Borsa’nın tesisine Üniversite’den teknik destek

Kastamonu Ticaret Borsası’nın AB destekli Ahşap Entegre tesisine Üniversite teknik destek veriyor.“Kastamonu Orman Endüstrisine Yönelik Ortak Kullanım İşleme Tesisini Kurmak İçin Teknik Destek Projesi Toplantısında konuşan Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri de, ortak kullanımlı Ahşap Entegre Sanayi kurduklarını, projenin devamlılığı ve yaşaması için Üniversite ile yakın diyalog içinde olunması gerektiğini söyledi.
Rektör Aydın da “Üretim, üretmek çok önemli. Temelde üretim olacak ki, ticaret olsun. Bu manada Kastamonu Ticaret Borsamızın hayırlı adım attığını ve güzel bir tesisle de taçlandırdığını görüyoruz. Ahşap temelli proje olmuş, bu manada bize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Her türlü desteği veririz. Fakültelerimiz, Yüksekokullarımız bu çalışmaların yanındadır. Bu tür çalışmalar bize heyecan verir” dedi.

“Kastamonu Orman Endüstrisine Yönelik Ortak Kullanım İşleme Tesisini Kurmak İçin Teknik Destek Projesi Toplantısı, Üniversite’nin Rektörlük Binası’nda dün yapıldı.
Toplantıya Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayhan Biber, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, Kastamonu Ticaret Borsası Başkan Yardımcıları Serdar İzbeli ve Ömer Yüksel, Proje Takım Lideri Javier Casanova, Proje Koordinatörü Nehir Mutlu ve Üniversite Sanayi Uzmanları Mahmut Kiper ile Salim Tahhan katıldı.
Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, şunları söyledi:
“Öncelikle tesisin ve projenizin hayırlı olduğunu görüyoruz. Devamlılığı çok önemli, devamlığını da diliyoruz tabi ki. İnşallah bu projenin, bu tesisin yeni tesisler doğurmasını da diliyoruz. Üretim, üretmek çok önemli. Temelde üretim olacak ki, ticaret olsun. Bu manada Kastamonu Ticaret Borsamızın hayırlı adım attığını ve güzel bir tesisle de taçlandırdığını görüyoruz. Bu tesisi destekleyenlere projeyi düzenleyenlere de ayrıca teşekkür ediyoruz. Sizleri de tebrik ediyoruz. Ahşap temelli proje olmuş, bu manada bize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Her türlü desteği veririz. Fakültelerimiz, Yüksekokullarımız bu çalışmaların yanındadır. Bu tür çalışmalar bize heyecan verir. Hep beraber çalışmayı arzu ederiz. İlgili fakültelerimizle de gerekli koordinasyon ve çalışmaları başlatabiliriz hemen. Bunda hiçbir engel, sınırlama yok zaten. 7 gün 24 saat sizlere hizmet etmeye hazırız.”
Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri de, projenin önemini ve faaliyetlerini anlatarak ortak kullanımlı Ahşap Entegre Sanayi kurduklarını, projenin devamlılığı ve yaşaması için Üniversite ile yakın diyalog içinde olunması gerektiğini vurguladı.
Proje Takım Lideri Javier Casanova, Nehir Mutlu, Mahmut Kiper ve Selim Tahhan, proje hakkında bilgi verip, üniversite sanayi işbirliğinin sağlanması için yapılması gerekenleri belirttiler. Entegre sanayinin devamlığı için üç temel ayağının olduğunu ifade eden Üniversite Sanayi İş Birliği Uzmanı Mahmut Kiper, üçüncü ayağının bölgedeki KOBİ’leri yukarı çekmek ve rekabet piyasasına sokmak için araştırma geliştirme, teknoloji ve inovasyon faaliyetlerinin önemli olduğunun altını çizdi. Bilgi ve gelişim bakımından Aniversite’nin önemli bir rol oynayacağını beyan eden Kiper, üniversite-sanayi işbirliğinin önemli olduğunu söyledi.
Yönetim ekibi, Üniversite ile protokol anlaşması, test analiz altyapısı, akademik personel ile ortak çalışmalar düzenlemek, tasarım merkezi açmak ve ortak sempozyum düzenleme önerilerinde bulundular.
Toplantı soru-cevap ve projenin değerlendirilmesinin ardından son buldu.