“Esnaf, Meclis’ten yasa bekliyor”

“Belediye Meclisi’nde görüşülmesini isterdik”

Kastamonu Gıda Maddeleri, İmalat ve Satıcıları Odası (KGMİSO) Başkanı Ufuk Dravor, gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kastamonu’daki gıda esnafının Ramazan ayına hazır girdiğini söyleyen Dravor, zincir marketlerle ilgili eleştirilerini de dile getirdi. AVM ve zincir marketlerle ilgili yasanın TBMM’den çıkmasını beklediklerini söyledi.

Zincir marketlerin peş peşe açılma konusunu ruhsatlandırma anlamında Belediye Meclisi’nin görüşmesi talebinde bulunduklarını ancak bu başvurularına sadece yazıyla cevap verildiğini, kendilerinin beklentisinin ise farklı olduğunu belirten Dravor, Belediye’nin zincir marketlerle yaptığı anlaşma konusunda ise, bu yardımların hibe olarak yapıldığının açıklanmasından sonra bir itirazları bulunmadığını kaydetti.

Kastamonu Gıda Maddeleri, İmalat ve Satıcıları Odası (KGMİSO) Başkanı Ufuk Dravor, gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kastamonu’daki gıda esnafının Ramazan ayına hazır girdiğini söyleyen Dravor, zincir marketlerle ilgili eleştirilerini de dile getirdi.

Zincir marketlerin belirli kriterler getirilmeksizin peş peşe açıldığını söyleyen Dravor, bu konu hakkında Belediye Meclisi’nde görüşülmek üzere dilekçe verdiklerini, ancak mecliste görüşülmeden yazılı bir cevabın kendilerine iletildiğini söyledi. Dravor söz konusu durumla ilgili olarak, “Bizim asıl sıkıntı duyduğumuz, zincir marketlerin hızlı bir şekilde peş peşe açılmasıdır. Marketlerle ilgili yapılması gerekenler hâlâMeclis gündemine gelmiyor. Belediye olarak herhangi bir müdahale edemeyeceklerine dair bize yazı gönderdiler. Bizim gönlümüzden geçen, bu konunun Belediye Meclisi’nde tartışılmasıydı” dedi.

Pide fiyatları
Oda Başkanı Ufuk Dravor,Ramazan pidesi fiyatlarıyla ilgili olarak, “350 gram pide 3,5 TL, 350 gram susamlı, yumurtalı pide 4,25 TL olarak biz bunu belirledik. Bunu bize Bakanlığın gönderdiği ekmek maliyetlerini 2021 güncel rakamlarını oturtarak ve de bölgemizin ekonomik durumunu göz önüne alarak belirliyoruz. Biz bir nevi terazi görevi sağlıyoruz. Bunu başarırsak tepki almıyoruz. Bugüne kadar da tepki almadık. Gönül ister ki, daha ucuz bir fiyata ulaşsın. Fakat maliyetler yüksek. İlimizdeki fırıncıda zam peşinde koşan bir esnaf grubu değil, hakkını arayan bir esnaf grubu. Fırıncıya hakkı olanını vermek için çalışıyoruz” dedi.

“Esnafımız hazır”
Dravor, esnafın ramazan ayı ilgili durumu hakkında da şunları söyledi: “Esnaf ve sanatkarlarımız ramazana hazır bir vaziyetteler. Hepsi ramazanın bereketini bekliyor. Bu sene daha önceki senelere göre daha çok alışveriş yapılacak. Bunda da alınan tedbirler etkili oluyor. Herkes kendi evinde tüketecek.”

Yerel esnaf vurgusu
“Pandemi dönemine de değinen Dravor, şunları söyledi:

“Pandemi döneminde hükümetimiz en so olarak yerel esnafımızın hafta içi saat 7.00’de açılması ve saat 18.00’de kapanmasına yönelik kararlar aldı. Cumartesi pazar günleri kısıtlamanın olduğu günler saat 10.00’da açılacak, akşam da saat 17.00’de işyerleri kapanacak.Bu kararı da destekliyoruz. TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in yerel esnaf ile marketlerin farklı saatlerde açılması yönündeki talebinin karşılık bulması da memnuniyet yarattı. Yerel esnaf saat 7.00’de, marketler saat 10.00’da açılacak. Vatandaşlarımız yerel esnafa alışverişe yönelmiş olacak.”

