Özgür Demir’den 10 Aralık mesajı

Kastamonu Baro Başkanı Av.Özgür Demir, 10 Aralık tarihinin Türk kadınının gücünün tüm dünyaya gösterildiği gün olduğunu söyledi.

10 Aralık 1919’daki mitingde Kastamonulu kadınların dünya devletlerinin en üst yöneticilerinin eşlerine telgraf çekerek işgali durdurmalarını istediğini hatırlatan Özgür Demir, “Atatürk Türkiye’sinin temel taşlarından olan 10 Aralık mitinginde Kastamonu kadını tarafından kurtuluş mücadelesine destek verildiği ifade edilmiştir ve bu toplantı, ilk Türk kadın mitingidir. 3 bin yıllık Türk devlet geleneğinde çok önemli bir yere sahip olan kadının yine Türk milletinin var oluş mücadelesinde en etkin rol aldığını görmekteyiz” dedi.

Tarih boyunca her daim millet ve devlet sevgisi taşıyan Kastamonu insanının mimarı olan Kastamonu kadınının 10 Aralık 1919 tarihinde üstlendiği inisiyatifle Anadolu’nun uyanışında dev bir adım attığını da söyleyen Özgür Demir, bu durumun Kurtuluş Savaşı mücadelesine önemli bir nişane kazandırdığını da ifade etti.

Özgür Demir, “Tarihimizin en önemli direniş hareketlerinden birine öncülük eden Kastamonu Kadınları; Zekiye Hanım, Kâmuran Hanım, Saime Hanım, Bedriye Hanım, Münire Hanım, Refika Hanım ve Neyyire Hanım nezdinde mücadeleye fiziken katılan 3 binden fazla Kastamonu kadını ile cephe gerisinde görev alarak Kurtuluş Savaşı’nı kazandıran Şerife Bacıları saygı ve rahmetle anıyor minnet duygularımızı bir kez daha dile getiriyoruz” dedi.