“Bu eğitim dönemi zor geçecek”

Yıkılıp yeniden yapılma kararı verilen okullar nedeniyle yeni eğitim-öğretim döneminin Kastamonu için zor geçeceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Bahçacıoğlu, “Paydaş kuruluşların yardımlarıyla bu sorunları aşacağız. Eğitim öğretimin aksamadan güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi içinde tüm tedbirlerimizi aldık” dedi.

 

2017-2018 eğitim öğretim yılının Kastamonu için zor geçeceğini söyleyen Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, paydaş kuruluşların yardımlarıyla karşılaşılan sorunları aşacaklarını belirtti.
18 Eylül’de başlayacak olan yeni eğitim öğretim dönemi öncesi gerekli tüm önlemleri aldıklarını söyleyen Bahçacıoğlu, bakanlığın yıkım kararı verdiği 17 okulun öğrencilerinin eğitim öğretimi aksatmayacak bir planlama ile mevcut okullarla eşleştirildiğini kaydetti. Bahçacıoğlu ayrıca yıkım kararı çıkan 17 okuldan 3’ünün ise yeniden yapımı için 25 güne kadar ihaleye çıkacaklarını kaydetti.
Cengiz Bahçacıoğlu şunları söyledi:
“Bilindiği gibi Kastamonu’da 17 okul hakkında yıkım kararı çıktı. Valimiz Yaşar Karadeniz’in talimatıyla yıkım kararı çıkan bu 17 okulun hiç birine öğrenci sokmayacağız. Bu 17 okulun 8’i Kastamonu merkezde bulunuyor. Bin 170 öğrencisi olan Merkez Ortaokulu, 718 öğrencisi olan Kuzeykent 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi, 614 öğrencisi olan Mustafa Kaya Anadolu Lisesi, 478 öğrencisi olan Sağlık Meslek Lisesi, Şehit Yavuz Ulutaş İlkokulu, Darende İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu ve Behçet Necatiğil İlkokulu yıkılacak. Bu okullarımızda 5 bin civarında öğrencimiz eğitim öğretim görüyor. İlçelerimizde ise Araç Boyalı Ertrürk Yöndem YİBO, Araç Şehit Ünsal Aksoy YİBO, Araç Ahmet Yesevi İlkokulu, Araç Terke İlkokulu, Araç Yeşilova İlkokulu, Toysa Dumlupınar İlkokulu, Tosya Atatürk İlkokulu, Toysa Ortalıca İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu yıkılacak. 17 okuldan 11’ini ek yapım programına aldık ve program onaylandı. Hızlı bir şekilde ihale çalışmalarına başladık. Merkez Ortaokulu ve Kuzeykent 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi ile Mustafa Kaya Anadolu Lisesi’nin aplikasyonları, kanal kesitleri, vaziyet planları ve zemin etütleri yapıldı. 25 gün sonra bu okulların ihale süreçleri başlayacak. Merkezde ve ilçelerimizde tüm eşleştirmeleri yaptık. Bazı okullarımızda ikili, bazı okullarımızda ise tam gün eğitim verilecek. Sağlık Meslek Lisesi yeni dönemde eski devlet hastanesinin poliklinik binası kısmında eğitim verecek. 2017-2018 eğitim öğretim yılı gerçekten Kastamonu için zor geçecek. Paydaş kuruluşların yardımlarıyla bu sorunları aşacağız. Eğitim öğretimin aksamadan güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi içinde tüm tedbirlerimizi aldık.”