Zincir marketler konusu
Ufuk Dravor, zincir marketlerle ilgili düşünce ve eleştirilerini ise şöyle dile getirdi:

“Bizim asıl sıkıntı duyduğumuz zincir marketlerin hızlı bir şekilde peş peşe açılmasıdır. Marketlerle ilgili yapılması gerekenler hâlâMeclis’in gündemine gelmiyor. Zincir marketlerin sınırlandırılması ile ilgili Belediye Meclisi’ne verdiğimiz bir dilekçe var. Fakat bu dilekçemiz Meclis’te görüşülmeyip, Zabıta ve Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından odamıza işyeri açma ruhsatlarının belediye bünyesinde olduğunu, yasalarla sınırlı olduğunu, belediye olarak herhangi bir müdahale edemeyeceklerine dair bize yazı gönderdiler. Bizim gönlümüzden geçen, bu konunun Belediye Meclisi’nde tartışılmasıydı. Çünkü ana cadde üzerinde açılan bu zincir marketlerin kapısının önünde kaldırımı yok, ruhsat verildi. Ana cadde üzerinde 2 araba park edecek yeri yok, ruhsat verildi. Bizim isteğimiz ruhsat verilirken, kavşaklar göz önüne alınsaydı, Belediye Meclisi’nde görüşülüp, bu fikirler oluşsaydı, park yeri olmayanların trafiği engel eden yerlere park yeri göstermeden ruhsat verilmeseydi… Biz bunları istemiştik Belediye Meclisi’nden. Fakat Belediye Meclisi’nde bu görüşülmeye uygun görülmedi. Çoğu belediyelerde park yeri olmayanlara ruhsat verilmediğini de gördük. Fakat bunların hiçbiri dikkate alınmadan bize sadece bir yazı geldi.”

Dravor ayrıca marketlerle ilgili kanunun TBMM’de bir an önce görüşülmesi gerektiğine işaret ederken de bununla ilgiliyönetmelik taslağının henüz Meclis’e gelmediğine dikkat çekti,bu taslakta zincir marketlerle ilgili bir takım kriterlerin olduğunu söyledi.

Belediye’nin anlaşması

Dravor, son olarak da Belediye’nin ramazan yardımları konusunda zincir marketlerle yaptığı anlaşmaya değindi ve şunları söyledi:

“Belediyenin yardım anlaşmasına, Türkiye’deki hiçbir yerde benzer örneğini görmediğimiz, kartların para verilerek alındığını bildiğimizden, açıklandığı zaman buna tepki koyduk. Bunun parası belediye bütçesinden mi, yoksa belediyenin bulmuş olduğu hayırseverler tarafından mı ödenecek? Sayın Belediye Başkanı bunun tamamen marketlerin bir hayır işi olduğunu, zekatlarını verdiğini söyledi.Bunun üzerine bizim söyleyecek sözümüz yok.”

Oda Başkanı Ufuk Dravor, kısıtlama günlerinde zincir marketlerin “gıda” satışıyla da iştigal ettiklerine dair kayıtlarını kullanarak kapılarını açtıklarına, ancak gıda dışındaki ürünleri de satarak haksız rekabete yol açtıklarına da işaret ederek şöyle konuştu:

“Kısıtlamanın olduğu günlerde, ruhsatında gıda işiyle iştigal ettiği görülen zincir marketler kapılarını açarlar. Marketler, iyi niyetle, insanların gıdaya ulaşması için kısıtlama günlerinde açılıyor. Çok farklı ürünleri bünyelerinde bulunduranlar, binlerce ürünü barındıranlar, yasanın kendilerine vermiş olduğu hakkı kullanıyorlar. Ayakkabıcı esnafım kapalıyken terlik satıyorlar, elektrikçi esnafım kapalıyken ızgara satıyorlar, beyaz eşyacılar kapalıyken beyaz eşya satıyorlar, zücaciye esnafım kapalıyken tencere tava satıyorlar. Bu kamuoyunun bildiği gerçekler. Bunun tek çözüm çaresi Perakende Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına dair kanun teklifinin bir an önce TBMM’de görüşülerek taslağın kanuna dönmesidir.”

Cengiz MUHZİROĞLU