Danıştay’dan Cide HES için son nokta

OR-YA’nın temyiz talebi reddedildi

Bölge halkının uzun yıllardır doğayı koruma adına mücadele ettiği Cide HES projesine Danıştay 6. Dairesi son noktayı koydu. OR-YA Enerji’nin İdare Mahkamesi’nce verilen ÇED raporu kararıyla ilgili temyiz talebini reddeden Danıştay, kararında ‘düzeltme yolu kapalı’ diyerek bölge halkına rahat bir nefes aldırdı.

Loç Vadisi’nde yapılmak istenen Cide HES’le ilgili ÇED raporu konusunda İdare Mahkemesi‘nin kararına itiraz eden şirketin temyiz talebini reddeden Danıştay, düzeltme yolunun kapalı olmasına da hükmederek son noktayı koydu.

Cide Loç Vadisi’nde OR-YA Enerji tarafından yapılması planlanan Cide HES projesi için verilen ve olumlu görüş içeren  ‘çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu, açılan dava üzerine Kastamonu İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

Bu karara itiraz ederek dosyayı temyize taşıyan şirkete Danıştay’dan da ret cevabı gelmişti. Danıştay kararında ‘temyiz edilen idare mahkemesi kararının yürütülmesinin durdurulmasını gerektirecek bir neden bulunmadığından bu konudaki istemin reddine oybirliğiyle karar verildi’ ifadeleri yer almıştı.

Şirketin, Kastamonu İdare Mahkemesi tarafından verilen ‘yürütmeyi durdurma kararını’ iptal talebini reddeden Danıştay 6. Dairesi bu kez de kararı onayarak ve kararında ‘düzeltme yolunun kapalı’ olduğunu belirterek hukuki yolun kapandığını ifade etti.

BÖLGE HALKINI TEDİRGİN EDİYORDU

Kararı BirGün’e değerlendiren Loç Vadisi Karadibi köyünden Erdinç Ay, “Yenilen pehlivan güreşe doymazmış, ama bu bir güreş değil. Bu bir çevre mücadelesi. Şirket artık durmalı, doğayı rahat bırakmalı dedi. Hukuki sürecin devam etmesi bölge halkını tedirgin ettiğini belirten Ay, “Artık yeter, şirket bölgeden elini tamamen çekmeli” ifadelerini kullandı.