Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi’nde Bayrak Değişimi

Kastamonu ve çevresinin doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkarak yerelden evrensele köprü kurmak ve bölgenin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak amacıyla bir grup Kastamonulu aydının 2017 yılında İstanbul’da bir araya gelmesiyle oluşan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi’nin (DMKI), 30 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen çevrimiçi(online) toplantısında işadamı Ender Yılmaz başkanlığa seçildi. Turizmci Gülsen Kırbaş ve işkadını Zeynep Esen’in başkan yardımcısı olarak hizmet edeceği DMKİ’de Genel Sekreterlik görevini Dr. Sedat Kalem yürütecek.

13-27 Ekim 2018 tarihleri arasında Kastamonu’da düzenlenen Çokkültürlülük Sergisi ve10 bini aşkın ziyaretçinin katılımıyla 27-28 Eylül 2019’de gerçekleştirilen uluslararası Gastronomi Festivali ile ilk kez Kastamonu kamuoyunun dikkatini çeken DMKİ, Kadın Mitingi’nin 100. Yılı anısına “Kastamonu’dan Dünyaya Açılan Kadın Ufku” temasıylageçtiğimiz yıl düzenlediği etkinliklerle adından söz ettirmişti. İzzeddin Çalışlar küratörlüğünde, Cubis Art yönetiminde Kastamonu Saray Hamamı Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Milli Mücadele ve Kastamonu” başlıklı dönem sergisini, Kastamonu Kadın Mitingi’nin 100.yılı onuruna Oğuzhan Balcı’nın bestelediği senfonik eserin İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen prömiyeri ve Tarih Vakfı işbirliğiyle “Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne feminizmin tarihi, milli mücadele döneminde kadın ve Kastamonu Kadın Mitingi” ana başlıklarının ele alındığı panel izlemişti.

2020 yılındaki 10 Aralık etkinlikleri kapsamında ise haberci Simge Fıstıkoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirilen “Türkiye’nin İlk Kadın Mitingi – Yerelden Küresele Kadın Ufku” konulu instagram canlı yayını, “Ulusal Ölçekte Ekonomiye Katma Değer Yaratan Kadınlar” başlıklı dijital buluşma çerçevesinde Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Didem Demirkent’le yapılan söyleşi ve“İlham Veren Kastamonulu Kadınlar” temalı dijital buluşmadaşampiyon sporcular, iş kadınları, çevre ve eğitim aktivistleri, kilit kamu görevlileri gibi farklı profillerdeki Kastamonulu kadınların, ilham verici hikayeleri paylaşılmıştı.

Misyonlarını, kadim Kastamonu coğrafyasına eski değerini yeniden kazandırmak için,bölgenin sahip olduğu potansiyeli harekete geçirmek şeklinde tanımlayan DMKİ’nin yeni Başkanı Ender Yılmaz, tamamen gönüllülük esasıyla yaptıkları ve yapacakları çalışmalarla, özgün doğal, kültürel, tarihi ve insani değerleriyle ulusal ve uluslararası ölçekte daha iyi tanınan ve hakettiği saygınlığa erişmiş bir Kastamonu algısına katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Ender Yılmaz, “Bu amaç doğrultusunda, DMKİ’nin öncüsü ve onursal başkanı olan Dr. Atıf Uğurlu’dan aldığımız bayrağı daha ileri noktalara taşımak için arkadaşlarımızla birlikte düşünce üretmeye, proje geliştirmeye ve kalbi Kastamonu için atan bütün taraflarla işbirliği içinde çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.