Ciğerlerimiz yandı, yüreklerimiz dağlandı

DÖRT BİR YANDAN TAKVİYE

Taşköprü’nün Derekaraağaç Köyü’nde önceki akşam başlayan büyük orman yangını tüm çabalara ve yurdun dört bir yanından takviye itfaiyeler gelmesine karşın ne yazık ki dün de kontrol altına alınamadı.

 2 UÇAK, 10 HELİKOPTER, 117 ARAZÖZ

Sarıçam ve karaçam ağaçlarıyla kaplı zengin orman alanındaki 100 hektarayakın bir alanı etkileyen yangına 2 yangın söndürme uçağı, 10 helikopter, 117 arazöz ve 500’ün üzerinde personelle müdahale ediliyor.

 BİR MAHALLE KÜL OLDU

Rüzgar ve ağaçların sıklığı nedeniyle genişlemesini sürdüren yangının tehdidi altındaki 6 köy boşaltıldı; Derekaraağaç köyüne bağlı Tekeoğlu mahallesini ise alevlere teslim oldu. Mahalleye sıçrayan alevler 4 ev ile 4 samanlığı kül etti.

 GENEL MÜDÜR BÖLGEDE

Kontrol altına alma ve söndürme çalışmalarını yangın bölgesinden yürüten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Ormanlarımız yandığı için üzülüyoruz ama can kaybı olmaması şu an için tek tesellimiz” dedi.

 

Taşköprü Derekaraağaç Köyü mevkiinde önceki akşam saatlerinde çıkan büyük orman yangınında bir köy alevlere teslim olurken, yangın büyüyerek devam ediyor.

Derekaraağaç köyünün Tekeoğlu Mahallesi’ndeki 4 ev ile 4 samanlığın zarar gördüğü yangının başka köylere de sıçramaması için ekipler yoğun çaba gösteriyor.

Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangına 2 uçak, 10 helikopter ve ülkenin dört bir yanından gelen 117 arazöz ve 500’ün üzerinde personel müdahale ediyor.

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesindeki orman yangını söndürülmeye çalışılıyor.
( Muhammed Kaygın – Anadolu Ajansı )

Bölgedeki çalışmaları bizzat takip eden Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “2 uçak, 10 helikopter ve 117 arazözle yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz.  Şu an için köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızla ilgili herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Ormanlarımız yandığı için üzülüyoruz ama can kaybı olmaması bizi teselli ediyor. Ekiplerimizle birlikte yangının çıktığı andan itibaren kontrol altına alma çalışmalarımız aralıksız devam etti. Gece boyunca sabaha kadar karadan ekiplerimiz çalıştı. Havanın ağarmasıyla birlikte de hava ekipleri de müdahil oldu çalışmalara” dedi.

Yanan alanla ilgili net tespitin henüz yapılamadığını ifade eden Karacabey, “Yangın söndükten sonra bu tespiti yapacağız.” diye konuştu.

ALEVLER BİR MAHALLEYİ YUTTU

Evi yanan İsmail Dere ise kızının düğünü için İstanbul’a gittiğini, bu sırada evinin yandığı bilgisini aldığını söyledi. Daha sonra yola çıkarak köye geldiğini anlatan Dere, “Her şeyim yandı. Evim, ahırım yandı. Kurbanda hayvanlarımı satmıştım. Devletimizden yardım bekliyorum. Ben hayvan alıp besleyip satıyordum. Kurban Bayramı öncesinde hayvanlarımın hepsini satmıştım.” ifadesini kullandı.

Satılmış Dere ise “Her şeyimiz yanmış kül olmuş. Şu an külünü görüyoruz.” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Vali Avni Çakır, Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu da bölgeye gelerek yetkililerden bilgi aldı.

6 KÖY BOŞALTILDI

Vali Avni Çakır, rüzgarın etkisiyle yangının kontrolden çıktığını belirterek, yangının çevre köyleri tehdit eder hale geldiğini kaydetti ve tedbir amaçlı 6 köyü ve mahalleyi boşalttıklarını söyledi.

Vali Çakır, dün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, 70 hektar civarında bir alanın yangından zarar gördüğünü ifade etti.

Yangına müdahale için Türkiye’nin dört bir yanından orman işletmelere ait arazözler de ilimize geldi. Şu anda ülkedeki en büyük orman yangını olan Taşköprü’deki yangına Edirne, İstanbul, Bilecik, Eskişehir, Konya, Yozgat, Zonguldak, Karaman, Çankırı, Bursa, Karabük ve Sinop’tan ekipler geldi.

AFAD, KIZILAY ve UMKE BÖLGEDE

AFAD Müdürlüğü bölgede tedbir amaçlı bir çadır kent oluştururken, Türk Kızılayı Kastamonu Şubesi de yine bölgede çalışanlara destek olmak için bölgede aş evi oluşturdu. UMKE görevlileri de bölgede teyakkuz halinde.