Büyüksün Mehmet Yaşin

  • Ünlü gurme Mehmet Yaşin, Kastamonu mutfağı adına yazılı basında bugüne kadar yapılmış belki de en kapsamlı, en geniş tanıtıma imza attı.
  • Yaşın’in, Hürriyet’in seyahat ekinde dün tam sayfa çıkan ve Kastamonu’ya haksızlık yapıldığını düşünerek kaleme aldığı“Türkiye’nin lezzet şehri! 812 çeşit yemek, 51 çeşit ekmek, 38 çeşit çorba” başlıklı yazısı gazetenin web sayfasında da manşetten verildi.

Ünlü gurme Mehmet Yaşin, Kastamonu mutfağı adına yazılı basında bugüne kadar yapılmış belki de en kapsamlı, en geniş tanıtıma imza attı.

Yaşın, Hürriyet gazetesinin en çok satıldığı gün olan dünkü sayısıyla birlikte verilen Seyahat ekinde tam sayfa olarak yer alan yazısına, “Türkiye’nin lezzet şehri! 812 çeşit yemek, 51 çeşit ekmek, 38 çeşit çorba” başlığını koydu.

Yaşın’in yazısı Hürriyet’in web sayfasında da ratinginin en yüksek olduğu sabah saatlerinde manşet haberleri arasında yer aldı.

Ünlü gurme, Kastamonu mutfağına haksızlık yapıldığını düşündüğü için bu yazıyı kaleme alma gereğini duyduğunu belirtirken şunları yazdı:

“Geçen hafta içinde benim de bulunduğum jüri üyeleri, Türkiye’nin en lezzetli 10 kentini seçti. Bu oylamada ben Kastamonu’ya da oy vermiştim ama başka oy veren olmadığı için sıralamaya dâhil olmamış. Kastamonu’ya haksızlık yapıldığı kanısına kapıldım. Aslında sadece Kastamonu’ya değil, sıralamaya giremeyen birçok ile de haksızlık yapılmıştı. Ama ne var ki 10 kent seçilecekti, jüri üyeleri bunlarda karar kıldı. Zor bir seçimdi. Ama ben listeye Kastamonu’yu da kattım… Çünkü her ortamda bu kentin lezzetlerini öve öve bitiremem.”

Yaşin bunları yazdıktan sonra Kastamonu mutfağının öne çıkan lezzetlerini, tek tek ve ilçelerini de belirterek sıraladı; Kastamonu’ya yolu düşenlerin neleri tatmadan ve neleri almadan geri dönmemeleri gerektiğini de liste olarak okurlarına sundu.