Çeltik hasadı başladı; Su sıkıntısı rekolteyi düşürdü

  • Tosya’da çeltik hasadı başladı. Geçtiğimiz yıl 12 bin dönüm alanda ekime karşılık 9 bin ton mahsul alınan Tosya’da, bu yıl sulama suyu sıkıntısı nedeniyle 9 bin dönüm alanda ekim yapılabildi. Bu nedenle hasat sonunda elde edilecek mahsulün 6 bin ton civarında olması bekleniyor.
  • İlk hasat törenine katılan Tosya Kaymakamı Ahmet Ferhat Özen, kaymakamlık görevine yeni başladığını, çeltik hasadına ilk kez katıldığını ve çok etkilendiğini belirterek, “Gerçekten büyük emek, özveri ve sabır gerektiren bu ürünün kıymetinin çok daha iyi idrak edilmesi gerekiyor” dedi.

 

Tosya’da çeltik hasadı başladı.İlk hasada Kaymakam Ahmet Ferhat Özen ve Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil de katıldı.

Çeltikte bu yıl rekolte ise düşük. Geçtiğimiz yıl 12 bin dönüm alanda ekimi yapılan ve 9 bin ton mahsul alınan Tosya’da bu yıl 1-25 mayıs tarihleri arasında sulama suyu sıkıntısı nedeniyle 9 bin dönüm kadar alanda ekim yapılabildi. Ekim sonuna kadar devam edecek olan çeltik hasadında yaklaşık 6 bin ton mahsul alınması bekleniyor.

Ortalıca köyünde yapılan çeltik hasadı törenine Kaymakam Ahmet Ferhat Özen, Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, Emniyet Müdürü Selahattin Batman, Garnizon Komutanı Zekeriya Özmen, Kaymakamlık birim amirleri, Ziraat Odası Başkanı Kadri Eken ve yönetim kurulu üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, Müftülük Vaizi Nuri İbrahim Ateş, Deniz Bank Tosya Şube Müdürü Murat Özcan ile köy halkı katıldı.

Çeltik hasadı Ortalıca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne bu yıl devlet desteğiyle alınan biçer döver ile yapıldı. Kaymakam Özen de çeltik hasadına biçer dövere binerek eşlik etti.

İlk çeltik hasadı sonrası düzenlenen törende Müftülük Vaizi Nuri İbrahim Ateş’in duası sonrası Ortalıca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne ait çeltik fabrikasına geçen konuklar çeltik fabrikasını gezerek Kooperatif Başkanı Şevket Yerli tarafından çeltiğin işlenmesine ve pirinç çeşitleri ile ilgili bilgilendirildi.

ÖZEN: ÇELTİK ÜRETİMİ ÇOK ZAHMETLİ

Kaymakam Özen, Tosya’da Kaymakamlık görevine yeni başladığını ve çeltik üretimine müteakip bugün yapılan hasat etkinliğine ilk kez katıldığını ve çok etkilendiğini belirterek, “Gerçekten büyük emek, özveri ve sabır gerektiren bu ürünün kıymetinin çok daha iyi idrak edilmesi gerekiyor” dedi.

Tosya pirincinin daha geniş alanda ekilerek, mahsulün daha bol alınması için Ziraat Odası Başkanlığı’nda çalışmalar yapılması gerektiğine değinen Kaymakam Ahmet Ferhat Özen, yeni hasat döneminin hayırlı, bereketli be bol kazançlı olması dileklerinde bulundu.

TZO: SU SORUNU YÜZÜNDEN ÜRETİM DÜŞÜYOR

Tosya Ziraat Odası Başkanı Kadri Eken de açıklamasında pirinç ekiminin yapıldığı Devrez Vadisi boyunca yaklaşık 15 köy halkının geçim kaynağı olan çeltik üretiminin su sorunu nedeniyle üretiminin her geçen gün azaldığına dikkat çekti. Çeltiğin geleceğinin Kızlaryolu Barajı’na bağlanmasından bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini belirten Eken, hasadın tüm üreticilere hayırlı ve bereketli geçmesini diledi.