ÇİZGİYİ ÇEKTİ, HEDEFİ GÖSTERDİ

“Belirli dinamiklerin duyarsızlığından bu duruma geldik” diyen Aygün, eleştirilerin bir yere kadar haklı olduğunu, gerekiyorsa bir takım acil değişikliklere gidebileceklerini, bugünden itibaren takım için yeni bir milat olacağını söyledi. Kulübün borca boğulduğunu, gerçekçi bir talip varsa görevi devredebileceklerini yoksa susulmasını vurgulayan Aygün, hedeflerinin çok farklı olduğunu, Kastamonu’yu futbolcu yetiştiren bir il durumuna getirmeyi planladıklarını kaydetti.

Anonim şirket konusunda haber beklediklerini ifade eden ve “Şayet bu konuda gerekli adımlar atılırsa çok acil şekilde önümüzdeki ay anonim şirket kararını alırız. Transfer yasağını da Ocak ayından önce açmamız gerekir diye düşünüyoruz” diyen Aygün, “Benim Kastamonuspor’u bırakma gibi bir lüksüm yok. Hayatımda da girdiğim hiçbir işte başarısız olmadım. Allah izin verirse bu takım belki bugün değil ancak yarın önce 1. Lig’e, ardından da Süper Lig’e kadar gidecektir, gitmek de zorundadır”  dedi.

 

GMG Kastamonuspor Onursal Başkanı Cengiz Aygün, 3-2 yenilgimizle sonuçlanan Elazığspor karşılaşmasının ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Cengiz Aygün, basın açıklamasının yapılacağı adres olarak, altyapı antrenmanlarının gerçekleştiği Hasan Doğan Spor Tesisleri’ni seçti. Aygün, 20 dakika süren değerlendirmesinde önemli konu başlıklarına değindi.

Cengiz Aygün şunları söyledi:

“Malum, güzel geçmeyen bir günün sonundayız. Bu kötü günün sonunda sizlerle çim sahada sohbet edelim ve değerlendirmelerimizi çim sahanın üzerinde yapalım istedim.

Maalesef GMG Kastamonuspor’un son zamanlardaki kötü gidişi herkesin eleştirilerine neden oluyor ki, bazı eleştirilerde de haklılar…

Hep eleştirmeyelim, hep susalım demek de olmaz. Bugün de hep beraber maçı izledik, maalesef çok rahat kazanabileceğimiz bir maçı yine kaybettik.

Ben, şu anda ne yönetim kurulu üyesiyim, ne de başkanıyım. Ancak onursal ağabeyleriyim. Enes Başkan hak mahrumiyeti nedeniyle burada olamadığı için Yönetim Kurulu ve Enes Başkan adına huzurunuza çıktım.

“KASTAMONU’NUN BELİRLİ

DİNAMİKLERİNİN DUYARSIZLIĞINDAN

DOLAYI BU DURUMA GELDİK”

Takımımız iyi gitmiyor. Birçok neden var. İyi gitmemesinin birçok sebebi var. Bunları daha önceden defalarca hep konuştuk. Nedenlerden bir tanesi, transfer yasağını kaldıramamış olmamızdır. Yeterince ve istediğimiz transferleri yapamamış olmamızdır. Bunları tekrar etmenin de bir anlamı yok. Ancak bu geçti, bunun nedenleri ve niçinlerinin de benimle hiç alakası yok. Maalesef bu neden ve niçinlerin sebebi Kastamonu’nun belli bir kesiminin duyarsızlığıdır. Halkımız demiyorum, halkımızın yapabileceği birşey yok. Ancak Kastamonu’nun belirli dinamiklerinin duyarsızlığından dolayı bu duruma geldik. Ben üzerime düşeni yaptım. Keşke bana verilen sözler böyle olmasaydı. Bunda Sayın Valimizin, Sayın Milletvekillerimizin, Sayın Belediye Başkanımızın, Sayın İl Başkanlarımızın, Sayın İl Genel Meclisi Başkanımızın da bir suçu yok. Onlar da bazı dinamiklerin bu işi çözeceğine inanmışlardı. Benden talepleri, ‘Biz transferi açalım. Sen de diğer yatırımı yap’ olmuştu. Biz de bunu onlara güvenerek yaptık. Mevcut arkadaşlarımızın birçoğunu geri davet ettik. Eski kadroyu, mecburen gidenlerin dışındakilerin hepsini tekrar davet ederek işi hallettik. Bu futbolcularımızın hepsine istedikleri ücretleri verdik, tüm ödemelerini de yaptık. Transfer açılmayınca, ‘Bu çocuklarımız bizi en azından ligde taşırlar, ligde en azından orta sıralarda kalırız. Transfer yasağını açınca da devam ederiz’ dedik. Ama maalesef şu anda sondan ikinci sıradayız. 6.maçın sonu diyeceksiniz ancak bana göre bu yine de bir gösterge değil. Bu çocuklarımızın, gençlerimizin bu işi çözeceklerine yine inanıyorum.”

