Maslak’ta yeni başkan Ergün Can

  • Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu,arsa kamulaştırma yetkisi Belediye olarak kendilerinde olan Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi adına kayıt altına alınan arsa miktarının, satın alma ve kamulaştırmalarla 844 bin 615 metrekareye ulaştığını, Sanayi alanında kalan ve özel mülkiyete tâbi olan 264 bin 937 metrekarelik son alan için de kamulaştırma çalışmalarına başlandığını açıkladı.
  • Mehmet Sirkecioğlu’nun vefatı nedeniyle boşalan başkanlık görevine tüzük gereği Başkan Yardımcısı Ergün Can’ın getirildiğinin açıklandığı dünkü toplantıda son gelişmeler hakkında bilgi veren Vidinlioğlu, Bakan Naci Ağbal’ın “İlk etapta bir 10 milyon TL ve akabinde devamı da gelecek şeklinde bir beyanı oldu” sözünü hatırlatıp “Bundan sonraki süreci önümüz daha açık şekilde göreceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ve S.S. Maslak Kastamonu Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif yönetimi dün Belediye Başkanlığı Toplantı Salonu’nda  basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu toplantıda yaptığı konuşmasında, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çıkardığı yönetmelik gereği Kastamonu Belediye Meclisi’nin 3 Eylül 2018 tarih ve 106 sayılı kararı ile S.S Maslak Kooperatifi adına kamulaştırma yapılması için protokol yetkisi Belediye Başkanına yetki verilmiştir.

Sanayi alanı için uygun görülen ve mücavir alanda işaretlenen Taşlık köyü mevkiinde bulunan 1 milyon 109 bin 552 metrekarelik alanın maliye hazinesine ait 546 bin 684metrekarelik alana Belediyemizce imar planı yapılmış ve onaylanmıştır. Bu alan emlak beyanı vergisi üzerinden Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi YapıKooperatifi tarafından Maliye’den satın alınmıştır.

Toplam sanayi alanı yapılması düşünülen alanda bulunan özel mülkiyete tabi taşınmazlar için Belediyemiz uzlaşma komisyonu her bir taşınmaz için uzlaşma görüşmeleri sonucunda 7 bin 421metrekarelik alanda uzlaşma sağlanarak Maslak Kooperatifince satın alınmıştır.

Uzlaşma sağlanamayan  36 adet taşınmaz toplam 290 bin 510 metrekare için 2019 yılı Nisan itibariyle birincii etap Mayıs ayı itibariyle ikinci Etap mahkeme sürecine geçilmiş ve belediyemizin takip ettiği mahkemeler 2020 Ocak ayında lehimize sonuçlanmış ve 2020 yılı ağustos itibariyle güncel tapularını Maslak Kooperatifi adına Belediye Başkanlığımızca Tapu Müdürlüğü’nden teslim alınmıştır.

Kamulaştırma sürecine başlanılmamış 27 adet toplam 264 bin 937 metrekare taşınmaz için günümüz itibariyle üçüncü etap kamulaştırma sürecine başlanılmış olup bu taşınmazların için mülk sahipleri ile tekrar uzlaşma komisyonumuz görüşme sağlanacaktır.

Sonuç olarak maliye hazinesinden 546 bin 684 metrekare satın alınmış, 7 bin 421 metrekaresi özel mülkiyetten satın alınmış ve 1’inci ve 2’nci Etap mahkemelerle 290 bin 510 metrekare kamulaştırılmıştır.

Toplamda S.S. Maslak Kooperatifi adına 844 bin 615 metrekare taşınmaz kayıtlı bulunmaktadır. Sanayi alanında kalan ve özel mülkiyete tabii olan son 264 bin 937 metrekare  içinde kamulaştırma çalışmalarına başlanılmış bulunmaktadır.

” Kamulaştırma çalışmalarının hızlı gitmesini beklediklerini de söyleyen Başkan Vidinlioğlu,  “2-3 defa benimde içinde bulunduğum heyetle Bakanımız Naci Ağbal’ı ziyaret ettik. 3’üncü etap içinde bize verilmiş bir sözü var. İlk etapta bir 10 milyon TL ve akabinde devamında gelecek şeklinde bir beyanı oldu. Bundan sonraki süreci önümüz daha açık şekilde göreceğiz. Bu sürecin başında beri, 2018’den bu tarafa bütün bu süreci hem belediyemiz hem de Maslak Kooperatifi’ndeki yönetici arkadaşlarım çok olumlu bir şekilde götürdük. Bundan sonrada inşallah süreci aynı hızla götürüyoruz.

Kooperatif Başkanımız Mehmet Sirkecioğlu’nu bir hafta önce kaybettik. Yakalandığı hastalıkla epeyi bir mücadelesi oldu. Mekanı cennet olsun. Sevgiyle, saygıyla ve rahmetle yad ediyoruz. Emanetine inşallah sahip çıkarak daha üst noktalara taşırız. Bundan sonrasında da belediyemiz üzerine düşeni fazlasıyla yapacaktır. Kamulaştırmalarda lokomotif belediyemiz oldu. Bundan sonra inşallah kooperatif emin adımlarla süreci götürecektir. Memleketimizde böyle bir yapı oluşması küçük esnafımız adına da hayırlı neticeler verecektir”

Mustafa Öztürk

Toplantıda konuşan S.S. Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Genel Koordinatörü Mehmet Öztürk de,

Kooperatif başkanımız merhum Mehmet Sirkecioğlu’nun vefatının ardından S.S Maslak Kastamonu Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanlığı’na tüzük gereği Ergün Can getirildi.

Başkan Yardımcılığına Turgut Demir, yeni Yönetim Kurulu üyesi de Hakkı Ahmetoğlu oldu. Bir dahaki genel kurula kadar S.S. Maslak Kastamonu Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanlığı’nı Ergün Can yürütecek” dedi.

Düzenlenen toplantıya Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Başkan Yardımcıları Nuran Çolak ve Serkan Bahçacıoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, S.S. Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Ergün Can, Yardımcısı Turgut Demir, Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Ahmetoğlu, Genel Koordinatörü Mehmet Öztürk katıldı.

 

Cengiz MUHZİROĞLU