CHP 128’DE ISRARLI

“Bu soruyu sormaya devam edeceğiz”

  • Cumartesi günü kentin iki noktasında astıkları “128 Milyar Dolar Nerede?” ibareli afişler Valilik tarafından kaldırılan CHP İl Başkanlığı, aynı pankartı bu kez de parti binasına astı.
  • Parti binası önünde basın açıklaması yapan İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve Milletvekili Hasan Baltacı, uygulamanın hukuki yanının bulunmadığını belirtip Valiliğin tutumunu eleştirdiler.
  • Erbilgin, “128 milyar dolar nerede sorusunu yüksek sesle sormaya devam edeceğiz” derken, Baltacı ise, “128 milyar doları sorma hakkına sahibiz. Bu para hepimizin parası” şeklinde konuştu.

CHP İl Başkanlığı, cumartesi günü billboardlardan kaldırılan “128 milyar dolar nerede?” pankartını bu kez partinin il başkanlığı binasına astı. İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “128 milyar dolar nerede sorusunu yüksek sesle sormaya devam edeceğiz” derken, PM üyesi Milletvekili Hasan Baltacı ise, “Gidin AKP’nin il binasına bakın. ‘Love Erdoğan’ yazıyor. Yani ‘Erdoğan’ı sevin’ ya da ‘Erdoğan’ı seviyoruz’ pankartları bu ülkenin bütün billboardlarında asıldı. Erdoğan’ı sevmek zorunda değiliz, ama biz bu ülkeyi seviyoruz. Bu ülkenin milyonlarca işçisinin, emekçisinin, işsizinin, kadının, çiftçisinin hakkı olan, alın teri olan 128 milyar doları da sorma hakkına sahibiz. Bu para hepimizin parası” şeklinde konuştu.

İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve milletvekili Hasan Baltacı, pankart asılmadan önce yaptıkları açıklamalarda şunları söylediler:

HİKMET ERBİLGİN

“128 milyar dolar nerede sorusunu yüksek sesle sormaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz gün pankartımız bilboardlardan kaldırıldıktan sonra Kastamonu Valiliği yayınladığı basın duyurusunda şu ifadeyi kullandı: ‘Konusu suç teşkil eden afişler’ dedi. Valilik makamı kendisini yargı makamı yerine koyarak afişlerimizin suç teşkil ettiğini ifade etmiştir. Bu bir devlet kurumu ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır. Aynı zamanda bu açıklama akşam saatlerinde 17.21’de gerçekleşti. Yine o açıklamada söz konusu afişler için ‘Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı el konulması talimatı üzerine’ denilmiştir. Ancak kamuoyuna yansıdığı gibi saat 15.15’te yani Valilik açıklamasından yaklaşık 2 saat önce Kastamonu Cumhuriyet Savcısı’nın bu konuyla ilgili bir suç teşkil etmediğini ifade eden tutanağı kamuoyuna paylaşmıştık. Dolayısıyla Kastamonu Valiliği’nin kamuoyunu yanıltıcı, devlet kurumlarına olan güveni zedeleyici bu tutumunu doğru bulmadığımızın bilinmesini istiyorum.”

HASAN BALTACI

“128 milyar doların unutturulmaması için verilen mücadeleden dolayı herkese teşekkür ediyorum. İl Başkanımıza da kararlılığından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.

Cumartesi günü Türkiye’nin 81 ilinde partimiz bir çalışma yapmıştı. Bu çalışma kapsamında 81 ilde 128 milyar dolar yani Merkez Bankası’nın sattığı 128 milyar doların nerede olduğunu soran afişleri billboardlara asmaya çalışmıştık. Ama özellikle Kastamonu’da ne savcılığın, ne de mahkemenin kararıyla değil, Valilik emriyle billboardlardan afişlerimiz toplatıldı. Israrla ve kararlılıkla 128 milyar doların nerede olduğunu hatırlatmaya devam edeceğiz.

Bir ülkede Merkez Bankası dolar satabilir mi?Evet satabilir. Dolar alabilir mi?Evet alabilir. Her ülkenin Merkez bankası o ülkenin para politikası çerçevesinde dolar alıp satabilir. Ama bunu şeffaf yapar. Daha önce Türkiye’de bu alım satımlar internette ilan edilirdi. Kimin aldığı, kimin sattığı, kime gittiği, hangi fiyattan satıldığını hepimiz biliyorduk. Ama 2016’dan bu yana Merkez Bankası’nın yaptığı satışlardan hiçbirimizin haberi yok. 2019’dan bu yana, yani damat bakanın iş başına geldiği günden bugüne tam 128 milyar doların hesabını hiç kimse bilmiyor. Burada bir karanlık var, bu karanlığı ısrarla aydınlatacağız.

Bir ülkede bir siyasi partinin çalışmaları Valilik emriyle yasaklanabiliyorsa, Valilik emriyle sabote edilebiliyorsa o ülke hukuk devleti değildir. O ülkede demokrasiden bahsedilemez. Önce toplatacaksın, arkasından tutanak tutacaksın, arkasından açıklama yapacaksın, ama hâlâ ne savcılık incelemesi bitmiş olacak, ne de mahkeme kararı gelmiş olacak.

Gidin AKP’nin il binasına bakın. ‘Love Erdoğan’ yazıyor. Yani ‘Erdoğan’ı sevin’ yada ‘Erdoğan’ı seviyoruz’ pankartları bu ülkenin bütün billboardlarında asıldı. Erdoğan’ı sevmek zorunda değiliz, ama biz bu ülkeyi seviyoruz. Bu ülkenin milyonlarca işçisinin, emekçisinin, işsizinin, kadının, çiftçisinin hakkı olan, alın teri olan 128 milyar doları da sorma hakkına sahibiz. Bu para hepimizin parası.”