CHP’li BM üyeleri: “Önergemiz yasal mevzuata uygun”

Kürşat Ayvatoğlu olayı sonrasında gündeme getirilen yolsuzluk iddialarının kurulacak bir araştırma komisyonu tarafından incelenmesi yolundaki önergeleri bunun yasal olmayacağı gerekçesiyle geri çevrilen Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri Av. Sibel Karakaş ile Av. Özgür Ergülenoğlu, yaptıkları açıklamada önerge ve taleplerinin yasal mevzuata uygun olduğunu belirttiler.

 

Belediye Meclisi’nin son toplantısında, gündemdeki bazı iddialar üzerine İnceleme-Araştırma Komisyonu kurulması gerektiği yönündeki taleplerini yinelediklerini hatırlatan Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclisi Üyeleri Av. Sibel Karakaş ile Av. Özgür Ergülenoğlu, açıklamalarında, “Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyeleri olarak görevimiz, Kastamonu halkının hak ve çıkarlarını korumak, Belediye kaynaklarının Kamunun yararına kullanılması için çalışmak, haksızlıkların karşısında yer almaktır” dediler.

Ergülenoğlu ve Karakaş’ın ortak imzasını taşıyan basın açıklaması şöyle:

“Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyeleri olarak Nisan 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında, İmar Komisyonu ve Plan Bütçe Komisyonu’nda bir yıl süreyle görev yaptık.  Denetim Komisyonu’nda ise, yasa gereğince üye sayımızın yeterli olmaması nedeniyle, hiçbir şekilde görev alamadık. İyi Parti Meclis Üyelerinin gruplarını kurarak, Cumhuriyet Halk Partisi’nden ayrılması sonrasında, yeter üye sayısına ulaşamadığımız için, ikinci dönem İmar Komisyonu ve Plan Bütçe Komisyonu’nda da görev almamız mümkün olmadı.

Önceki belediye yönetimi ile ilgili olarak gerek basın, gerekse sosyal medyada arsa satışı-takası-devri işlemlerinde belediyenin hak ve çıkarlarına aykırı hareket edildiği yönünde haberler gündeme gelmesi üzerine, iddiaların araştırılması için inceleme komisyonu kurulmasına ilişkin önergemiz, 02.07.2020 tarihli toplantıda Belediye Meclisi’ne sunulmuştur. Önerge metnimiz, 04.07.2020 günlü yerel gazetelerde de yayımlanmıştır.

Son günlerde ulusal basında yer alan yolsuzluk iddialarında, Kastamonu Belediyesi isminin geçmesi üzerine, 01.04.2021 tarihindeki Meclis toplantısında, İnceleme–Araştırma Komisyonu kurulması gerektiği yönündeki talep ve düşüncemiz yinelenmiştir. İddiaların incelenmesi için İnceleme Komisyonu kurulmasına ilişkin önergemiz, Belediye Meclisi’ne sunulmuştur.

5393 sayılı Belediye Yasası’nın 24. maddesinde, -Belediye Meclisi üyeleri arasından en az üç, en fazla beş kişiden oluşan ihtisas komisyonları kurabilir- hükmü yer almaktadır.

Kurulacak “İnceleme Araştırma” Komisyonunda 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 25. maddesi ve 09.10.2005 tarihli 25961 sayılı resmi gazetede yayımlanan Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği 23. maddesine istinaden, konusunda uzman kişilerin görevlendirilmesi de mümkündür. Önerge ve taleplerimiz yasal mevzuata uygundur.

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyeleri olarak görevimiz, Kastamonu halkının hak ve çıkarlarını korumak, Belediye kaynaklarının Kamunun yararına kullanılması için çalışmak, haksızlıkların karşısında yer almaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz.”