“BİZİM HEDEFLERİMİZ ÇOK FARKLI”

“Ancak maalesef bir sorun var. Tabii ki suçu kimsede aramayıp kendimizde arayacağız. Burada gerek kulüp başkanımız, gerekse de yönetim kurulu üyelerimiz herkes alması gereken mesajları alıyor. Öncelikle söylemek istediğim çok net birşey var. Bazı eleştirileri dikkatle takip ediyorum, -yönetim istifa- gibi sözler de oluyor. Bizim hedeflerimiz çok farklı. Bunu herkesin çok net bilmesini istiyorum. Biz Kastamonuspor için hedefler çizdik. Bu hedefler içerisinde daha önceden hepinize anlattığım bir anonim şirkete dönüşme olayı, Kastamonu’nun altyapısını güçlendirme olayı,ki onun için sizleri buralara kadar yorduk. Yorma sebebimiz de işte burada top koşturan gençlerimiz. Bu çocuklarımız yarın öyle bir noktaya gelecekler ki, inanın bana, onlara artık çok önem ve değer vereceğiz. Tolga kardeşim de altyapı hocalarımız ile sürekli çalışıyorlar. Bilal Hocamız ile birlikte altyapıda çok ciddi değişiklikler yaptık. Bilal Hocamın başkanlığında değerli hocalarımız ile beraber onlar da geleceğin futbolcularını hazırlıyorlar. Bizim hedefimiz, Kastamonuspor tarihinde milat açmak. Sıfırdan başlamak ve ileriye gitmek istiyoruz.”

“KULÜBÜ BORCA BOĞMUŞLAR”

“Evet bugün A takımımız kötü ve başarısız olabilir. Ama toparlayacaklardır.

Bu sene, sezon başında söylemiştim. ‘Şampiyonluk hedefimiz maalesef yok’ dedim. Çünkü şampiyonluk hedeflerimiz olması için iddialarımız olması lazım. O iddialarımızın olması için de yasağın açılması lazım. Bu yasağın açılmamasının sorumlusu Cengiz Aygün, Aygün ailesi veya mevcut yönetim kurulu değildir. Bu yasağın açılmamasının sorumlusu öncelikle bu yasağa sebep olanlar, artık onları da eleştirmiyorum. Yeniden geçmişe dönmek istemiyorum, ama birileri oralarda yorumlar yaparken, -yok efendim şu dönem böyleydi, bu dönem böyleydi- Hayır hiçbir dönem iyi değildi. Evet, BAL liginden getirmişler ve 2.Lige bir takım çıkarmışlar; ancak o takımı borca boğmuşlar… Sizin gördüğünüz veya görmediğiniz bugün kulübün 15 milyon TL borcu var. Bizim koyduğumuz paralar ise 18-20 milyon TL’ye dayandı. 30-35 milyon TL bu takımın şu anki gideri… Biz iki yıldır sürekli olarak onların borçlarını ödüyoruz. Yani geçmiş yönetimlerin borçlarını ödüyoruz. Onun için hiç kimse çıkıp da ahkam kesmesin. Evet bizler de artık geçmişi eleştirmeyelim. Bizler de bu işe bilerek girdik. Kastamonu’yu bırakacak mıyım? Bir ağabey olarak benim Kastamonu’yu ve Kastamonuspor’u bırakma gibi bir lüksüm yok. Hayatımda da girdiğim hiçbir işte başarısız olmadım. Yine söylüyorum, yine söylüyorum. Allah izin verirse bu takım belki bugün değil ancak yarın önce 1.Lig’e, ardından da Süper Lig’e kadar gidecektir, gitmek de zorundadır.”

