CHP’nin talebine “ek komisyon olmaz” gerekçeli ret

  • Belediye Meclisi toplantısında CHP grubunun Ayvatoğlu olayıyla ilgili araştırma komisyonu kurulması talebini cevaplayan Başkan Vidinlioğlu, Meclis’te partilerin temsil oranına göre kurulan bir denetim komisyonu dışında ek bir komisyon kurulmasının hukuken mümkün olmadığını, CHP’nin de temsil oranı yeterli olmadığı için bu komisyonda yer alamadığını söyledi ve “Dolayısıyla bu önerge havada kalan bir önerge” ifadesini kullandı.

Belediye Meclisi Nisan ayı 2’nci oturumu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleşti. Toplantının gündeminde komisyon raporu, otobüs zammı ve imar plan tadilatları yer aldı.

Toplantıda ilk olarak 2020 yılı Faaliyet Raporu yer aldı. Faaliyet Raporu oy birliğiyle kabul edildi. Toplantının diğer gündem maddesinde bina yıkım ücretleri hakkında hazırlanan komisyon raporu görüşüldü. Bina yıkım ücret tarifesinin aynı şekilde kalması yönündeki komisyon raporu oy birliğiyle kabul edildi.

İmar plan tadilatlarının görüşülmesi ile devam eden toplantının sonunda Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis üyeleri tarafından, Nisan ayının ilk oturumunda, Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nun belediyedeki çalışmaları hakkında çalışma yapması için bir komisyon kurulması yönündeki yazılı önergesine değinen Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, şunları söyledi:

“Meclis adına denetim yapmak Denetim Komisyonu’nun görevidir, yetkisindedir. Dolayısıyla her partinin temsil oranında bu Denetim Komisyonu oluşturuluyor. Denetim Komisyonu’nun raporunu da zaten geçtiğimiz günlerde okuduk. Dolayısıyla gayri resmi, ek bir Denetim Komisyonu kurulması mümkün değil. Kaldı ki; bu noktada CHP Belediye Meclis üyesi arkadaşlar seçimden sonraki ilk meclimizde komisyonda yer almışlardı. Çünkü Millet İttifakı bünyesinde İYİ Parti ve CHP’nin Belediye Meclisi’ndeki toplam üye sayısı bu komisyonlara birer üye vermeye yetiyordu. Fakat kendi istekleriyle her iki parti gruplarını ayırdığından, temsiliyet oranında böyle bir şey mümkün değil. Gayri resmi komisyon kurulması da mümkün değil. Dolayısıyla bu önerge havada kalan bir önerge. Yani Denetim Komisyonu dışında bir komisyon kurulması da hukukta da mümkün değil. Her iki hukukçu arkadaşımızdan gayri resmi bir komisyon kurulması talebi de çok hukuka uygun değil.”

Partisinin merhum lideri Alparslan Türkeş’i ölüm yıldönümü nedeniyle rahmetle anan Başkan Vidinlioğlu, Alparslan Türkeş’in vefatının yıldönümünde 103 emekli amiralin bildiri yayınladığına dikkat çekerek; “103 amiral tarafından bir bildiri yayınlandı. Gece yarısı olması çok manidar. Tabii eski alışkanlıklar nüksediyor. Ben hemen Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in sözlerini hatırladım. ‘En kötü demokrasi, en iyi darbeden daha iyidir’ derdi. Ne kadar büyük bir lider olduğu da ölüm yıldönümünde tescillenmiş oldu” diye konuştu.

AK Parti Belediye Meclis üyesi ve AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel ise, “Darbe imasına, darbe girişimine yol açacak her şeye karşı olduk. 15 Temmuz’da da millet olarak zaten bunu sergiledik. Millet iradesinin üstünde hiçbir güç yoktur” ifadelerini kullandı.