Bugün yazmayacağım!

Bugün farklı bir şey yapacağım…
Yazmayacağım…
Okuyacağım!
Tek ricam…
Gelin siz de öyle yapın…
Hep beraber okuyalım…
Pür dikkat…
Anlaya anlaya…
Kavraya kavraya…

•••

Önce başlık:
“Oxfam: Koronavirüs dünya çapındaki ekonomik eşitsizliği büyüttü.”
Ardından spot:
“İngiliz insani yardım kuruluşu Oxfam’ın geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporunda, en zenginlerin pandemide daha da güçlendiği vurgulanarak, Covid-19 sonrasında yoksul ülkelerin toparlanmasının 10 yılı bulacağı ifade ediliyor.”
Bu girizgâhtan sonra…
Haberin devamına yoğunlaşalım:
∎ Londra merkezli uluslararası insani yardım örgütü Oxfam’ın yayınladığı eşitsizlik raporuna göre koronavirüs pandemisi dünya çapındaki ekonomik eşitsizliği büyüttü.
∎ Raporda, “Gezegen üzerindeki en zengin 1.000 kişi Covid-19 nedeniyle yaşadıkları kayıpları sadece 9 ay içerisinde telâfi edebilirken, dünyanın en yoksullarının ekonomik olarak toparlanması on yıldan fazla sürebilir” denildi.
∎ Ekonomik eşitsizliğin tüm ülkelerde eş zamanlı olarak şiddetlendiği belirtilen raporda bunun yüz yıl sonra ilk kez gerçekleştiğine dikkat çekildi.
∎ Oxfam’ın 79 ülkeden 300 iktisatçının görüşüne başvurarak hazırladığı rapor “Eşitsizlik Virüsü” başlığını taşıyor. Rapor bu yıl ilk kez tamamen dijital olarak düzenlenen Davos Dünya Ekonomik Forumu’nun açılışında kamuoyuyla paylaşıldı.
∎ Oxfam raporuna göre dünyadaki milyarderlerin toplam serveti Mart 2020-Aralık 2020 arasında 3 trilyon 900 milyar dolarlık artışla 11 trilyon 950 milyar dolara yükseldi.
Jeff Bezos, Bernard Arnault, Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi isimlerin bulunduğu dünyanın en zengin 10 kişisinin serveti aynı dönemde net olarak 540 milyar dolar arttı.
∎ Raporda, bu rakamın tüm dünya nüfusunun aşılanması ve hiç kimsenin pandemi nedeniyle yoksulluğa düşmemesi için yeterli olduğu belirtildi.
∎ Oxfam İcra Direktörü Gabriela Bucher raporla ilgili olarak, “Kayıt tutulmaya başlanmasından bu yana eşitsizlikteki en büyük artışa tanık oluyoruz.” dedi.
∎ Rapora göre, küresel çapta son 90 yılın en büyük istihdam krizi yaşanıyor, bu süreçte milyonlarca insanın gelirini ya da işini kaybettiği belirtiliyor.
Oxfam Almanya’dan Tobias Hauschild, şirketlerin ve süper zenginlerin kamunun finansmanına daha fazla katkı sunacağı vergi politikalarının hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.
∎ Raporda, dünyanın 90 yıldır gördüğü en büyük istihdam krizini yaşadığı, 100 milyonlarca insanın gelirini ya da işini kaybettiği belirtiliyor. Bu durumdan etkilenen kesimlerin başında da kadınlar geliyor. Sağlık ve sosyal hizmet alanlarında istihdamın yüzde 70’ini oluşturan kadınlar Covid-19 hastalığına yakalanma riskiyle daha fazla karşı karşıya.
∎ İngiltere’de yapılan araştırmalara göre, Covid-19 hastalığından ölüm oranlarının, düşük gelirli bölgelerde varlıklı kesimlerin yaşadığı bölgelerin iki katı olduğu belirtiliyor. Fransa, İspanya ve Hindistan’da yapılan çalışmalardan da benzer sonuçlar elde edildi.
∎ Dünyanın en zengin 10 kişisinin salgın sonrasında servetlerini katlayarak artıracakları ifade edilen raporda (*) aslında en zenginlerin tüm varlıklarının bütün dünyada herkesin aşı olmasına imkân sağlayacak kadar fazla olduğu saptamasında bulunuldu.
Oxfam’ın raporunda, koronavirüs krizi sonrasında 4 milyar insanın yoksul, 1 milyar insanın da aşırı yoksul kalabileceği değerlendirmelerine yer veriliyor.
∎ Raporda ayrıca Covid-19 aşılarının yarısını dünya nüfusunun yüzde 13’ünü temsil eden zengin ülkelerin aldığı da vurgulanıyor.”

•••

Her biri insanın yüreğine hançer gibi saplanan bunca tespitin üzerine gel de kalem oynat…
Mümkün mü?

•••

Demek ki neymiş…
“Kalpsiz dünya” dedikleri şey…
“Fotoğrafın büyüğü” dedikleri şey buymuş.

•••

Pandemi döneminde bile…
Biz can derdine düşmüşken…
Meğer…
Neler gelip neler geçiyor felekten
Un elerken deve geçiyor elekten!

 

Mehmet Yücel

 

(*) Merak edenler için:

https://oxfamilibrary.openrepository.com/bitstream/handle/10546/621149/bp-the-inequality-virus-250121-en.pdf