Cide CHP’den Demir’e cevap

CHP Cide Teşkilatı, Cide-Kurucaşile yoluyla ilgili açıklamalarını cevaplayan AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir’e karşı cevapta bulunurken, kendi paylaştıkları belgeyle Demir’in paylaştığı belgede aynı şeyin yazılı olduğunu savundu ve “Ya Sayın Milletvekili bizim paylaştığımız yazıyı okuma zahmetinde bulunmamış ya da bizim paylaştığımız yazıyla aynı anlama gelen kendi paylaştığı yazının doğruluğunu kabullenmemektedir!” ifadesini kullandı.
CHP Cide Teşkilatı’nın cevabi açıklaması şöyle:
“24 Ocak 2017 tarihinde basında Zonguldak-Amasra-Kurucaşile-Cide karayolu yapım çalışmalarını bugünkü durumu hakkında paylaştığımız yazımıza aynı gün AKP Kastamonu Milletvekili Sayın Murat Demir tarafından ‘Cide İlçe Başkanı Tanıl Gürsoy’a sert yanıt’ başlıklı cevap yazısı yayınlanmış olup buna karşı İlçe Başkanlığımızca bazı konularda açıklık getirilmesi gereği doğmuştur.
24 Ocak 2017 tarihinde kamuoyuyla paylaştığımız ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünün 16 Ocak 2017 tarihli 14360 sayılı yazıları esas alan paylaşımımızda;
Zonguldak –Amasra-Kurucaşile-Cide yolunun (147.5 km) Bartın-Kurucaşile arasındaki 30.2 kilometrelik bölümünün tamamlandığının, kalan bölümden 7 kilometresinin 27 Haziran 2016 tarihinde ihaleye çıkarılarak yol yapımına başlandığı ve sözleşmeye göre bitiş tarihinin 23 kasım 2018 olduğu belirtilmiştir. Bartın-Kurucaşile arasında Karaman köyü ayrımında Kurucaşile’ye kadar olan bölümünün ise yapım ihalesinin henüz yapılmadığını uygulama projesinin hazırlanmakta olduğu ve bunun da 2017 yılı içerisinde tamamlanmasını hedeflediğini belirtilmektedir.
Asıl konumuz olan Kurucaşile-Cide arasındaki yol ile ilgili olarak ise, henüz yapım ihalesinin yapılmadığı uygulama projesi hazırlama çalışmalarının tamamlanmasının ardından program dahilinde yapılacağı belirtilmektedir.
Sayın Demir cevabi yazında, ‘Bu haberlerin CHP zihniyetini yansıttığını yalan ve uydurma bir belge olduğunu, hatta belgede ilgili bakanlık antetinin dahi olmadığını, amacın sadece karalamak ve çamur atmak zihniyeti olduğunu’ belirterek yazısının ekinde AKP 25.istişare ve değerlendirme toplantısında Kurucaşile-Cide yolu ile ilgili kendisine verilen cevap yazısını paylaşmıştır. Bu yazıda ‘Zonguldak-Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide yolu yatırım programındadır. Kurucaşile-Cide arasının uygulama proje çalışmaları devam etmektedir. Proje çalışmalarının tamamlamasını müteakip yolun yapım ihalesi planlanmaktadır’ denilmektedir.
Bizim paylaştığımız yazıda da yapım ihalesinin henüz yapılmadığı, uygulama projesi çalışmalarının devam ettiği yazılıdır. Aynı şekilde Sayın Milletvekilimiz Murat Demir’in paylaştığı yukarıda belirtilen yazıda da uygulama proje çalışmalarının devam ettiği buna müteakip yapım ihalesinin belirtilmektedir.
Bu durumda ya Sayın Milletvekili bizim paylaştığımız yazıyı okuma zahmetinde bulunmamış ya da bizim paylaştığımız yazıyla aynı anlama gelen kendi paylaştığı yazının doğruluğunu kabullenmemektedir. Gerekirse Sayın Milletvekili Karayolları Genel Müdürlüğünden bizim paylaştığımız yazının yalan ve uydurma bir belge olup olmadığını araştırma imkanına sahiptir.
Bizler Cide CHP İlçe Teşkilatı olarak ilçemizin sorunlarını çözmek için elimizden gelen her türlü çalışma ve çabaların içerisindeyiz. Özellikle ilçemizin bize göre en önemli sorunları olan ulaşım-sağlık-işsizlik gibi konuların çözümüne katkı sağlamak amacıyla siyasi parti ayrımı gözetmeksizin her türlü siyasi parti, kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapmaya hazırız.
Sayın Milletvekilinin yazısında ‘Cideli bir milletvekili varken Bartın’dan medet umduğumuzu, çünkü milletvekiline bir şey sormaya yüzümüz olmadığını’ beyan etmektedir. Halbuki paylaştığı yazıda da belirtiği şekilde yolun adı, ‘Zonguldak-Barıtn-Amasra-Kurucaşile-Cide’ yoludur.ve yolun bir an önce yapılması Bartın halkınında beklentisidir. Keza Cide’ye ulaşım büyük ölçüde Bartın-Kurucaşile üzerinden yapılmaktadır. Bu itibarla Bartın Milletvekilinin de konu ile ilgilenmesi gayet doğaldır ve paylaştığımız yazı sadece Cide ile ilgili değil Bartın-Kurucaşile yolunun durumu ile ilgilidir.
Yukarıda belirtiğimiz gibi bizler CHP Cide İlçe Teşkilatı olarak; ilçemizin sorunlarının bir an önce çözümüne katkı sağlamak amacıyla sadece Kastamonu milletvekilleriyle değil siyasi parti ayrımı gözetmeden tüm bölge milletvekilleri kamu kurum ve kuruluşları ile iletişimde bulunmayı ve kuruluşları ile sorunlarımızın çözümünde katkı sağlamaları talebinde bulunmayı bir görev ve sorumluluk olarak kabul ediyoruz. Bu sorunları dile getirmenin karalamak ve çamur atmak olarak görülmesini reddediyoruz.
İlçemiz ve halkımız için kimler faydalı ve yararlı hizmetler yapmışsa hiçbir ayrım gözetmeksizin hepsine teşekkür etmeyi bir vefa borcu biliriz.
Sonuçta yapılan hizmet ve çalışmaları değerlendirecek saygıdeğer halkımızdır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”