“KASTAMONUSPOR’UN BİR ŞANSI VAR”

“Evet bugün sondan ikinci durumdayız ancak Kastamonuspor’un bir şansı var. Bakın hiçbir takımda ne bizim tesisimiz gibi tesisler var, ne de böyle ortamlar var. Altyapı diyoruz, birçok 2.Lig takımında alt yapı diye birşey yok. Evet biz bugüne kadar altyapıya hiç önem vermemişiz. Bir kere bunu kabul edelim.  Verildiği belirli dönemler olmuş ancak altyapı hep es geçilmiş. Altyapı noktasında biz burada yeni bir dönem başlattık. Gelecek buradaki çocuklarımızın. Bu evlatlarımızın sahalara gelmeleri inanın çok uzun sürmeyecek. Bundan 5-6 sene sonra bu çocuklarımız belki de hiç transfere ihtiyaç olmadan bu takımı 1.Lig’de veya başka yerlerde temsil edecekler.”

“BUGÜNE KADAR DAYANDIK VE SABRETTİK,

OLMUYORSA DA BİR TAKIM ŞEYLERİ YAPACAĞIZ”

“Bugünkü yenilgiye mazeret aramıyorum. Bugün yenildik ve bugünkü yenilgide maalesef suçlular var. Takımımızın bugüne kadar hep arkalarında durdum. Yapmam gereken de buydu. Bugün de takımımızın arkasındayım, yanlış anlaşılmasın. Onların motivasyonunu da bozmayalım. Onlara motivasyon ve güç vermeye de devam edelim. Ne kadar eleştirirsek eleştirelim, bu takım bizim takımımız. Ama burada suçlular ve hatalılar varsa, gerek futbolcularımız olsun, gerekse de hocalarımız olsun… Bugüne kadar Ekrem Hocamız ile hiçbir problemimiz olmadı. Belki bugüne kadar takımla uyum sağlayamamış olabilir, belki gerekli koordineyi kuramadılar, bunu bilemiyoruz. Bunun da sebebini bulamıyoruz. Bir mazerete de sığınmıyoruz. Futbolcularımız bazen mazeret arıyorlar, ‘İstediğimiz gibi bir kadro oluşmadı, transfer olmadı’ gibi… Bu takıma sonradan gelen futbolcularımızın yüzde 80-90’ına ‘transferi açamayabiliriz’ dedik. ‘Açmak için de gayret göstereceğiz’ dedik. Bu şekilde geldiler, mazeret arama şansları da yok.

“GEREKİYORSA ACİL DEĞİŞİKLİĞE GİDECEĞİZ”

Eldeki mevcut kadro isterse çok şeyi de başarabilir. Bunu da net bir şekilde söyleyebiliyorum. Ancak olmuyor, çok net bir uyum sorunu var. Takımımız belli bir noktaya kadar geliyor, sonra gol yemeye başlıyor. Ondan sonra da bunun önü bir türlü kesilmiyor. Gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz. Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımızla da görüşeceğiz, onların da görüşlerini alarak bugünden itibaren acil bir takım değişikliklere gidilmesi gerekiyorsa da gideceğiz. Geldiğimiz noktada alınan 2 puan, bize uygun bir durum değil. Bugüne kadar dayandık ve sabrettik. Olmuyorsa da bir takım şeyleri yapacağız. Hocalarımız ile son bir kez konuşacağız. Hatalı olan futbolcu kardeşlerimiz varsa, uyum sağlayamayan, onlarla da gerekirse fark etmez, zaten eksiğimiz var 1-2 eksik daha çıkarız. Bunlar daha çok hocalarımız ve yönetim kurulu arkadaşlarımızın değerlendireceği konular. Ben kendi adıma konuşuyorum, ‘O bunu yapmadı, bu bunu yapmadı’ gibi birşey yok. Herkes üzerine düşeni sonuna kadar yapacak, ne tedbir alınması gerekiyorsa da onları alacağız. Bugünden itibaren GMG Kastamonuspor için yeni bir milat olacak, olmak da zorunda.”

