Dursun Ergin’den DENETİM ÇAĞRISI

“Coğrafi işaret alarak tescillenen ürünler, sahtelerine karşı mutlaka denetlenmeli”

 

Kastamonu Esnaflar ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Dursun Ergin, Coğrafi İşaret sahibi ürünlerimizin, sahteleri ve benzerlerine karşın değer kaybetmemesi için yetkililerin denetim noktasında üzerlerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Pastırmanın da tesciliyle birlikte Kastamonu’nun 15 adet Coğrafi İşaretli ürünü olduğunu vurgulayan KESOB Başkanı Dursun Ergin, “Bunları çok önemsiyoruz. Bir o kadar daha, hatta daha fazla müracaatlarımız var. Onlarda sırasıyla tescillenecektir. Kastamonu’ya özgü ürünleri önemsiyoruz. Fakat tescilleri almakla iş bitmiyor. Pastırmamız, simidimiz, siyez bulgurumuz diğer tüm Kastamonu’da imal edilen, üretilen ve tescil aldığımız tüm ürünlerimizin orijinal şekliyle pazarlara sunulması en önemli vazifemiz olmalı” dedi.

Yetkililerin özellikle tezgahlarda satılan tescilli ürünlerin denetimlerini yapması gerektiğini ifade eden Dursun Ergin, şöyle konuştu:

“Birçok şahit olduğumuz olay var. Bu durumu en çok da sarımsakta yaşıyoruz. Sarımsağımız daha toprakta ortaya çıkmadan, Türkiye’nin birçok noktasında Taşköprü sarımsağı satılıyor. Bizim bunu her ilde kontrol ettirme, imkanımız yok. Yetkililere sesleniyorum; özellikle satılan ürünlerin, üretim yerinin neresi olduğunu belgeleyen bir belge aranmalıdır. Öyle olmadıktan sonra Çin sarımsağını da, Gaziantep sarımsağını da, vatandaş Taşköprü sarımsağı diye satıyor. Bu da buradaki benim insanımın emeğine yazık ediyor. Tüm tescilli belgelerde, mesela Kastamonu pastırması diyorsan, bir yetkili gelip bunun belgesini istemeli. Bu belgesini istedikten sonra eğer ürün Kastamonu pastırması değilse, cezai yaptırımı olmalı ve engellenmelidir. Kalitesiz ürünü kaliteli ürün fiyatına satarak haksız kazanç elde edenler var. Bizim insanımız kendi ürününe asla bunu yapmaz. Lakin dışarıda da yapılmasına kesinlikle engel olunmalı. Bu çalışmalar yeterince yapılmazsa şu andaki tescil belgelerinin alınması için verilen emeklere, gayretlere yazık olur”