Orman köylüsüne gelir getirici tür desteği

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Kastamonu’da yapılan çalışmalar vatandaşlarımıza bugünün değeri ile en az 170 bin TL’lik ekonomik katkı sunacak. Bu yıl sonunda Kastamonu’da 6, Sinop’ta ise 5 köyde gelir getirici tür ağaçlandırma çalışması yapacağız” dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın orman köylüsüne ekonomik kalkınmada yardımcı olmaya devam ettiği, bu kapsamda Orman Genel Müdürlüğü (OGM) bünyesinde yürütülen çalışmalarda Kastamonu’da 200 dekar araziye gelir getirici tür olan ceviz ve badem fidanları dikildiği bildirildi.
Fidanlar 5 Yıl Sonra Hasat Yapılabilecek Olgunluğa Erişecek
Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Tosya/Suluca ve Araç/Saltuklu köylerinde “5 Bin Köye 5 bin Orman Eylem Planı” kapsamında çalışmalar yürütülüyor. Köy başına 100 dekar sahada yapılan dikimlerde 70’er dekara ceviz, 30’ar dekara da badem fidanı dikildi. Fidanlar 5 yıl sonra hasat yapılabilecek olgunluğa erişecek.
Yıl Sonunda Kastamonu’da 6, Sinop’ta 5 Çalışma Tamamlanacak
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu bu çalışmalar ile orman köylülerinin kalkınmasına destek olduklarını belirterek, “Kastamonu’da yapılan çalışmalar vatandaşlarımıza bugünün değeri ile en az 170 bin TL’lik ekonomik katkı sunacak. Bu ekonomik destek çalışmalarını bilimsel ve coğrafyaya uygun yöntemler ile yürütüyoruz. Bu yıl sonunda Kastamonu’da 6, Sinop’ta ise 5 köyde gelir getirici tür ağaçlandırma çalışması yapacağız” dedi.