“KASTAMONU’YA ZARAR VERİYORLAR”

“Şunu da eklemek isterim. Çok net ve açık söylüyorum. Ben her zaman bu ilin ve takımın onursal abisiyim. Şayet birileri çıkar da derse ki, ‘biz bunu daha iyi yaparız’; tüm yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım ve Enes Başkan adına söylüyorum:Hemen kongreye gitmeye hazırız. Ancak gerçekçi olunacak, öyle hayali değil. Uzaktan bir iki feyk hesapla -yok efendim filan başkan olsaydı çok daha iyi olurdu- Üzerine basa basa söylüyorum. Bunlar artık ortalıklarda dolanmasınlar. Gerek de yok, Kastamonu’ya zarar veriyorlar.”

“VARSA GERÇEKÇİ BİR TALİP, GÖREVİ

KENDİLERİNE KONGRE İLE TESLİM EDELİM”

“Benim yapmaya çalıştığım tek şey, memleketime hizmet etmek. Varsa bu işe gerçekçi bir şekilde talip olan, hemen kendilerine kongre ile seve seve teslim edelim ve devam etsinler. Ben yine onursal abi olarak kalmaya hazırım. Ancak yoksa da artık sussunlar ve lütfen Kastamonuspor’u rahat bıraksınlar.

Zaten üzülüyorum, içim yanıyor. Ben 65 yaşındayım, işlerim güçlerim var ve 10 gündür Kastamonu’dayım ancak bir türlü İstanbul’a dönemiyorum. Hep neler yapabiliriz, altyapıyı nasıl güçlendiririz bunu konuşuyoruz. Gittiğim her yerde ‘Kastamonuspor’un hali ne olacak?’ sorusu bana geliyor. Varsa delikanlılar hemen çıksınlar, yoksa da sussunlar ve takımı rahat bıraksınlar. Biz de ne yapmamız gerektiğine bakalım.

Şu anda hayalci konuşmak istemiyorum. Devre arasında transfer yasağına kesinlikle açıyoruz fakat yatırımımızı önümüzdeki sezona yapacağız. Ancak ben önümüzdeki sezon da demiyorum bizler artık yapmamız gerekeni yapacağız ve yatırımımızı önümüzdeki yıllara yapacağız. Esas yatırımımızı gençlerimize ve altyapıya yapacağız. Ciddi bir şekilde Kastamonu’yu futbolcu üreten bir il haline getireceğiz. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan kurtarmanın yolu spordur. Spor yapan bu çocuklarımız inşallah hiçbir kötü alışkanlığa yönelmezler ancak bunu bırakmamalıyız.”

“CEZALANDIRMAKTAN GERİ KALMAYIZ”

“Kimseye de sınırsız tavizimiz yok. Kim olursa olsun, gerekirse eksik kadro çıkmaya da devam ederiz. Ancak kimseyi de cezalandırmaktan geri kalmayız. Bu saatten sonra bu net bir şekilde bilinmelidir. Alınan kararları zaten Enes Başkan ve yönetim kurulumuz yakın zamanda kamuoyu ile de paylaşacaktır.”

“A.Ş. KONUSUNDA HABER BEKLİYORUZ”

“Anonim şirket konusu ile alakalı belediye başkanımızdan bazı haberler bekliyoruz. Bu kararı alırken, asıl amaç kalıcı gelirin sağlanmasıydı. Şayet bu konuda gerekli adımlar atılırsa çok acil şekilde önümüzdeki ay anonim şirket kararını alırız. Transfer yasağını da Ocak ayından önce açmamız gerekir diye düşünüyoruz.”