Tunceli yatırım aldı, Kastamonu unutuldu

Sağlık Bakanlığı’nın “Sağlıklı Yaşam Merkezi” isimli yeni ve hakikaten ayakta alkışlanası bir projesi var, şehrimizde sözde 2 tane kurulmasına kurulacaktı da 2018 yatırım programına alınmasının unutulduğuna dair rivayet var…

Tunceli bu yatırıma geçtiğimiz yıl bu vakitleri kavuştu iyi mi?

 

Dönemin Sağlık Bakanı 2016 Ağustos ayında ilan etti Sağlıklı Yaşam Merkezi projesini, Tunceli Sağlıklı Yaşam Merkezi kurdelesi 2016 Kasım ayında kesildi…

Işık hızı.

 

“Sağlıklı Yaşam Merkezi” nedir?…

“Bu merkezlerde, bir diyetisyen, bir psikolog, bir diş hekimi, bir fizyoterapist olacak. Rehabilitasyon hizmetlerinin yapılabileceği salonlar olacak. Sağlık okuryazarlığını geliştirmek ve vatandaşlara, sağlıklı yaşam teşviki için malumatların verileceği eğitim salonları olacak. Bu bahsedilen bölgedeki 15-20 aile hekimimiz ve onların takip ettikleri kişiler, bu merkezlerden hizmet alacak.”

 

Tam şehrimiz için…

Biçilmiş kaftan.

 

2017 Mart ayında yerel gazetelerimiz hep birden yazdı…

“Eski hastanenin yerine gelince Sayın Bakanımız oraya yeni bir Sağlıklı Yaşam Merkezi kurulmasını istiyor. Sağlıklı Yaşam Merkezi Türkiye’de yeni hayata geçirilen bir proje ve bu projenin hayata geçtiği ilk illerden bir tanesi de Kastamonu olacak. Bu Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin içerisinde obezite ile mücadele, psikiyatri merkezi gibi birimler olacak. Sağlıklı Yaşam Merkezi mevcut binalar üzerine yapılmayacak. Eski binalar tamamen yıkılarak yeni bir kompleks inşa edilecek. Merkez her türlü fonksiyonu içerisinde barındıracak. Aile hekimlerinde muayene olan hastalar durumlarına göre bu merkeze yönlendirilerek tedavi edilecek. Türkiye’de ilk olacak proje Kastamonu’da başlatılacak. Önümüzdeki günlerde heyet Kastamonu’ya gelerek yerinde inceleme yapacak. Raporları hazırlayıp Bakanlığa sunacaklar. Yerimiz hazır. Binalar yıkılıp yenisi yapılacak.”

 

Şapkayı göğe attık…

On numara hizmet.

 

Tunceli’ye dönelim…

Tunceli Valisi Osman Kaymak 2016 Kasım ayında Tunceli Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin açılış töreninde konuştu. “Halk sağlığı açısından ülke genelinde sağlıklı yaşam merkezlerinin açılması çok önemli bir hizmet. İlimizde de 3 katlı, 700 metre kare alan üzerine kurulu bir merkez oluşturuldu. İçerisinde birçok birim bulunuyor. Vatandaşlarımızı bu merkezden yararlanmaya çağıyorum.”

 

10 Ekim 2017 tarihinde yazmışım…

“İki eski hastane binasına yapılacağı söylenen sağlıklı yaşam merkezleri yatırım programına alınmayı unutulmuş…” rivayetini.

 

Kimse oralı olmamış…

Yazdığım yanıma zarar kalmış.

 

Üzülüyorum…

Batının doğusu olmaktan çıkıyoruz bazen, doğunun da doğusu oluyoruz.

 

  • ••

 

Not: Bir okurum telefon açtı, evladının ortaokul son sınıfta öğrenim gördüğünü, son beş yıldır bir spor dalına lisanslı emek verdiğini, müsabakalara çıktığını, önünde TEOG sınavı olduğu için bu yıl antrenmanlara devam konusunda sıkıntı yaşadığını tane tane anlattı…

Misal geçtiğimiz hafta iller arası turnuva varmış, sınav hazırlığında sıkıntı olur düşüncesiyle anne izan vermek istememiş, baba izin vermiş, çocuk iki arada bir derede kalmış.

 

Okurum bilinçli bir veli…

Resim ve müzikle ilgilenen öğrencilerin de sınav vaktinin yaklaşması ile birlikte bu uğraşılarına ara vermek zorunda olduklarını kaydetti.

 

Aynı dert başımda…

“Çözüm ne?” dedim.

 

Duru bir ifadeyle cevap verdi…

“Yurtdışında örnekleri var; spor, resim, müzik ile lisanslı uğraşan öğrencilere devlet sınavlarda ek puan versin.”

 

On numara öneri…

Aksi halde bu 3 dalda da çocuklarımızın ileri gitmesi olanaklı değil mevcut şartlarda.

 

Vali Yaşar Karadeniz ilimizde spora dair yetenek taraması başlatarak herkesin takdirini kazandı…

Ülkeye örnek oldu.

 

Ek puan önerisini dillendirmek de zatıaline düşer diye düşünüyorum…

Proje taçlanmış olur bu sayede.