“Bu projeyle topraklarımızı koruyacağız”

  • Bu projeyle Karaçomak deresine deşarj edilen kirli suların temizlenmesinin sağlanacağını söyleyen Mehmet Yurt, “Tarım ürünlerini başta olmak üzere bölge halkını, çiftçileri ve ekolojik sistemi olumlu yönde etkileyecek bir proje. Bu kıymetli yatırım hem günümüz hem de gelecek nesillerin sağlığının hem de Kastamonu’nun bereketli topraklarının korunmasına katkı sağlayacak” dedi.

Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkan Vekili Mehmet Yurt, Kastamonu Atıksu Arıtma Tesisi sahasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Bülent Üncü, Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, Teknik Uzman Gıyasettin Güneş ile birlikte incelemelerde bulundu. Çalışmaların genel durumu ile ilgili sahada incelemelerde bulunan Başkan Vekili Mehmet Yurt, projenin hummalı çalışmalar sayesinde hedefledikleri zaman doğrultusunda hizmete sunulacağını söyledi.

Bu projeyle Karaçomak deresine deşarj edilen kirli suların temizlenmesinin sağlanacağını söyleyen Mehmet Yurt, “Tarım ürünlerini başta olmak üzere bölge halkını, çiftçileri ve ekolojik sistemi olumlu yönde etkileyecek bir proje. Bu kıymetli yatırım hem günümüz hem de gelecek nesillerin sağlığının hem de Kastamonu’nun bereketli topraklarının korunmasına katkı sağlayacak” dedi.

47 bin metrekarelik alanda inşaat çalışması başlayan Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında 1. kademede ortalama günlük 31 bin 978 metreküp, 2. kademede ise günlük ortalama 38 bin 267 metreküp atık suyu arıtabilecek kapasitede olacak.

Atıksu Arıtma Tesisi, Avrupa Birliği projesinin finansmanının yüzde 85 Avrupa Birliği, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzde 9’u da Kastamonu Belediyesi tarafından karşılanacak.