Eczacılar uyarıyor;“Panik olma tedbirli ol”

Türk Eczacılar Birliği 26.Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası’ndan yapılan açıklamada eczanelerde alınması gereken tedbirlerle alakalı açıklama yapıldı.

Olağan koşullarda olduğu gibi günümüzde de sağlık merkezleri ve eczanelerin, 7/24 sağlık hizmeti vermeye devam ettiğinin belirtildiği açıklamada şunlar ifade edildi:

“Vatandaşlarımız maske, dezenfektan, bağışıklık sitemi güçlendirici gibi pek çok önlem için eczanelerimize geliyor, sağlık danışmanlığı hizmeti alıyor. İçinde olduğumuz şu dönemde eczaneler risk alanı ve eczacılarımız da riskli meslek grupları arasındadır. Bu doğrultuda vatandaşların, eczane çalışanlarımızın, eczacılarımızın ve dolayısıyla halk sağlığımız adına eczanelerde dikkat edilmesi gerekenler var. Her şeyden önce bulaşma riskini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bulaşma riskini azaltmak maksadıyla eczane çalışanlarıyla ve diğer hastalarla aranıza en az 1 metre mesafe koymanız çok önemli. Eczanelerimizde uygulamaya konulan güvenlik şeritlerine uymanızı ehemmiyetle rica ediyoruz. Eczanelerin içindeki hasta sayısına dikkat etmeniz sizlerden beklediğimiz bir diğer önemli husus. Temas mesafesini göz önünde bulundurarak eczane içerisinde en fazla 3 hastanın olmasına dikkat ediniz. Maske, gözlük gibi koruyucu önlemleri aksatmayınız. Para alışverişlerinizde mümkün mertebe temassız banka kartlarını kullanmaya özen gösteriniz. COVID-19 ile mücadelede hepimize ayrı ayrı görevler düşüyor; bilgili ve bilinçli davranışlar sergilememiz hepimizi daha çok koruyacaktır. Bu süreçte mücadele eden herkese başarılar diliyor; herkese sağlık, sabır ve direnç temenni ediyoruz.”