AVUKAT

Literatürde, avukat, yargı önünde gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını savunan, hukuk ve yasa işlerinde yol gösterici nitelik taşıyan kişiye verilen mesleki unvandır. Avukatlık mesleği, hukuk öğrenimi görmüş, avukatlık stajını tamamlamış ve yasaların gerektirdiği koşulları taşıyan kimseler tarafından icra edilir.Şeklinde özetlenir.

Yani bir avukat gerçek ya da tüzel kişilik insan hakları savunulacak. Peki, hayvanların savunulacak hakkı yok mu? Mesela en temel yaşam hakkı gibi.

Varmış. Öğrendik.

Avukat Suna Soydaş Fırat; kendisi Bursalı ve Kastamonu ile bir mesleki bir bağlantısı yok. Ama 26 Ağustos 2020 tarihli gazetemizde manşet oldu.

Çünkü Bursa’dan yola çıktı Kastamonu’ya İdare Mahkemesine geldi dava açtı ve kazandı.

Bu dava konusu bir icra takibi, haciz veya alacak verecek mevzuu değildi. Müvekkillerinden parada talep etmedi, vekâleti bile yoktu,üstelik müvekkillerinin bir avukatı olduğundan bile haberleri yoktu.

Peki, ne işi vardı Av. Suna Soydaş Fırat’ın Kastamonu’da.

Anlatalım…

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yönetimi Daire Başkanlığımız var bizim. Vurulabilecek hayvanların listesi ve fiyatını yayınlıyor her yıl. Dikkat edin adının içinde Doğa Koruma’ geçiyor ama parasını ödedikten sonra yaban hayvanı öldürme izni veren bir kuruluş bu.

Tarım ve Orman Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü Kastamonu Şube Müdürlüğü ’de 7 adet kızıl geyiğin avlanması için ihale açtı.

Ver parayı, vur geyiği.

İşte Av. Suna Soydaş Fırat Bursa’dan atladı geldi ‘Ne yapıyorsunuz kardeşim kendinize gelin’ dedi.

Birçoğumuz sosyal medyadan kuru kuru isyan ettik. ‘Yazık arkadaş’ diye üzüldük. Av. Suna Soydaş Fırat ise bu katliama dur demek için işini gücünü bıraktı dava açtı. Tıpkı daha önce Bursa’da olduğu gibi ihaleyi iptal ettirdi. 7 kızıl geyik yaşamaya devam edecek.

Çoğu insan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Doğa Koruma!’ kapsamında parayı verdikten sonra hayvan katliamı yapılmasına izin verilmesine şaşırmıyor bu ülkede.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihi eser yıkım ihalesi açıp parayı bastırana balyozla, dozerle han, hamam yıkımı yaptırıyor mu?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı parayı bastırana gel şu barajda bir delik aç, istediğin gibi yık, stres at diyor mu?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı parayı bastırana yıkması için köprüleri, yolları gözden çıkarıyor mu?

Peki, o halde Tarım ve Orman Bakanlığı ‘Doğa Koruma!’ amacı ile her yıl binlerce doğal hayvanın katledilmesine nasıl izin veriyor?

Allahtan doğayı da Tarım ve Orman Bakanlığından koruyan birileri çıktı ortaya.

Teşekkür ederiz size Avukat Suna Soydaş Fırat.

 

 

FEZA TİRYAKİ