Kurtoğlu Makine’den tomrukbiçme makinesi

İlyas Kurt ve oğulları Erhan ve Ercan Kurt’un sahibi oldukları, Eski Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Kurtoğlu Makine-Market, tam otomatik tomruk biçme makinesi üretti.

İki oğluyla birlikte çalışan firma sahibi İlyas Kurt, kendisini yetiştiren sembol tornacı merhum Naci Tezel’e minnet duygularını dile getirdikten sonra İlk satışı Samsun Alaçam’a yaptıklarını ve yeni siparişler almaya başladıklarını açıkladı, “Samsun’dan sonra Artvin önce olmak üzere Batı ve Doğu Karadeniz’deki değişik diğer illere bu makinemizi satacağız” dedi. 

İlyas Kurt ve oğulları Erhan ve Ercan Kurt’un sahibi oldukları, Eski Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Kurtoğlu Makine-Market, tam otomatik tomruk biçme makinesi üretti.

Merhum Naci Tezel Usta’nın yanında 10 yıl çalıştıktan sonra 1980’de kendi işyerini açtığını ve işini sürdürmekte olduğunu belirten İlyas Kurt, “Mesleğe 1980 yılında ustan Naci Tezel’in yanında başladım. Küçük yaştan itibaren onun yanında çalışarak kendimi geliştirdim, yetiştirdi ve şu anda da aranan bir usta vasfına da ulaştım. Naci Ustam beni çok iyi yetiştirdi. Tüm bilgisini esirgeyip saklamadan bana aktardı. Naci Ustama beni çok iyi yetiştirdiği için teşekkür ediyorum. Merhum Naci Ustam, nur gölleri içinde yatsın, onun ekmeğini yiyorum. Bugünlere onun sayesinde geldim. Ustamın yanında 10 yıl bir fiil çalıştım. Ondan sonra da ayrılarak kendi işyerimi açtım. Teknoloji o yıllarda bugünkü kadar ileri değildi. Şimdi ise çok ilerledi, bizde yeni teknolojiye ayak uydurmaya çalışıyoruz. Yeni yerli ürünlerimizi de ona göre yapıyoruz” dedi.

Uzun yıllar kepçe, ağır iş makineleri, kompresör gibi alet ve makinelerin bakım, onarım ve tamiratlarını yaptığını, şimdi yanında çalışan çocuklarına bunları öğrettiğini söyleyen İlyas Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim icatçı ve imalatçı bir ruhum var.15 yıldır bir çokmakineyaptım. Kereste üretim yerlerinin makinelerini ve aletlerini de kurdum.  Bu son yaptığım ise yerli ürün ve son teknolojiye uygun bir makine. Bu makinemizle ilgilikapasite raporumuzu31 Ocak 2020’de, yerli malı belgemizi ve diğer belgelerimizi 10 Şubat 2020’de aldık. Ondan sonra da bu işe daha fazla hız verdik.  İki oğlumla birlikte bölgemizin ilk hidrolik, dokunmatik ekranlı, tam otomatik yerli üretim tomruk biçme makinesini ürettik ve Samsun Alaçam’a da satışını yaptık. Şimdi de Artvin’e, Batı ve Doğu Karadeniz’e ve değişik diğer illere bu makineyi vereceğiz. Siparişleri almaya başladık. İşyerimizde uzun yıllar yetecek kadar redüktör, dinamo, kayış, rulman, kasnak başta olmak üzere diğer çeşit ürünleri de bize ve müşterilerimize yetecek kadar bulunduruyoruz.”

Erhan ve Ercan Kurt

İlyas Kurt’un kendisiyle birlikte çalışan oğulları Erhan ve Ercan Kurtda, “Babamız bizi en iyi şekilde yetiştirdi. Onun sayesinde çalışma alanımızda uzmanlaşıyoruz, her geçen gün bu iş konusunda tecrübemiz de artıyor. İlimizde ve bölgemizde örnek teşkil edecek yerli üretim makine olan hidrolik, dokunmatik ekranlı, tam otomatik tomruk biçme makinesinin üretimini başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Bundan başka tomruk biçme arabası, boylama makinesi, baş kesme makinesi, çoklu dilimleme makinesi, yan alma makinesi, tomruk taşıyıcı hat, konveyör hattı, markul ve talaş çekme fanı olmak üzere 12 çeşit makine ve diğerinin de üretimi için kapasite raporu ve yerli malı belgesini aldık. Bu süreçte Kurtoğlu ailesi olarak emeği ve katkısı geçen tüm herkese de teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

Fehmi Yılmaz

Kastamonu Madeni Eşya, İmalat ve Satıcıları Odası Başkanı Fehmi Yılmaz ise, Kurtoğlu ailesinin yerli üretim makinesiyle ilgili şöyle konuştu:

“Yerli bir makinenin ilimizde hemşerilerimiz Kurt ailesi tarafından üretilmesinin büyük gurur, onur ve sevincini yaşıyoruz.Kendilerini ülke ekonomisine, Kastamonu ve kendi ekonomilerine katkı yaptıkları için kutluyor ve teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız yine ürettikleri bu makinenin yanı sıra 12 çeşit ürünü de imal edecekler. Bu yerli üretim ilimiz ve ülkemiz için çok önemli. Hemşerilerimizin yerli malı belgesi almasında Kastamonu Madeni Eşya, İmalat ve Satıcıları Odası olmasının büyük faydası oldu. Odamızın isminde imalat olmasa idi bu belgeyi de alamayacak ve bu imalatı da gerçekleştiremeyeceklerdi. Bu da onların şansı oldu. Burada üretilen ürünleri bölgeye ve diğer illere satmaları ve satacak olmaları da ayrıca bizi gururlandırdı. Bu tür üretimlerin ilkimize artarak çoğalması da en büyük arzumuzdur. Kurt ailesi bunu başardı, başka diğer çeşit ürünleri de hemşerilerimiz başarabilir. Biz elimizden gelen her türlü imkanı ve yardımı da odamız olarak yapmaya hazırız. Tekrar Kurt ailesini kutluyorum.”

Cengiz MUHZİROĞLU