DMKİ, KASTAMONU KADIN MİTİNGİNİN 101. YAŞINI KUTLUYOR

Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKI), 10 Aralık 1919 tarihinde Kastamonu’dagerçekleştirilen ve kaynaklarda ülkemizin ilk kadın mitingi olarak yer alan “Kastamonu Kadın Mitingi”nin 101.yıldönümünü, dijital etkinliklerle kutluyor.

Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkarak ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmaküzere faaliyet gösterenDünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ),10 Aralık 1919’da Kastamonu’da düzenlenen veMilli Mücadele tarihine ilişkin kayıtlarda ülkenin ilk kadın mitingi olduğu belirtilen10 Aralık 1919 Kastamonu KadınMitingi’ni, bu yıl pandemi koşulları nedeniyle dijital etkinliklerle anıyor.

Geçtiğimiz yıl Kastamonu Kadın Mitingi’nin 100. yılını“Kastamonu’dan Dünyaya Açılan Kadın Ufku” üst başlığında düzenlenen etkinlikler ilekutlayan DMKI; Kastamonu Saray Hamamı Kültür ve Sanat Merkezi’nde İzzeddin Çalışlar küratörlüğünde ve Cubis Art yönetiminde“Milli Mücadele ve Kastamonu” başlıklıbir dönem sergisi,İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Kastamonu Kadın Mitingi’nin100.yılı onuruna besteci ve orkestra şefi Oğuzhan Balcı’nın bestelediği senfonik eserin prömiyeri ve Tarih Vakfı işbirliğiyle “Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne feminizmin tarihi, milli mücadele döneminde kadın ve Kastamonu Kadın Mitingi” ana başlıklarının ele alındığı bir panel gerçekleştirmişti.

DMKI bu yıl ise,pandemi koşullarında dijital mecralarda kamuoyu,  sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile biraraya gelerek 10 Aralık Kastamonu Kadın Mitingi’ni tarihi çerçevesinde ele alacağı gibi, bir asır önce kurtuluş mücadelesinde aldıkları inisiyatif ile ilham veren kadınların torunları olan ve bugün farklı alanlardaki başarıları ile konuşulan kadın profillerini de gündeme taşıyor.

Bu çerçevedeki etkinlikler, 10 Aralık’ta haberci Simge Fıstıkoğlu ile DMKI proje sözcüsü Zeynep Esen’in gerçekleştireceği “Türkiye’nin İlk Kadın Mitingi – Yerelden Küresele Kadın Ufku” başlıklı instagram canlı yayını ile başlayacak. İkinci etkinlik olan “Ulusal Ölçekte Ekonomiye Katma Değer Yaratan Kadınlar” başlıklı  dijital buluşma; 11 Aralık Cuma günü saat 21.00’de Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’suolan Zeynep Bodur Okyay ve Dünya EKO A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı,Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı Mütevelli Heyeti BaşkanıDidem Demirkent’in katılımıyla,Yılmaz Redüktör Yönetim Kurulu Başkanı, DMKI üyesi Ender Yılmaz moderatörlüğünde gerçekleşecek.

12 Aralık Cumartesi günü aynı saatte gerçekleşecek “İlham Veren Kastamonulu Kadınlar” temalı dijital buluşmada ise Kastamonulu şampiyon sporcular, çevre ve eğitim aktivistleri, kamu görevlileri gibi farklı profillerdeki Kastamonulu kadınlar, ilham verici hikayelerini paylaşacak. 11 ve 12 Aralık etkinlikleri, zoom üzerinden izlenebilecek.

Mitingin 101.yılına ilişkin DMKİ Başkanı Atıf Uğurlu ve DMKİ üyesi, proje sözcüsü Zeynep Esen şunları söylediler: “Kastamonu Kadın Mitingi’nin 100.yıldönümünü geçtiğimiz yıl Kastamonu ve İstanbul’da ses getiren kültür ve sanat etkinlikleriyle kutlamanın ardından, çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 101 yıl önce gerçekleşen bu önemli  kadın inisiyatifinigünümüze bağlayarak, bu yılki kutlamamızı ilham veren başarılı kadınlarımızla düzenleyeceğimiz dijital etkinliklerle taçlandırıyoruz.Yöredeki kadınların çeşitli alanlarda ufkunu açacak;Kastamonu ve Batı Karadeniz’de ‘Kadın Enstitüsü’ kurulması, ‘Kadın Heykeltraşlar Sempozyumu’, ‘Atlı Spor Klübü – Kadın Atlı Spor Takımı’ oluşturulması projelerimizin çalışmaları ise devam ediyor.”