Eczacı Odası 33 engellinin yüzünü güldürdü

Kastamonu 26.Bölge Eczacı Odası tarafından Bilimsel Eczacılığın 178. yılı ve 14 Mayıs Eczacılık Bayramı etkinlikleri içerisinde startını verdiği sosyal sorumluluk projesi kapsamında dün 33 engellinin yüzü güldü.

Kastamonu’ya ve bölgeye hizmet eden ecza depolarının yanı sıra oda üyesi eczacıların katıkılarıyla

temin edilen 8 adet akülü sandalye, 15 adet tekerlikli sandalye ve 5 adet havalı yatak dün bir törenle tanıtıldı ve ihtiyaç sahibi engellilerin adreslerine gönderildi.

Eczacı Odası’ndaki törene Vali Vekili Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Savaş’ın yanı sıra Eczacı Odası’nın yönetimi katıldı.

Akülü ve tekerlekli sandalyeler ile medikal malzemelerin temini noktasında katkı sağlayan Selçuk Ecza Deposu ile İstanbul Ecza Deposu yetkililerine de bu törende teşekkür plaketi takdim edildi.

Selçuk Ecza Depous temsilcisi Kadri Çelen plaketini Vali Vekili Yaşar Karadeniz’den alırken İstanbul Ecza Deposu yetkilisi Celal Kebecioğlu’na ise plaketini Belediye Başkanı Tahsin Babaş takdim etti.

26.Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanı Ecz. İhsan Orkun Yılmaz, “Engelli meselesi sadece bir sağduyu değil, aynı zamanda bir hak ve adalet meselesidir. Engelli insanlarımızda eşit muamele, itibar, yaşamlarını bağımsız idame ettirme ve toplumun bir parçası olma gibi haklara sahip olmalıdırlar. Bizim üzerimize düşen ise engelli vatandaşlarımıza bu haklarından faydalanmaları için imkan ve fırsatlar sağlamak olmalıdır. Kastamonu, Çankırı ve Karabük’teki eczacı meslektaşlarımızın ve şehrimizde hizmet eden iki ilaç deposunun değerli katkılarıyla ekonomik durumları iyi olmayan, zihinsel yada bedensel engelli birey sahibi ailelere ve kendilerine tıbbi cihaz ve medikal malzeme temin ettik. Bu malzemeleri hemen ihtiyaç sahibi bireylerimize teslim edeceğiz.Amacımız diğer meslek odaları ile sivil toplum kuruluşlarına örnek olmak ve diğer yardım konularında bir yarış başlatmaktır. İnşallah bu amacımıza ulaşırız” ifadelerini kullandı.

Şehir yönetiminde engellilerle birlikte hareket ettiklerini belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Çok önemli bir konu üzerinde çalışma yapılmış, projelendirilmiş. Ben odamızın bu projesine destek veren herkese teşekkür ediyorum. Unutmamalıyız ki hepimiz birer engelli adayıyız. Enegelli kardeşlerimizle bir arada yaşamayı onları yaşama bağlamayı, onların her türlü faaliyetlere yakınlaştırmayı kendimize görev adledmeliyiz. Onların her zaman yanında olmalıyız. Biz şehir yönetiminde engelli kardeşlerimizle beraber çalışıyoruz ve onların hayat standratlarını yükseltecek çalışmaları birlikte belirliyoruz. Bu yönde de önemli adımlar attık atmaya devam ediyoruz. Özellikle onların fiziksel ulaşımlarını rahat sağlayabilmeleri adına çalışmalar yapıyoruz, yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

Devletin engellilerin yaşam standartlarını yükseltme adına son yıllarda çok önemli çalışmalar yaptığını kaydeden Vali Vekili Yaşar Karadeniz ise şunları ifade etti:

“Hepimiz dünyaya eşit gelmiyoruz. Avantajlarımız, dezavantajlarımızla geliyoruz. Bu dezavantajlarımızı bazen avantajlı duruma dönüştürebiliyor, bazen avantajlı durumdayken de dezavantajlı durumada düşebiliyoruz. Herkes bir engelli adayıdır. Onun için bu avantaj ve dezavantajlarımızı tolere edecek, dengeleyecek sosyal sorumluluk projeleri ve yönetim tekniklerini hep birlikte uygulamak zorundayız. Kent yaşamına geçildikten sonra ihtiyaçları farklılaşması ve kentlerin buna göre dizayn edilmesi bu anlamda önem kazanmaktadır. Biz engellileri hayata kazandırmak, topluma kazandırmak derken sadece arabaya binip bir yerden bir yere gidebilmesini kastetmiyoruz. Onun eğitim hakkını muhakkak vermemiz gerekiyor. Onu sosyal yaşama katmamız gerekiyor. Çalışma hakkı var, iş hayatına katılma hakkı var bunu elde etmesi gerekiyor. Bunları düşünerek çalışmalar yapmamız gerekiyor. Son yıllarda ülkemizde çok büyük farkındalık oluştu, çok büyük çalışmalar yapıldı. Hem devletimiz getirdiği bir çok maddi destekle engellilerimizi ele güne muhtaç olmaktan çıkardı. Yine yerel yönetimlerimiz kent dizaynını onların ihtiyaçlarına göre gerçekleştirme çalışmalarını hızlandırdı. Devletimiz mevzuatta yaptığı değişiklikle de tüm kamu kurum kuruluşlarını buna uygun hareket etmeye zorlamaktadır. Ayrıca hayırseverlerin geliştirdiği sosyal sorumluluk projelerininde çok büyük katkıları olmaktadr. Bu böyle devam ettiği sürece biz belkide 5 yıl sonra artık bunu bir sorun olarak görmeyececeğiz” dedi.