Doğal peynire Sepetçioğlu damgası

Temelleri 2007 yılında Kuzeykent’te 150 metrekare alanda atılan Sepetçioğlu Süt Gıda, bugün Kastamonu Halife Köyü Organize Sanayi Bölgesinde 5 bin 500 metrekare alan üzerinde kurulu tesisinde 15 kişiyi istihdam ediyor. Firma, peynir alanında geniş ürün skalasıyla dikkat çekiyor. Firmanın kurucu ortaklarından Ali Sakallıoğlu, bayi ağı ile Doğu Karadeniz, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesinde etkin olduklarını kaydederken ürünlerinde katkı maddelerinden uzak durarak doğallığa önem verdiklerini bildirdi.

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını belirten Sakallıoğlu, “Tesisimizde peynir ve gruplarını üretiyoruz. Herhangi bir katkı maddesi kullanmıyoruz. Süt, maya ve tuz kullanıyoruz sadece. Başlıca üretim kalemlerimiz beyaz peynir, lor peyniri, kaşar peyniri, tel peyniri ve tereyağı. Özellikle köy peyniri konusunda sayılı firmalar arasındayız. Talebe göre farklı yöresel peynir çeşitlerini de üretiyoruz. Çankırı ve Kastamonu’da satışımız mevcut.Ankara’da çok sayıda bayimiz bulunuyor. Samsun, Antalya, Yozgat ve Kayseri’ye kadar satış ağımız uzanıyor.” dedi.

Kastamonu’da çiftliklerinden ve kooperatiften temin edilen sütler ile üretimlerini gerçekleştirdiklerini ifade eden Sakallıoğlu, pazar ağını genişletme hedefinde olduklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Pazarlama ağımızı büyütmek istiyoruz ama obez büyümek istemiyoruz. Pazarlama bölümümüzde 5 araç bulunuyor bu sayıyı ilk etapta 8’e yükseltme planımız bulunuyor. İnternet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan yaptığımız reklamlar ile ulaştığımız kitleler arttı. Van, Erzurum ve Diyarbakır’dan numune talepleri geldi. Online satış ağımızı da oluşturma düşüncesindeyiz. Yüksek tonajlı ve güvenilir ekonomik ağ oluşursa İstanbul pazarında da yer almayı düşünebiliriz.Amacımız çok ürün satıp ciromuzu artırmak değil, kaliteli ürün pazara sunarak karlılığımızı artırmak. Bu sebeple asla kaliteden ödün vermeyeceğiz.”