CHP’ye afiş operasyonu

  • CHP’nin, Merkez Bankası’nın döviz rezervine dikkat çekmek için çeşitli şehirlerde önce billboardlara, billboardlardan kaldırılınca da parti binalarına astığı “128 milyar dolar nerede?” ibareli afişler önceki gece emniyet tarafından indirildi.
  • Şehrimizde de astıkları pankartın itfaiye aracı yardımıyla indirilmesine ve gece yarısı bu işlemin yapılmasına CHP’lilerden tepki geldi. Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, İl Başkanı Hikmet Erbilgin ile Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak tepkilerini yaptıkları açıklamalarla dile getirirlerken, uygulamanın hukuk dışı olduğunu, siyaset yapma özgürlüğünün ellerinden alındığını söylediler. Baltacı, “Darbe dönemi uygulamalarıyla karşı karşıyayız” dedi.

CHP’nin, Merkez Bankası’nın döviz rezervine dikkat çekmek için çeşitli şehirlerde önce billboardlara, billboardlardan kaldırılınca da parti binalarına astığı “128 milyar dolar nerede?” ibareli afişler önceki gece emniyet tarafından indirildi.

Şehrimizde de astıkları pankartın itfaiye aracı yardımıyla indirilmesine ve gece yarısı bu işlemin yapılmasına CHP’lilerden tepki geldi.  Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, İl Başkanı Hikmet Erbilgin ile Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak tepkilerini yaptıkları açıklamalarla dile getirirlerken, uygulamanın hukuk dışı olduğunu, siyaset yapma özgürlüğünün ellerinden alındığını belirttiler.

Baltacı, Erbilgin ve Karabacak, yaptıkları açıklamalarda şunları söylediler:

“SİYASET YAPMA ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ ENGELLENİYOR”

Söz konusu afişte ne hakaret, ne de suç unsuru olduğunu belirten CHP Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak, “ifade özgürlüğü, anayasal haklarımızı kullanmamız ve siyaset yapma özgürlüğümüz engelleniyor. Vinç marifetiyle pankartlarımız haksız olarak indiriliyor” diye konuştu.

“BU İŞLEM ANAYASAYA UYGUN DEĞİL”

Pankart indirme işleminin sabah yapılması konusunda gerek savcılık, gerekse emniyetle görüşmesine rağmen işlemin geciktirilemeyeceği yanıtını aldığını ve Kastamonu’ya yakışmayan bir durumla karşılaştıklarını belirten CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin de şunları söyledi:

“Şuanda gece yarısı ve bu ülkenin ana muhalefet partisinin siyaset yapma alanını daraltmak için her türlü uygulama yapılıyor. Asılmasında sakıncalı haller gerekçesiyle “128 milyar dolar nerede?” sorusunu içeren pankartımız indiriliyor. Sayın savcıya, emniyet yetkililerine gecenin bir vakti böyle bir fotoğraf vermenin hem Türkiye’ye, hem Kastamonu’ya yakışmayacağını defalarca iletmeme rağmen, işlemin sabah 08.30’a bırakılmasının hem Kastamonu’nun itibari, hem Türkiye’nin itibarı anlamında kıymetli olacağını iletmeme rağmen, işlemin geciktirilemeyeceğini, gece saat kaç olursa olsun pankartın indirme işleminin gerçekleştirileceği tarafımıza iletildi. Tebliğin altına da bu işlemin anayasaya uygun olmadığını, 18 milyar dolar nerede sorusunun ise herhangi bir suç içermediğini belittim. Türkiye’nin geldiği nokta maalesef bu.”

  “BUNU YAPANLAR TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNDE YERİNİ ALACAK”

 CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ise tepkisini şöyle dile getirdi:

“Bugün darbe dönemi uygulamaları, sıkıyönetim dönemi uygulamalarıyla karşı karşıyayız. Bir siyasi partinin siyasi çalışmasına devlet eliyle müdahalenin en somut, en net göstergesini bu akşam yaşıyoruz. Sabahı bile beklemeden gece yarısı tebligat çıkartıp, bir siyasi partinin siyasi çalışması için kendi mülküne, kendi binasına asmış olduğu pankart indiriliyor. Tarih bunu unutmayacak, tarih bunu yazacak. Bu sıkıyönetim uygulamalarını, darbe dönemi uygulamalarını elbette ki demokrasi mücadelesiyle tarihe biz gömeceğiz. Türkiye’nin kurucu partisine yapılmak istenen eziyet cumhuriyete, demokrasiye yapılmış eziyettir. Herkes şunu bilsin Cumhuriyet Halk Partisi’nin rakipleri demokratik yoldan Cumhuriyet Halk Partisi ile mücadele edebilirler. Ama Cumhuriyet Halk Partisi’ne eziyet etmeyi tercih edenlerin hepsi tarihin çöplüğünde yerini almıştır. Bunu yapanlarda tarihin çöplüğünde yerini alacaktır.”