Tosyalı Holding’ten Filyos’a büyük yatırım

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, İskenderun’da soba, boru ve kazan imalatıyla başlayan üretim yolculuğunda dev bir markaya dönüşen Tosyalı Holding’in Zonguldak’ta Filyos Limanı’nda doğalgazın karaya çıkartılması kapsamında fabrika kurma çalışmalarına başladığını açıkladı.

 

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fatih sondaj gemisinde yaptığı 320 milyar metreküp doğalgazın rezervine ek olarak 85 milyar dolarlık daha rezerv bulunması ile ilgili açıklamasının ardından Filyos limanının konumunu değerlendirdi.

Milletvekili Uçar, İskenderun’da soba, boru ve kazan imalatıyla başlayan üretim yolculuğunda dev bir markaya dönüşen Tosyalı Holding’in Zonguldak Filyos Limanı’nda doğalgazın karaya çıkartılması kapsamında fabrika kurma çalışmalarına başladığını ifade etti.

Hamdi Uçar, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı;
“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumartesi günü yaptığı açıklamayla daha önce bilinen 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervine, 85 milyar metreküplük yeni rezerv eklenerek toplam doğalgaz rezervi 405 milyar metreküpe ulaştığı öğrenildi.
Sadece Karadeniz’de değil, Akdeniz’de ve bölgemizin her yerindeki yeraltı zenginliklerimizi tarıyoruz Teknolojimizi her geçen gün geliştirdiğimiz ülkemizde hem sismik araştırma, hem diğer alanlarda yapılan çalışmalarla; hem doğalgazın, hem petrolün ülkemize ciddi anlamda ithal kalem olan enerjinin azaltılması hedefindeki çalışmaları yakinen takip ediyoruz.
Bu anlamda Karadeniz’de yapılan sondajda bulunan 320 milyar metreküp doğalgaza ek olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 85 milyar metreküp daha rezervi bulunduğunu müjdeledi. İnşallah bu süreç devam edecektir. Bu müjdeler hem ülkemiz adına, hem bölgemiz adına heyecan verici bir gelişmedir.
Doğalgazın bulunması Zonguldak’a büyük katkılar sağlayacak. Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi’ne Filyos limanında bir bölge tahsis edildi. Orada lojistik faaliyetlerini sürdürecek, orada yapılacak bir takım faaliyetler var. Tosyalı Holding Filyos’ta doğalgazın Ankara’ya taşınması ile ilgili yapılacak bir takım faaliyetler, çalışmalar ve malzemelerle ilgili fabrika kuruyor. Hızlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor.
Filyos bölgesi bu anlamda yerelden de çıkarak genel bir öneme kavuştu. Filyos’taki sanayileşmenin, oradaki fabrikaların, oradaki yatırımların ve oradaki altyapının hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için artık hükümetimiz nezdinde yatırımcılarla birlikte el atılmış durumdadır.
Zonguldak ve Filyos olarak önümüzdeki günlerde çok daha önemli müşteri ile karşı karşıya kalacağımızı düşünüyoruz. Çünkü bu anlamda çalışmalar devam ediyor. Doğalgazın bulunmasının bölgemize de yansıması çok iyi olacak. Çalışmalar dikkat et takip ediyor ve izliyoruz.”