Çifte standarda tepki

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonlarında gıda maddesi satışı yapılan yerlerin yakın çevrelerine hizmet verebilmeleri için açılmalarına tanınan ayrıcalık, işyerlerinin çoklu ticari unvanları kullanılarak suiistimal ediliyor.

Gıdayla ilgisi sadece ticari unvanı içerisinde yer almasıyla sınırlı olan ancak gıda maddesi dışında her şeyi satan kimi işyerlerinin de bundan yararlanarak hafta sonları açılması, aynı işi yapan esnaf ve firmalar tarafından tepki görüyor.

 

Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında sadece gıda satışı yapan işyerlerinin açık olması zaman zaman işyerlerinin unvanlarındaki yasal boşluk nedeniyle suistimal ediliyor. Bu durum aynı işi yapan diğer firmalar tarafından ise çifte standart olarak görülüyor.

Herhangi bir gıda ürünü satmamasına rağmen işyeri unvanında gıda ibaresi bulunan bazı işyerleri hafta sonu açık olarak hizmet vermeye başladı. Aynı sektörde faaliyet göstermesine rağmen ruhsatında gıda ibaresi olmadığını için işyerini açamayan esnaf ise bu duruma tepki gösterdi.

Zaten zincir marketlerin gıda ürünü dışında yaptığı satışlar nedeniyle haftanın iki gününü boş geçirdiklerini ve zararlarının arttığını ifade eden esnaf, bu konudaki yasal boşluğun yeni genelgelerle giderilmesi gerektiğini ve adil bir düzenin sağlanmasını istedi.

Esnaf, hafta sonları nasıl alkollü içeceklerinin satışına kısıtlama getirildiyse, açık olan marketlerde de sadece gıda ürünü satışına izin verilmesi gerektiğini söyledi. Bu yönde alınacak bir kararın hafta sonlarında marketlerde yaşanan insan yoğunluğunun da önüne geçeceği belirtildi.