bir ifadesi beni üzdü. ‘MHP tamamlayamazsa, AK Parti tamamlar’ ifadesi beni üzdü. Biz zaten AK Parti’nin tamamlaması gereken bir projeyi devraldık. Zamanında tamamlanmadığı için. MHP söz verdiği her projeyi yapar, hiçbir projesini de yarım bırakmaz. Bu konuyu Bakan Bey’e de izah ettik. Tabii ki her siyasi parti seçimlerden muzaffer çıkmak ister ama Allah ömür verdiği mühletçe, seçmenlerde oy verdiği mühletçe ben buradayım.”